Putin przyznaje obywatelstwo Edwardowi Snowdenowi, który ujawnił amerykańskie podsłuchy

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał w poniedziałek obywatelstwo byłemu doradcy ds. bezpieczeństwa Edwardowi Snowdenowi, który ujawnił informacje o najważniejszych amerykańskich programach inwigilacyjnych i nadal jest poszukiwany przez Waszyngton pod zarzutami szpiegostwa.

Dekret podpisany przez Putina obejmuje 72 obcokrajowców, ale Snowden jest najbardziej widocznym. Uciekł z USA w 2013 roku i otrzymał azyl w Rosji.

39-letni Snowden, który uważa się za demaskatora, w 2020 roku otrzymał prawo stałego pobytu w Rosji i złożył wniosek o rosyjski paszport, nie rezygnując z obywatelstwa amerykańskiego, stwierdzili wówczas jego prawnicy.

Jego żona Lindsey Mills ubiega się teraz o rosyjskie obywatelstwo, powiedział w poniedziałek jego prawnik Anatolij Kucherena państwowej agencji prasowej RIA Novosti. Mills dołączył do Snowdena w Moskwie w 2014 roku. Pobrali się w 2017 roku. W poniedziałek wieczorem na Twitterze Snowden powiedział, że są rodzicami dwóch chłopców.

„Po dwóch latach oczekiwania i prawie dziesięciu latach wygnania odrobina stabilności może zmienić sytuację mojej rodziny” – powiedział Snowden.

Kucherena powiedział, że Snowden nie zostanie poddany częściowej mobilizacji wojskowej nakazanej przez Putina w zeszłym tygodniu, aby pomóc wojnie z Rosją na Ukrainie. Wezwani mieli być tylko mężczyźni z wcześniejszym doświadczeniem wojskowym – a krążą pogłoski, że wezwano znacznie więcej – a Snowden nie służył w rosyjskiej armii.

Rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre, skierowała pytania dotyczące jego nowego statusu do prokuratorów ubiegających się o jego ekstradycję. „Skierujemy cię do Departamentu Sprawiedliwości, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, ponieważ uważam, że są przeciwko niemu zarzuty karne” – powiedział Jean-Pierre.

rewelacje Snowdena, Opublikowany Najpierw The Washington Post i Guardian, prawdopodobnie największe naruszenie bezpieczeństwa w historii USA. Informacje ujawniły ściśle tajny nadzór NSA i ekstrakcję ogromnych ilości informacji cyfrowych w ramach programu zwanego PRISM.

W 2017 roku, w filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez amerykańskiego reżysera Olivera Stone’a, Putin powiedział, że Snowden „nie był zdrajcą” za ujawnianie tajemnic rządowych.

„Nie zdradził interesów swojego kraju” – powiedział Putin. „Nie przekazał żadnych informacji do żadnego innego kraju, które mogłyby zaszkodzić jego własnemu krajowi lub jego własnym narodom. Snowden robi tylko publicznie.

Zarówno Departament Sprawiedliwości USA, jak i Agencja Bezpieczeństwa Narodowego odmówiły w poniedziałek komentarza na temat nowego statusu Snowdena. Ale Sue Gordon, były główny zastępca dyrektora wywiadu narodowego, powiedziała, że ​​jego przyjęcie rosyjskiego obywatelstwa „odbiera wszelkie złudzenia co do tego, co robi”. [through his disclosures] Miało to pomóc Ameryce”.

„Myślę, że to bardzo wątpliwa decyzja”, powiedział, „biorąc pod uwagę to, co wiemy teraz o tym, co Rosja robi, aby zostać obywatelem rosyjskim.

Snowden wyjaśnił swoją decyzję o ubieganiu się o podwójne obywatelstwo w 2020 roku na Twitterze.

„Po wielu latach rozłąki z rodzicami moja żona i ja nie chcemy rozstawać się z naszym synem. Dlatego w dobie pandemii i zamkniętych granic staramy się o podwójne obywatelstwo amerykańsko-rosyjskie” – napisał.

Lindsay i ja pozostaniemy Amerykanami i wychowujemy naszego syna ze wszystkimi wartościami Ameryki, które są nam drogie – w tym wolnością wyrażania swoich poglądów. Nie mogę się doczekać dnia, w którym wrócę do Stanów, aby cała rodzina mogła być ponownie się zjednoczyli – powiedziała. zostało dodane.

Były dyrektor wywiadu krajowego James R. Clapper przyznał w poniedziałek, że większość ujawnionej przez Snowdena kolekcji nagrań telefonicznych mogła być uzasadniona skupieniem się na Amerykanach.

„Ale ujawnił wiele szkodliwych zdolności zagranicznego wywiadu, które nie miały nic wspólnego z tak zwaną inwigilacją wewnętrzną” – powiedział Clapper. I: „Nie wiemy, co ujawnił, poza tym, co zostało opublikowane w mediach”.

Clapper powiedział: „Cóż za wspaniały czas być obywatelem Rosji”.

Wojna na Ukrainie: co musisz wiedzieć

Najnowszy: Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił „częściową demobilizację” wojsk w przemówieniu do narodu z 21 września, przedstawiając ten ruch jako próbę obrony suwerenności Rosji przed Zachodem, który stara się wykorzystać Ukrainę „jako narzędzie do dzielenia i niszczenia Rosji. ” Śledź nasze Aktualizacje na żywo tutaj.

Walczący: Udana kontrofensywa ukraińska zmusiła Rosjan do odwrotu w północno-wschodnim regionie Charkowa w ostatnich dniach, gdy wojska opuściły miasta i wsie, które okupowały od pierwszych dni wojny, i porzuciły duże ilości sprzętu wojskowego.

Ankiety afiliacyjne: Według rosyjskich agencji prasowych referenda, które są niezgodne z prawem międzynarodowym, odbędą się od 23 do 27 września w separatystycznych regionach Ługańska i Doniecka we wschodniej Ukrainie. Kolejne głosowanie etapowe odbędzie się od piątku w Chersoniu przez administrację wyznaczoną przez Moskwę.

Zdjęcia: Fotografowie Washington Post są w terenie od początku wojny – Oto niektóre z ich najpotężniejszych dzieł.

Jak możesz pomóc: Oto sposoby, w jakie ludzie w USA mogą to zrobić Pomóż wesprzeć Ukraińców jak również Co podarowali ludzie na całym świecie.

Przeczytaj nasz pełny opis Kryzys rosyjsko-ukraiński. Czy jesteś na Telegramie? Subskrybuj nasz kanał Aktualizacje i ekskluzywne wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *