Raport o zatrudnieniu: Firma rozwijająca się w czerwcu

dług…Haiyun Jiang/The New York Times

Piątkowy, zaskakująco mocny raport o zatrudnieniu dał prezydentowi Bidenowi impuls w czasie, gdy wyborcy są kwaśni z jego podejściem do gospodarki.

Pomimo ujemnego wzrostu gospodarczego raport sugerował, że Stany Zjednoczone nie znajdują się w recesji. I podkreśla siłę rynku pracy, jednego z największych ekonomicznych przechwałek prezydenta. Raport, jak napisali analitycy Capital Economics w piątek rano, „wydaje się kpić z twierdzeń, że gospodarka już zmierza w kierunku recesji”.

Ale o inflacji w Departamencie Pracy zwolnić pana Pojawiły się sygnały ostrzegawcze dla Bidena, który w tym roku skopał mu nogi z ocen aprobaty.

Utrzymujące się szybkie tempo wzrostu liczby miejsc pracy, wraz z szybszym niż oczekiwano wzrostem płac pracowników, prawdopodobnie wzmocni chęć Rezerwy Federalnej do agresywnego podnoszenia stóp procentowych w celu ograniczenia wzrostu cen. Stawki te zwiększają ryzyko zahamowania gospodarki i wzrostu bezrobocia.

Pan. Biden świętował piątkowy raport, zauważając, że „w drugim kwartale tego roku stworzyliśmy więcej miejsc pracy niż w jakimkolwiek kwartale za moich poprzedników przez prawie 40 lat przed pandemią”.

Pomimo silnego wzrostu zatrudnienia i niskiego bezrobocia, pan. Po pandemicznej recesji w 2020 r. notowania poparcia Bidena gwałtownie spadły, podczas gdy on chwalił siłę rynku pracy i szybki powrót do niskiego bezrobocia, ale wielokrotnie powtarzał, że jego głównym priorytetem gospodarczym jest walka z inflacją.

Ale były sekretarz skarbu Lawrence H. Niektórzy ekonomiści, tacy jak Summers, skrytykowali pana Ostrzegali, że sny Bidena są zagrożone. Mówią, że aby kontrolować inflację, stopa bezrobocia musi wzrosnąć, pozbawiając pracę milionów Amerykanów.

Pan. Biden i jego współpracownicy twierdzą, że tak nie jest, argumentując, że gospodarka zwolni, a wzrost zatrudnienia i bezrobocie spadnie.

Prezydent i jego zespół spędzili miesiące, próbując przedstawić spowolnienie wzrostu liczby miejsc pracy jako zdrowy znak, że gospodarka wychodzi z pandemicznej recesji po szybkim wzroście, wysokiej inflacji i przejściu do nowej ery wolniejszego wzrostu z bardziej stabilnymi cenami. .

Pan. Biden powtórzył to w piątek. „Dodatkowy wzrost liczby miejsc pracy z tej silnej pozycji spowolni” – powiedział. „To nie jest zła rzecz, ponieważ nasza gospodarka powinna w najbliższych latach zmierzać w kierunku zrównoważonego wzrostu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *