Rodzina z Florydy, której dom został uderzony przez śmieci kosmiczne, pozywa NASA

Rodzina domaga się odszkodowania od NASA po tym, jak w marcu odłamki metalu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zerwały dach ich domu w Neapolu na Florydzie.

Nikt nie odniósł obrażeń, ale przedstawiciel prawny rodziny Otero opisał incydent jako „niemal nieunikniony”, który „mogł być druzgocący”. W wydanym w piątek komunikacie prasowym.

Właściciel domu Alejandro Otero powiedział wcześniej dziennikowi The Washington Post, że w dniu zdarzenia otrzymał spanikowany telefon od syna. Wrócił do domu i znalazł w ścianie gęsty, cylindryczny kształt zwęglonego metalu, nieco mniejszy od garnka na zupę, i od razu wiedział, że pochodzi „z kosmosu”.

„Moi klienci domagają się odpowiedniego odszkodowania za stres i wpływ, jaki to wydarzenie wywarło na ich życie” – powiedział Micah Nguyen Worthy, prawnik rodziny. Komunikat prasowy. „Gdyby gruz uderzył kilka stóp w przeciwnym kierunku, doszłoby do poważnych obrażeń lub śmierci”.

zostać złapanym

Historie do opowiedzenia

NASA nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie roszczenia prawnego.

Przed NASA Pewny siebie Cylindryczny obiekt o masie 1,6 funta rozbił dach domu Otero, a także ważącą 5800 funtów tacę ładunkową, na której znajdowały się stare akumulatory niklowo-wodorkowe wypuszczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w marcu 2021 r.

Oczekiwano, że śmieci kosmiczne spalą się po ponownym wejściu w atmosferę ziemską, ale jakimś cudem przetrwały, co wzbudziło obawy, że takie incydenty mogą się nasilić w przyszłości.

„Śmieci kosmiczne stanowią realny i poważny problem związany ze wzrostem ruchu kosmicznego w ostatnich latach” – powiedział Worthy.

Worthy stwierdził, że reakcja NASA na to twierdzenie może stanowić precedens prawny dla sposobu postępowania z takimi incydentami, gdy dotyczą one obywateli i mieszkańców USA. Prosi, aby NASA potraktowała sprawę rodziny w taki sam sposób, w jaki wywiązuje się z wynikających z niej obowiązków Międzynarodowe prawo kosmiczne.

W przypadku incydentów międzynarodowych „Państwo Wprowadzające” – kraj, który zlecił wprowadzenie produktu na rynek lub kraj, z którego został on wprowadzony na rynek – jest odpowiedzialny za wszelkie szkody spowodowane przez jego produkty. Na początku lat 80. Związek Radziecki zgodził się zapłacić Milionowe odszkodowania za spalenie nieczynnych satelitów w Kanadzie

„Gdyby ten incydent miał miejsce za granicą, a ktoś w innym kraju zostałby uszkodzony przez te same śmieci kosmiczne, co w przypadku Oteros, Stany Zjednoczone byłyby całkowicie odpowiedzialne za te szkody” – powiedział Worthy.

Rodzina domaga się „ponad 80 000 dolarów” w ramach swojego roszczenia przeciwko NASA, Worthy powiedział dziennikowi The Washington Post w niedzielnym e-mailu.

NASA ma sześć miesięcy na ustosunkowanie się do roszczenia na mocy federalnej ustawy o roszczeniach z tytułu czynów niedozwolonych, oznajmił w notatce prasowej. Roszczenie obejmuje utratę nieubezpieczonego mienia, szkody spowodowane przerwami w działalności, szkody emocjonalne i psychiczne oraz koszty pomocy strony trzeciej.

Praveena Somasundaram i Daniel Wu wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *