Rosja nakazała ukraińskim wojskom w Mariupolu poddanie się do niedzieli rano

14 kwietnia miejscowy mężczyzna siedzi przy pożarze na podwórku przed zniszczonym budynkiem w Mariupolu na Ukrainie. (Aleksander Ermoszenko / Reuters)

W swoim ostatnim sobotnim przemówieniu wideo do narodu ukraińskiego prezydent Wołodymyr Żeleński odniósł się do sytuacji w oblężonym mieście portowym Mariupol i obiecał lepszą przyszłość po zakończeniu działań wojennych.

„Sytuacja w Mariupolu jest tak poważna, jak to tylko możliwe. Jest nieludzka” – powiedział Zhelensky. „Rosja celowo próbuje zniszczyć wszystkich w Mariupolu”.

Podczas gdy wojska ukraińskie są zamknięte w strefach oporu, około 100 000 osób przebywa w Mariupolu i jego najbliższym otoczeniu, głównie pod kontrolą Rosji.

„Są tylko dwa sposoby, aby na to wpłynąć” – powiedział Zhelensky. „Nasi partnerzy natychmiast dostarczą Ukrainie niezbędną ciężką broń, samoloty i bez przesady… lub wynegocjowaną trasę, w której decydująca musi być rola sojuszników”.

Zelesnky powiedział, że jego rząd codziennie stara się zakończyć oblężenie Mariupola: „Wojskowe lub dyplomatyczne – coś, aby uratować ludzi. Ale to rozwiązanie jest bardzo trudne do znalezienia”.

„Chociaż słyszeliśmy wiele intencji od tych, którzy chcą pomóc, i od tych, którzy są naprawdę wpływowi na arenie międzynarodowej, żadna z nich nie została jeszcze urzeczywistniona”. On dodał.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował 25 marca masową ewakuację drogą morską, ale plan nie powiódł się. „Każdego dnia on lub szef Sił Zbrojnych lub szef ukraińskiego zespołu negocjacyjnego kontaktował się z ochroniarzami Mariupolina. Codziennie” – powiedział Żeleński.

Odbudowa narodu: Żeleński powiedział, że jego rząd zaczyna planować powojenną przyszłość.

„Dzisiaj odbyłem spotkanie poświęcone odbudowie naszych miast” – powiedział. „Oczywiście to ogromna ilość pracy. Ale nawet mniej niż obrona państwa podczas wojny”.

„Teraz jest historyczny moment; moment, w którym wszystkie stare problemy całego kontekstu naszego życia mogą zostać rozwiązane raz na zawsze” – dodał.

Zełenski nazwał sytuację mieszkaniową i „prawdziwą modernizacją naszych miast”.

„Miliony ludzi wie, jak trudno jest zdobyć dom, zarobić na własne mieszkanie i zbudować dom. [internally displaced.]… tych, których domy zostały zniszczone przez wojnę. Domy tymczasowe, dopóki nie odbudujemy ich domów.”

Powiedział, że jednym z priorytetów jest „zapewnienie mieszkań byłym żołnierzom w celu ochrony lub obrony państwa, zapewnienie mieszkań wszystkim tym, którzy pracowali lub pracują na rzecz społeczności i są bezdomni. Nie jest to możliwe. człowiek poświęca całe swoje życie służbie wojskowej, ale przechodzi na emeryturę bez własnego mieszkania.”

Planowane są pomniki, z których jeden opowie „historię zniszczonego mostu w rejonie Kijowa, który łączy Irbinę i Puchę z Kijowem. Historię tych, którzy uciekli tym mostem i tą drogą od rosyjskich najeźdźców do Kijowa”.

Most był drogą ucieczki tysięcy cywilów przed rosyjskim bombardowaniem w marcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *