Rosja wznawia bombardowanie z dużej odległości ukraińskich miast

  • Południowe miasto jest ostatnim celem bombardowań dalekiego zasięgu
  • Od czwartku w wybuchach zginęło co najmniej 37 osób
  • Dobiega końca porozumienie o zniesieniu embarga na eksport zboża z Ukrainy
  • Wojna wykolei spotkanie G20, kończy się bez formalnych informacji

KIJÓW, 16 lipca (Reuters) – W sobotę siły rosyjskie ostrzelały miasto Nikopol na południu Ukrainy, zabijając co najmniej 37 osób i raniąc więcej w ciągu ostatnich trzech dni, ostatni w serii bombardowań na obszarach miejskich.

Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały, że dwie osoby zostały ranne, a dwie inne zostały uwięzione pod gruzami w Nikopolu nad Dnieprem.

Pod koniec piątku rosyjskie pociski uderzyły w miasto Dniepr, około 120 km (75 mil) na północ od Nikopola, zabijając trzy osoby i raniąc 15 innych, powiedział w telegramie gubernator regionu Valentin Resnichenko. Powiedział, że rakiety uderzyły w fabrykę i następną ulicę nad nią. Nagrania zamieszczone w mediach społecznościowych pokazały gęsty czarny dym unoszący się z budynków i płonących samochodów. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rosyjski strajk uderzył w nocy w północno-wschodnim ukraińskim mieście Suchów w obwodzie charkowskim, zabijając trzy osoby, w tym kobietę w wieku 70 lat, i raniąc trzy inne, powiedział gubernator regionu. Czytaj więcej

Strajk uszkodził blok mieszkalny, szkołę i sklep, a ratownicy przedzierali się przez gruzy, powiedział w telegramie gubernator Ole Sinehupov.

Ataki są ostatnimi z serii rosyjskich sukcesów w ostatnich tygodniach, polegających na użyciu rakiet dalekiego zasięgu przeciwko zatłoczonym budynkom w miastach.

Osiem osób zginęło, a 13 zostało rannych podczas ostrzału w 10 miejscach we wschodnim Doniecku, powiedział gubernator Pawło Kirilenko w wywiadzie telewizyjnym w piątek.

W czwartek pociski manewrujące Kalibr wystrzelone z rosyjskiej łodzi podwodnej na Morzu Czarnym uderzyły w budynek biurowy w Winnicy, liczącym 370 000 mieszkańców mieście, około 200 km (125 mil) na południowy zachód od Kijowa.

Kijów poinformował, że podczas strajku zginęły co najmniej 23 osoby, a dziesiątki zostało rannych.

W Winnicy mieszkańcy złożyli misie i kwiaty pod pomnikiem poległych.

Wśród zabitych była Lisa, 4-letnia dziewczynka z zespołem Downa, którą znaleziono w gruzach obok wózka. Zdjęcia, na których pchał ten sam wózek, które jego matka opublikowała na blogu w ciągu dwóch godzin od ataku, szybko stały się popularne.

Jej poważnie ranna matka, Irina Dmitrieva, była przetrzymywana w szpitalu z powodu utraty przytomności z obawy, że zabije córkę, jeśli się o tym dowie, powiedzieli lekarze.

– Cierpi na oparzenia, rany klatki piersiowej, rany brzucha, urazy wątroby i śledziony. Zeszyliśmy ze sobą narządy, kości zostały zmiażdżone, jakby przeszły przez maszynkę do mięsa – powiedział Oleksandr Fomin, ordynator Szpitala Ratunkowego w Winnicy . . Gdy dowiadujemy się o śmierci córki, „będziemy za nią tęsknić”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że atak na Winnicę miał na celu budynek, w którym najwyżsi urzędnicy ukraińskich sił zbrojnych spotykali się z zagranicznymi handlarzami broni. Czytaj więcej

Pomimo coraz większej liczby dowodów na to, że rosyjskie rakiety uderzyły w obszary mieszkalne w całym kraju, Rosja wielokrotnie zaprzeczała atakowaniu obszarów cywilnych. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego zabito tysiące cywilów. Zabito także dziesiątki tysięcy bojowników.

Ulepszanie ziarna

Pomimo rozlewu krwi obie strony opisały postępy w kierunku porozumienia w sprawie zniesienia embarga ograniczającego ukraiński eksport zboża. Mediator Turcja powiedział, że umowa może zostać podpisana w przyszłym tygodniu.

Zapytany, czy ten termin jest realistyczny, wysoki rangą ukraiński urzędnik powiedział Reuterowi: „Uważamy, że tak. Poruszamy się tak szybko, jak to możliwe”. Funkcjonariusz poprosił o zachowanie anonimowości.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że porozumienie jest bliskie, ale negocjator Moskwy ostrzegł, że umowa zbożowa nie doprowadzi do wznowienia rozmów pokojowych.

Umowa może obejmować inspekcje statków, aby upewnić się, że Ukraina nie przywozi broni, oraz zapewnienia z Zachodu, że rosyjski eksport żywności jest zwolniony z sankcji.

Wojna zdominowała spotkanie ministrów finansów G20 w Indonezji. Grupa prawdopodobnie nie wyda w sobotę oficjalnego oświadczenia, podały dwa źródła. Rosja jest członkiem, podobnie jak potęgi przemysłowe G7, a także Chiny, Indie i RPA. Czytaj więcej

Źródła zachodnie ostrzegają, że raport w tym tygodniu będzie trudny do przyjęcia, ponieważ organ działa na zasadzie konsensusu, a Rosja zablokowała język na temat przyczyny spowolnienia gospodarczego, które skłoniło Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy do obniżenia ratingu. Prognozy.

„Zdolność G20 do funkcjonowania i komunikowania się została poważnie utrudniona przez wojnę na Ukrainie, za którą jeden z członków G20 jest w pełni odpowiedzialny”, powiedział źródło z francuskiego ministerstwa finansów.

Rosja nazywa swoją interwencję „specjalną operacją wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i wykorzenienie nacjonalistów. Kijów i jego sojusznicy nazywają to niesprowokowaną próbą odzyskania kraju wyzwolonego spod władzy Moskwy w 1991 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Raju Gopalakrishnana; Montaż: William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *