Salman Rushdie dźgający nożem: Podejrzany Hadi Mather nie przyznaje się do winy za usiłowanie zabójstwa i napaści

Hadi Mather, lat 24, z New Jersey, złożył skargę na sali sądowej w hrabstwie Chautauqua w stanie Nowy Jork, po tym, jak prokuratorzy powiedzieli, że wielka ława przysięgłych postawiła mu zarzuty w tym tygodniu.

Sędzia nakazał przetrzymać Mathera bez kaucji i powiedział, że musi oddać wszelką broń palną. Mather, który był zakuty w kajdanki, zamaskowany i ubrany w pasiasty więzienny mundur, powiedział kiedyś lekkie „tak”, aby udzielić sędziemu zgody.

Prawnik powiedział sądowi, że zarzut usiłowania zabójstwa w związku z atakiem na Rushdiego grozi karą do 25 lat więzienia, jeśli oskarżony zostanie skazany. Prawnik powiedział, że zarzut napaści związany z obrażeniami drugiego mówcy potrwa do siedmiu lat.

Rushdie, któremu grożono śmiercią za swoją powieść satyryczną z 1988 roku.Szatańskie wersety”, które niektórzy muzułmanie uważają za święte – miało wygłosić wykład 12 sierpnia. Firma Chautauqua Napastnik wskoczył na scenę i dźgnął go kilka razy.

75-letni autor odniósł trzy rany kłute szyi, cztery rany kłute brzucha, rany kłute prawego oka i klatki piersiowej oraz rany szarpane w prawym udzie, powiedział pod koniec ubiegłego tygodnia prokurator okręgowy Chautauqua County Jason Schmidt. Prokurator okręgowy powiedział wtedy, że Rushti straci wzrok w prawym oku.

Inny mówca podczas wydarzenia, Ralph Henry Reese, został ranny w ataku, podała policja. Został przewieziony karetką do szpitala i zwolniony z obrażeniami twarzy.

Do poniedziałku Rushdie był hospitalizowany Czujny i „przejrzysty” w rozmowach ze śledczymi.Funkcjonariusz organów ścigania mający bezpośrednią wiedzę na temat śledztwa powiedział CNN.

Władze nie podały motywu ataku.

Wielka ława przysięgłych oskarżyła Mathera, biuro prokuratora okręgowego i jego obrońca powiedział wcześniej w czwartek. Mather miał Pod koniec zeszłego tygodnia nie przyznał się do wstępnych zarzutów.
Haddie Mather, środkowa, pojawił się w sądzie w czwartek w okręgu Chautauqua w stanie Nowy Jork.

Prokurator: Mather miał noże i fałszywą identyfikację

Według policji stanu Nowy Jork, rankiem 12 sierpnia Matter wskoczył na scenę w Chautauqua Institution, około 70 mil na południowy zachód od Buffalo w stanie Nowy Jork, rzucił się na Rushdiego i wielokrotnie go dźgnął. Świadkowie i pracownicy zatrzymali podejrzanego i powalili go na ziemię, dopóki nie został aresztowany przez funkcjonariuszy stanowych.

Komentarz: Salman Rushdie przez dziesięciolecia ryzykował życiem;  Ameryka musi też przeciwstawić się cenzurze

W czwartek w sądzie prokurator powiedział, że Matar udał się do Chautauqua z kilkoma nożami, fałszywym dokumentem tożsamości, gotówką i przedpłaconymi kartami Visa.

Władze uważają, że Mather, który mieszkał w Fairview w stanie New Jersey, pojechał autobusem do Buffalo i skorzystał z aplikacji umożliwiającej wspólne przejazdy, aby dotrzeć do Chautauqua dzień przed atakiem. Funkcjonariusz organów ścigania zaznajomiony ze śledztwem który rozmawiał z CNN w tym tygodniu.

Śledczy nie od razu wiedzieli, gdzie Mattar spędził noc, dodał urzędnik. Kiedy został aresztowany, Mather miał fałszywe prawo jazdy, trochę gotówki, dwie przedpłacone karty podarunkowe Visa i żadnego portfela, powiedział funkcjonariusz.

Matka Mathera powiedziała Codzienna poczta Jej syn był towarzyski i wychowywał się w Ameryce na artykuł opublikowany w tym tygodniu. Ale po miesięcznej podróży na Bliski Wschód w 2018 roku Mather wróciła jako „introwertyk nastroju”, powiedziała jej matka Silvana Furdos.

Furdos powiedział Daily Mail, że nie wiedział o zadźganiu nożem, dopóki FBI nie najechało na jego dom w Fairview w New Jersey.

Zakon religijny śmierci Rushtiego

Potem Rushdie żył w ukryciu „Szatańskie wersety” Opublikowany. Nieżyjący już irański przywódca ajatollah Ruhollah Chomeini opisał książkę jako obraźliwą dla islamu i proroka wiary Mahometa. W 1989 wydał edykt religijny, czyli fatwę, wzywającą do śmierci Rushdiego.
Jak Iran wykorzystał szatańskie wersety Rushdiego?

W 1998 r. rząd irański próbował zdystansować się od fatwy, obiecując, że nie będzie próbował jej wdrażać. Niemniej jednak najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei potwierdził mandat religijny.

W lutym 2017 r. na oficjalnej stronie Chameneiego najwyższy przywódca został zapytany, czy „fatwa przeciwko Rushdiemu nadal obowiązuje”. Chamenei potwierdził to, mówiąc: „Dekret jest wydany przez Imama Chomeiniego”.

poniedziałek, rząd irański Zaprzeczył jakiemukolwiek powiązaniu z dźganiem.

„Kategorycznie i stanowczo zaprzeczamy, że napastnik ma jakikolwiek związek z Iranem” – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Nasser Khanani.

„Nie uważamy nikogo za godnego winy i potępienia z wyjątkiem (Rushtiego) i jego zwolenników”.

Stany Zjednoczone potępiły oświadczenie irańskiego rządu

Departament Stanu USA potępił stanowisko Iranu, nazywając te komentarze „odrażającymi” i „odrażającymi”.

Iran oskarżył Salmana Rushdiego i jego zwolenników o dźgnięcie go nożem

„Nie jest tajemnicą, że irański reżim od lat jest przedmiotem gróźb przeciwko jego życiu” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Powiedział, że „radość” Iranu z powodu ataku była „całkowicie oburzająca”.

„Chcemy, aby było jasne, że nie jest to coś, co możemy tolerować” – powiedział Price.

„Kup książkę”: Ankieter Salman Rushdie sugeruje sposób na wsparcie rannego pisarza

Rushdie zaczął żyć pod brytyjską ochroną po tym, jak Iran wydał fatwę wzywającą do jego śmierci.

W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że był zszokowany atakiem na obywatela brytyjskiego Rushdiego.

„Przerażony widząc, jak Sir Salman Rushdie został dźgnięty podczas wykonywania prawa” – napisał na Twitterze Johnson. „Moje myśli są teraz z jego bliskimi”.

Przyczynili się do tego Mark Morales z CNN i Alex Stambaugh.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *