Korea Północna każe prezydentowi Korei Południowej „zamknąć się” po udzieleniu pomocy

Kim Yo Jong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, bierze udział w ceremonii złożenia wieńca w Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi w Wietnamie 2 marca 2019 r. REUTERS / Jorge Silva / Basen / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

SEOUL, 19 sierpnia (Reuters) – Kim Yo Jong, potężna siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, powiedziała w piątek, że przywódca Korei Południowej powinien trzymać język za zębami. Rozbrojenie nuklearne.

Jego komentarze były pierwszymi, kiedy wysoki rangą urzędnik północnokoreański skomentował bezpośrednio to, co prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol nazwał „odważnym” planem – który został po raz pierwszy zaproponowany w maju i który powtórzył na konferencji prasowej w środę. Pierwsze 100 dni w biurze.

Kim Yo Jong powiedział w oświadczeniu wydanym przez państwową agencję prasową KCNA, że „dla jego wizerunku korzystniej byłoby trzymać język za zębami, niż gadać bzdury, ponieważ nie ma nic lepszego do powiedzenia”, dodając, że Yun „jest bardzo prosty i nawet dziecinny”. Pomyśleć, że mógłby wymienić współpracę gospodarczą na broń.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Nikt nie zmienia swojego losu na ciasto kukurydziane” – dodał.

Minister ds. zjednoczenia Korei Południowej, który zajmuje się stosunkami z Koreą Północną, powiedział, że komentarze Kima były „bardzo lekceważące i nieprzyzwoite”.

Chociaż Yoon powiedział, że jest gotów stopniowo udzielać pomocy gospodarczej Korei Północnej, jeśli przestanie ona rozwijać broń jądrową i rozpocznie denuklearyzację, wezwał także Koreę Południową do zwiększenia militarnego odstraszania Korei Północnej. Korea Południowa wznowiła od dawna zawieszone wspólne ćwiczenia ze Stanami Zjednoczonymi, w tym duże ćwiczenia w terenie, które mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział w środę, że Waszyngton popiera politykę Yun, ale Kim powiedział, że wspólne ćwiczenia pokazały, że słowa sojuszników o dyplomacji były nieszczere.

„Dajemy jasno do zrozumienia, że ​​nie usiądziemy z nim twarzą w twarz” – powiedział o Yoon.

Kim Yo Jong w ostatnich latach głośno krytykowała Koreę Południową, a niektórzy eksperci postrzegali ją jako „biedną gliniarza” w stosunku do bardziej stonowanych wypowiedzi jej brata.

Piątkowe oświadczenie było jego najcięższym osobistym atakiem na Yoon do tej pory, ale w tym miesiącu obwinił Południe za wybuch COVID-19 na północy i zagroził „śmiertelnym odwetem”, jeśli będzie więcej przypadków.

Eksperci twierdzą, że najnowszy plan gospodarczy Południa jest podobny do propozycji poprzednich przywódców podczas szczytu między ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem i Kim Jong Unem.

„Inicjatywa Yuna dodaje się do długiej listy nieudanych koncesji, które obejmują południowokoreańskie obietnice korzyści gospodarczych dla Korei Północnej… Te same założenia stały za nieudanymi próbami otwarcia rozmów na temat denuklearyzacji”, Scott Snyder, starszy członek Rady ds. Zagranicznych Relacje, powiedział w poście na blogu w czwartek.

Korea Północna wystrzeliła w środę na morzu dwa pociski manewrujące, pierwszy taki test od dwóch miesięcy. Dzieje się tak po tym, jak kraj ogłosił zwycięstwo nad COVID-19 w zeszłym tygodniu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oświadczenie Jury Row; Dodatkowe relacje Josha Smitha i Su-Hyang Choi; Montaż przez Richarda Pullina i Edwinę Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *