Oprocentowanie kredytów hipotecznych spada w obliczu oznak, że inflacja mogła w końcu osiągnąć szczyt

Według Freddiego Maca 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wynosił średnio 5,13% w tygodniu kończącym się 18 sierpnia. Pomimo niedawnego spadku, wskaźniki są znacznie wyższe niż w tym czasie w zeszłym roku, przy czym 30-latka wynosi 2,86%.

„Wydaje się, że inflacja przekroczyła swój szczyt, powstrzymując gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, z którego rynek mieszkaniowy korzystał na początku tego roku” – powiedział główny ekonomista Freddie Mac Sam Kader.

Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych odbiło się latem na rynku mieszkaniowym. Oprócz gwałtownego spadku Sprzedaż nowych i istniejących domówMniej osób ubiega się o kredyty hipoteczne.

„Rynek nadal absorbuje skumulowany wpływ dużych podwyżek cen i stóp, co doprowadziło do spadku przystępności cenowej”, powiedział Khader. „W rezultacie popyt na zakupy będzie nadal się zmniejszał w dalszej części roku, podaż umiarkowanie wzrośnie, a wzrost cen mieszkań spowolni”.

Aktywność wniosków o kredyt hipoteczny była w zeszłym tygodniu niższa niż w poprzednim tygodniu, a ogólna liczba wniosków spadła do najniższego poziomu od 2000 r., poinformowało Stowarzyszenie Bankowców Hipotecznych.

„Ponieważ wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych, trudna przystępność cenowa i ponure perspektywy dla gospodarki odsuwają kupujących na margines, wnioski o zakup domów nadal spadają wraz ze spowolnieniem popytu” – powiedział Joel Kahn, wiceprezes MBA ds. prognoz gospodarczych i branżowych. .

Jeśli jednak wzrost cen domów znacznie zwolni, a oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie niskie, aktywność zakupowa może ponownie wzrosnąć w dalszej części roku.

Jednak przystępność cenowa pozostaje wyzwaniem dla wielu potencjalnych nabywców domów, zwłaszcza w porównaniu z kosztami finansowania domu w zeszłym roku.

Rok temu nabywca, który położył 20% na domu o wartości 390.000 dolarów i sfinansował resztę 30-letnim kredytem hipotecznym o średnim stałym oprocentowaniu 2,86%, miał miesięczną spłatę kredytu hipotecznego w wysokości 1292 dolarów, zgodnie z obliczeniami Freddiego. Prochowiec

Dzisiaj właściciel domu kupując dom o tej samej cenie, ze średnią stawką 5,13%, zapłaciłby 1700 USD. miesiąc kapitału i odsetek. To prawie 408 USD Więcej co miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *