Senator Menendez jest oskarżony o przyjmowanie prezentów od Kataru w związku z nowymi zarzutami w ramach programu korupcyjnego

True Anchorer/Getty Images

Senator Bob Menendez obserwuje przesłuchanie zatwierdzające Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych na Kapitolu 18 października 2023 r. w Waszyngtonie.CNN

Prokuratorzy federalni twierdzą, że senator. Bob Menendez jest oskarżony o przyjmowanie biletów na samochody wyścigowe i innych prezentów od Kataru w ramach wieloletniego planu korupcyjnego, który zmienił naród Zatoki Perskiej w drugi obcy kraj, o ułatwianie którego zarzuca się Demokracie z New Jersey podczas sprawowania urzędu.

A Zarzut włamania We wtorek prokuratorzy utrzymują, że program przekupstwa i wymuszenia Menendeza będzie kontynuowany w 2023 r., czyli o rok dłużej niż pierwotnie podano.

Wśród nowych zarzutów, według aktu oskarżenia, Menendez wziął pieniądze od jednego ze swoich współspiskowców, dewelopera z New Jersey, Freda Taipsa, w zamian za pomoc Taipsowi w zdobyciu milionów dolarów z funduszu inwestycyjnego. Katar. Senator, jak twierdzą prokuratorzy, podjął dodatkowo działania mające na celu pomoc Katarowi.

Menendez, jego żona Nadine Menendez, Daibes i dwóch biznesmenów z New Jersey zostali postawieni w stan oskarżenia w zeszłym roku w ramach programu przekupstwa. Wszyscy mają Niewinny do zarzutów.

Oprócz zarzutów o przekupstwo Menendezowi zarzuca się działanie w charakterze zagranicznego agenta egipskiego rządu poprzez podejmowanie kroków mających na celu pomoc krajowi w zamian za uzyskanie przez jednego z oskarżonych monopolu na eksport halal. Menendez ma Stanowczo zaprzeczył jakimkolwiek nieprawidłowościom.

W najnowszym akcie oskarżenia zarzucono, że Menendez przedstawił taśmy członkowi katarskiej rodziny królewskiej i szefowi katarskiej firmy inwestycyjnej pragnącej dokonać inwestycji. Z aktu oskarżenia wynika, że ​​Menendez złożył kilka publicznych oświadczeń, w których poparł rząd Kataru, podczas gdy Katarski Fundusz Inwestycyjny rozważał inwestycję.

„Menendez przekazał te oświadczenia Taibesowi, aby Taibes mógł podzielić się nimi z urzędnikami rządu Kataru powiązanymi z katarskim inwestorem i katarską firmą inwestycyjną” – twierdzą prokuratorzy.

W sierpniu 2021 r. senator przesłał notatkę prasową, w której pochwalił rząd Kataru, wysyłając SMS-a o treści: „Może zechcesz ich wysłać. „Mam zamiar zwolnić” – głosi akt oskarżenia. W następnym miesiącu, po wzięciu udziału w prywatnej imprezie zorganizowanej przez rząd Kataru na Manhattanie, Taibes wysłał Menendezowi zdjęcia luksusowych zegarków o wartości 23 990 dolarów, pytając: „Co powiesz na jeden z nich?” on zapytał. Dwa dni później Menendez przesłał taśmom link do strony internetowej śledzącej uchwałę Senatu popierającą Katar.

Kilka miesięcy później, w styczniu 2022 r., Menendez powiedział katarskiemu inwestorowi przed spotkaniem z Tabezem w Londynie w celu omówienia potencjalnej inwestycji: „Rozumiem, że mój przyjaciel spotka się z Tobą 15 dnia tego miesiąca. Jestem przekonany, że zaowocuje to korzystnym i obopólnie korzystnym ugodą, którą oboje wynegocjowaliście” – czytamy w arkuszu zarzutów.

W maju na prośbę senatora katarski urzędnik przyznał bilety na Grand Prix Formuły 1 w 2022 roku bliskiej krewnej Nadine Menendez.

W tym samym miesiącu, po spotkaniu senatora, Taibesa i dwóch urzędników z Kataru, Katarski Fundusz Inwestycyjny podpisał list intencyjny w sprawie zawarcia spółki joint venture ze spółką Taibesa. Następnie, zgodnie z aktem oskarżenia, Teibes dał Menendezowi sztabkę złota.

W zeszłym roku Qatar Investment Corporation ogłosiła to oficjalnie i zainwestowała miliony dolarów w Taibs. W akcie oskarżenia zarzucono, że Menendez w dalszym ciągu otrzymywał świadczenia od Katarczyków, w tym cztery bilety na tegoroczny wyścig Grand Prix Formuły 1.

Prokuratorzy twierdzą, że Menendez nie wspomniał w swoich ujawnieniach finansowych o prezentach od Kataru i Tabeza, w tym sztabkach złota i biletach na zakłady.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *