Sequoia jest podzielona na trzy firmy

Źródło obrazu: Jamesa O’Neilla / Getty Images

Sequoia jest podzielona na trzy podmioty – Sequoia Capital w USA i Europie, Peak XY Partners w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej oraz HongShan w Chinach.

Podział – który wejdzie w życie w marcu przyszłego roku – pojawia się w obliczu rosnących napięć geopolitycznych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, dwiema największymi gospodarkami świata. Oddział w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej napotkał pewne problemy z optyką i zarządzaniem w swoich spółkach portfelowych.

Sequoia bagatelizowała powód rozpadu. „Prowadzenie zdywersyfikowanej globalnej działalności inwestycyjnej stało się bardziej złożone. Na przykład każda firma ewoluowała, aby sprostać możliwościom na swoich rynkach w wielu różnych sektorach” – napisała firma w poście, którego współautorami są szefowie regionów Rolof Botha, Neil Shen i Shailendra Singh.

„To sprawiło, że scentralizowane operacje back-office stały się bardziej przeszkodą niż zaletą. Dodatkowo, w miarę jak portfolio każdej firmy rozszerza się o światowych liderów, obserwujemy rosnące zamieszanie na rynku z powodu wspólnych konfliktów między markami i portfolio Sequoia.

Nawet jeśli Sequoia zdecyduje się zreorganizować swoje międzynarodowe oddziały jako autonomiczne jednostki, skłoni to swoich rywali do pójścia w jej ślady w nadchodzącym roku.

Niespodziewane ogłoszenie następuje po coraz trudniejszym okresie dla amerykańskich funduszy venture capital inwestujących w Chinach. Od administracji Bidena Praca nad projektami Sequoia musi ograniczyć napływ dolarów amerykańskich do Chin, gdzie przez dwie dekady odgrywała dużą rolę w napędzaniu krajowego przemysłu konsumenckiego.

Strategia jest postrzegana jako sposób na popchnięcie Chin do rozwijania technologii kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego, takich jak sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe i półprzewodniki. Na szczycie G-7 pod koniec kwietnia obecny był prezydent Biden Szuka wsparcia u sojuszników Aby wesprzeć jego plany ograniczenia inwestycji zagranicznych w Chinach.

Sequoia Capital China już znacznie zwolniła tempo w Chinach. Firma zebrała 9 miliardów dolarów w lipcu ubiegłego roku, ale zawarła tylko 62 transakcje między trzecim kwartałem 2022 r. a drugim kwartałem 2023 r., w porównaniu do 177 transakcji między trzecim kwartałem 2021 r. a drugim kwartałem 2022 r. Crunchbase.

Sequoia Capital China może przyjąć bardziej ostrożne podejście do inwestowania w Chinach w obliczu zmieniającego się krajobrazu politycznego i gospodarczego. Istnieją inne czynniki, które przyczyniają się do jego upadku. Większość funduszy venture capital w dolarach amerykańskich wycofała swoje inwestycje, odkąd kraj ten trzy lata temu rozpoczął poważną represję regulacyjną w sektorze internetu konsumenckiego. VC na całym świecie są również bardzo konserwatywne w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego.

Dopiero okaże się, jak polityka administracji Bidena wpłynie na inwestycje amerykańskiego kapitału podwyższonego ryzyka w Chinach. Dzięki nowej marce i niezależnym działaniom HongShan stanie przed wyzwaniem konkurowania z krajowymi chińskimi firmami venture capital w nowej erze, w której rozwój przemysłu technologicznego będzie wspierał technologię głębiej niż Internet konsumencki.

Jeśli chodzi o Peak XV Partners, dział India i SEA poinformował, że zebrał 9,2 miliarda dolarów w 13 funduszach pod swoją poprzednią marką, inwestując w ponad 400 start-upów i planuje wykorzystać około 2,5 miliarda dolarów zebranych w zeszłym roku.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *