Spadek sprzedaży akcji Tesli Muska kompensuje straty na Twitterze

11 lipca (Reuters) – Elon Musk próbował anulować zakup Twitter Inc (TWTR.N) Najbogatszy człowiek na świecie może być w lepszej sytuacji finansowej niż przed ogłoszeniem umowy o wartości 44 miliardów dolarów.

Po tym, jak Musk w piątek zerwał umowę z 25 kwietnia na zakup platformy mediów społecznościowych, a Twitter obiecał zmusić go do czynienia dobra, obie strony stoją w obliczu potencjalnej bitwy prawnej, która nadal może kosztować Muska miliardy dolarów opłat prawnych. ekspertów.

Niezależnie od wyniku, dyrektor naczelny Tesli wydaje się siedzieć na około 8,5 miliarda dolarów w gotówce zebranej ze sprzedaży akcji producenta samochodów pod koniec kwietnia, aby sfinansować przejęcie Twittera. W ostatnim tygodniu kwietnia Musk sprzedał 9,6 miliona akcji Tesli po średniej cenie 885 USD za akcję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Jest teraz w lepszej sytuacji gotówkowej niż rok temu, ponieważ sprzedał więcej akcji Tesli, zwłaszcza po wyższej cenie”, powiedział Sam Abulsamid, analityk Kitehouse Insights.

„Jednak, w zależności od ostatecznego wyniku sprawy, która to dotyczy, może skończyć w bardzo złej sytuacji”.

Abulzamid powiedział, że jeśli Musk przegra walkę prawną z Twitterem i zostanie zmuszony do sfinalizowania przejęcia lub zapłacenia wysokiej grzywny, będzie musiał sprzedać więcej akcji Tesli, strasząc inwestorów i obniżając wartość pozostałych akcji Tesli.

Akcje Tesli spadły w poniedziałek o 6,5%. Po kwietniowej sprzedaży akcji Musk napisał na Twitterze: „Nie planowana jest dalsza sprzedaż TSLA”.

Dyrektor generalny Tesla Inc, Elon Musk, podchodzi do ekranu pokazującego obraz samochodu Tesla Model 3 podczas ceremonii otwarcia projektu Tesla China Model Y w Szanghaju w Chinach, 7 stycznia 2020 r. REUTERS / Aly Song / File Photo

Brian Quinn, profesor w Boston College Law School, powiedział, że nie byłby zaskoczony, gdyby Musk i Twitter ostatecznie zgodzili się zapłacić Twitterowi ponad miliard dolarów odszkodowania.

„Ze swojej strony Musk będzie biedny, ale nie utknął w posiadaniu firmy” – powiedział Quinn.

Kiedy Musk sprzedawał swoje udziały w kwietniu, inwestorzy Tesli obawiali się, że kupowanie Twittera odwróci uwagę Muska, podczas gdy Tesla ma obawy dotyczące gospodarki i rosnącej konkurencji ze strony rywali. Ale podczas gdy sprzedaż akcji dyrektora generalnego zazwyczaj wywołuje nerwowość inwestorów, umowa na Twitterze dostarczyła rozsądnego wyjaśnienia dla Muska, który zmniejszył swój duży udział w Tesli.

W grudniu Musk wspomniał o wygaśnięciu opcji i płatnościach podatkowych za sprzedaż akcji Tesli o wartości ponad 16 miliardów dolarów.

Akcje spadły o 19% od czasu, gdy Tesla sprzedała akcje w kwietniu, ponieważ ta i inne wzrostowe akcje zostały obciążone obawami inwestorów o inflację i możliwą recesję. Gdyby Musk nie sprzedał tych akcji Tesli, byłyby one warte prawie 1,6 miliarda dolarów mniej.

Nie jest jasne, ile Musk może zapłacić podatek dochodowy od dochodów ze sprzedaży swoich akcji Tesli.

Musk nie otrzymuje wynagrodzenia od Tesli, zamiast tego zarabia miliardy dolarów na opcjach na akcje po osiągnięciu kilku celów dotyczących akcji i wyników w ostatnich latach. Nadal posiada 16% Tesli o wartości około 115 miliardów dolarów.

Akcje Twittera kupione przed ogłoszeniem przez Muska, że ​​zamierza przejąć firmę, nie radziły sobie dobrze. Musk kupił 73 miliony akcji Twittera między styczniem a kwietniem za 2,64 miliarda dolarów, co daje średnią cenę 36 dolarów za akcję. Akcje Twittera spadły w poniedziałek o 9,5% do 33,50 USD. Przy tej cenie jego akcje na Twitterze są warte około 200 milionów dolarów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Noela Randevicha i Hyunjoo Jina; Montaż przez Jonathana Otisa i Chrisa Reese

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *