Stonehenge pomalowane na pomarańczowo przez protestujących Just Stop Oil

W środę protestujący spryskali część Stonehenge pomarańczową farbą, wzywając rząd brytyjski do podjęcia działań w sprawie zmian klimatycznych na dzień przed tym, jak tysiące ludzi zgromadzą się w liczącym 5000 lat miejscu w południowej Anglii, aby świętować przesilenie letnie.

A Wideo udostępniony w środę Just Stop Oil przejęła inicjatywa grupy działaczy na rzecz ochrony środowiska, pokazując dwie osoby biegnące w stronę pomnika i odwijające pomarańczę. Przechodnie krzyczeli „Nie” i „Zatrzymajcie go”, podczas gdy inni próbowali odciągnąć protestujących.

W oświadczeniu grupa wezwała „nasz następny rząd do podpisania prawnie wiążącego porozumienia w sprawie stopniowego wycofywania paliw kopalnych do 2030 r.”. Było napisane, że farba została zrobiona ze skrobi kukurydzianej i zmyje się pod wpływem deszczu. Ustaliła, że ​​protestującymi są Niamh Lynch (21 l.) i Rajan Naidu (73 l.). Lokalna policja powiedział W następstwie tego zdarzenia obaj zostali aresztowani.

Organizacja charytatywna zarządzająca Stonehenge, English Heritage, stwierdziła, że ​​obiekt pozostaje otwarty. „Oczywiście jest to bardzo przygnębiające i nasi kuratorzy badają rozmiary szkód” – napisano. Media społecznościowe.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak Tweetowano Po tym incydencie Just Stop Oil było „hańbą”. Lider opozycji Keir Starmer również wyraził się krytycznie Poczta „Szkody wyrządzone Stonehenge są oburzające” i „osoby odpowiedzialne powinny stanąć twarzą w twarz z całą mocą prawa”.

zostać złapanym

Historie do opowiedzenia

W ostatnich latach doszło do wielu protestów z udziałem obiektów historycznych i dzieł sztuki, podczas których aktywiści rozpylali farbę, zupę i inne substancje na dzieła sztuki, takie jak Mona Lisa i „Słoneczniki” Van Gogha.Zwrócenie uwagi na problemy, w tym kryzys klimatyczny, i wywołanie międzynarodowych apeli muzeów o powstrzymanie ich.

Jednak incydent z tego tygodnia „wydaje się nieco nasilić” – stwierdziła Shannon Gibson, profesor na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, która bada globalną politykę środowiskową i ruchy społeczne. Podczas gdy poprzednie incydenty w muzeach zazwyczaj powodowały jedynie powierzchniowe uszkodzenia powłoki ochronnej dzieła sztuki lub obiektu historycznego, protestujący w Stonehenge położyli farbę bezpośrednio na słynnym obiekcie UNESCO. Miejsce światowego dziedzictwa kulturowego.

W czwartek podczas osobnego zdarzenia dwóch zwolenników Just Stop Oil wtargnęło na lotnisko i krzyczało: „Gdzie [Taylor] Odrzutowiec Swifta jest obecnie uziemiony”, a dwa prywatne odrzutowce pomalowano na pomarańczowo.

Zapytany, czy miało to wpływ na prywatny odrzutowiec Swift, lotnisko Stansted odpowiedziało, że artysta „nie ma odrzutowca na lotnisku”, ale nie potwierdziło, czy artysta wylądował innym samolotem, powołując się na względy prywatności. Cytuje oświadczenie policji w Essex, że dwie osoby zostały zatrzymane w następstwie doniesień o tym, że ludzie uzyskali dostęp do prywatnej części lotniska i uszkodzili dwa samoloty, podczas gdy lotnisko i loty działały normalnie. „Nie jesteśmy przeciwni protestom, ale zawsze podejmiemy działania tam, gdzie dochodzi do przestępstwa” – powiedział nadinspektor Simon Onslow. „…Chciałbym zapewnić pasażerów i ogół społeczeństwa, że ​​jesteśmy dobrze przygotowani i dysponujemy zasobami, aby uporać się z takimi incydentami”.

Krytycy twierdzą, że takie protesty mogą zniechęcić potencjalnych zwolenników ruchów na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i stworzyć spektakl, a nie wpłynąć na zmiany.

Ale Gibson powiedział, że protest powinien być spektaklem, a protesty docierają do obywateli w miejscach takich jak muzea i pomniki historyczne. Osoby narażone na skutki zmian klimatycznych.

„Nie musimy protestować na wyspach, na plażach czy w Arktyce – oni to rozumieją, wiedzą o tym, żyją tym” – powiedział. „Do ludzi, którzy trzymają pieniądze, podejmują decyzje i kontrolują paliwa kopalne, mówi: «To także wpływa na ciebie»”.

Celując w starożytną budowlę taką jak Stonehenge, Gibson powiedział, że ludzie „nigdy nie mogą się zmienić”, dodając, że takie protesty są „ Jeśli nie zajmiemy się kryzysem klimatycznym, podobieństwami między tym, co przetrwało próbę czasu, a tym, co nie.

Zbudowano unikalny kamienny krąg Stonehenge 2500 p.n.e Aby dostosować się do ruchów Słońca. Podczas przesilenia letniego – najdłuższego dnia w roku – tysiące ludzi zbierają się, aby oglądać wschód słońca ze szczeliny w zewnętrznym kręgu kamieni.

UNESCO opisuje strona „Najbardziej wyrafinowany architektonicznie prehistoryczny kamienny krąg na świecie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *