Strata kapitalizacji rynkowej Adani wynosi 100 miliardów dolarów

NEW DELHI/MUMBAI, 2 lutego (Reuters) – Akcje indyjskiej grupy Adani spadły w czwartek po tym, jak jej spółka macierzysta zrezygnowała z oferty akcji o wartości 2,5 mld USD, zwiększając straty rynkowe grupy do ponad 100 mld USD i podsycając obawy o możliwy wpływ na system.

Wycofanie Adani Enterprises (ADEL.NS) Wyprzedaż akcji spowodowała dramatyczne niepowodzenie dla Gautama Adaniego, miliardera, który odpadł z rynku, którego majątek gwałtownie wzrósł w ostatnich latach, ale spadł w ciągu ostatniego tygodnia po tym, jak amerykański sprzedawca krótkoterminowych opublikował krytyczny raport badawczy.

Rozwój sytuacji jest żenującym zwrotem dla firmy Adani, która nawiązała współpracę z zagranicznymi gigantami, takimi jak francuski Total Energies. (TTEF.PA) A inwestorzy, tacy jak International Holding Company z Abu Dhabi, kontynuują globalną ekspansję jego działalności, od portów i kopalń po cement i energetykę.

Adani wstrzymał sprzedaż akcji późno w środę, mimo że oferta została w pełni subskrybowana we wtorek, gdy akcje spadły, podsycane krytyką ze strony Hindenburga, który zajmuje krótką pozycję.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Adani Enterprises spadł w czwartek o prawie 20%, osiągając najniższy poziom od marca 2022 r. Pod presją znalazły się także inne spółki grupy – Adani Ports i Specjalna Strefa Ekonomiczna (APSE.NS) Adani Total Gas w dół o 5% (ADAG.NS)Adani Zielona Energia (ADNA.NS) i Transmisja Adani (ADAI.NS) 10% straconych.

Od czasu opublikowania raportu Hindenburga 24 stycznia spółki grupy straciły połowę swojej całkowitej wartości rynkowej. Samo Adani Enterprises — określane jako inkubator biznesów Adani — straciło 24 miliardy dolarów kapitalizacji rynkowej.

60-letni Adani, który nie jest już najbogatszym człowiekiem Azji, spadł na 16. miejsce z trzeciego w zeszłym tygodniu na liście najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes.

Grafika Reutera

„Jeśli Adani nie będzie w stanie odzyskać zaufania inwestorów instytucjonalnych, akcje będą spadać”, powiedział Avinash Gorakhshakar, szef badań w Profitmart Securities z Bombaju.

Spadające akcje Adani wzbudziły obawy co do jej potencjalnego wpływu na system finansowy Indii.

Bank centralny Indii zwrócił się do lokalnych banków o szczegółowe informacje na temat ekspozycji na spółki z grupy Adani, poinformowały w czwartek Reuters źródła rządowe i bankowe. CLSA szacuje, że około 40% z 2 bilionów rupii Adani Group (24,53 miliarda dolarów) pożyczek w roku podatkowym do marca 2022 r. było narażonych na indyjskie banki. Czytaj więcej

z Citigroup (CN) Jednostka Selvam przestała udzielać swoim klientom pożyczek zabezpieczających pod obligacje Grupy Adani i zdecydowała się obniżyć wskaźnik wartości kredytu do wartości dla pożyczek pod zastaw obligacji Adani do zera, podało źródło.

„Widzimy, jak rynek traci zaufanie do sposobu pomiaru spadków, i chociaż nastąpią odbicia obejmujące krótkie pozycje, spodziewamy się, że więcej prywatnych banków (zmniejszających lub zmniejszających marże) podejmie bardziej fundamentalne ryzyko spadków” – powiedziała Monica Xiao, dyrektor ds. — powiedział dyrektor funduszu kredytowego Trida Capital z siedzibą w Hongkongu.

W New Delhi posłowie opozycji złożyli zawiadomienie do parlamentu indyjskiego, domagając się debaty na temat raportu dotyczącego krótkiej sprzedaży w USA. Partia kongresowa domagała się powołania parlamentarnej komisji wspólnej lub komisji śledczej Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Adani kontra Hindenburg

Raport Hindenburga z zeszłego tygodnia dotyczył niewłaściwego wykorzystywania zagranicznych rajów podatkowych i manipulacji akcjami przez grupę Adani. Wzbudziło to obawy o wysokie zadłużenie i wyceny siedmiu notowanych na giełdzie spółek Adani.

Grupa Adani zaprzeczyła zarzutom, twierdząc, że zarzut krótkiej sprzedaży nie ma podstaw i wynika z nieznajomości indyjskiego prawa. Dodała, że ​​grupa zawsze dokonywała wymaganych ujawnień regulacyjnych.

Na początku tego tygodnia Adani Group powiedziała, że ​​ma pełne wsparcie inwestorów, ale zaufanie inwestorów osłabło w ostatnich dniach.

We wtorek Adani mógł otrzymać zapisy na sprzedaż akcji, mimo że cena rynkowa akcji była niższa od ceny oferty emisyjnej, ponieważ akcje spadły po publikacji raportu Hindenburga. Ale w środę akcje ponownie spadły.

Maybank Securities i Abu Dhabi Investment Authority, a także Life Insurance Company of India (LIFI.NS)złożył ofertę na kluczową część emisji. Inwestycje te zostaną teraz odzyskane przez Adhani.

W środowym ogłoszeniu o północy miliarder powiedział, że wycofuje sprzedaż akcji, ponieważ cena akcji spółki odnotowała codzienną zmienność. Wobec tych nadzwyczajnych okoliczności Zarząd Spółki uznał, że nie ma możliwości kontynuowania emisji. moralnie słuszne”.

W czwartek Adani powiedział w wiadomości wideo, że sprzedaż udziałów była „interesem moich inwestorów jest najważniejsza, a wszystko inne jest drugorzędne. Aby chronić inwestorów przed możliwymi stratami, wycofaliśmy się”.

Reportaż Chrisa Thomasa, Nallura Sethuramana, Tanvi Madana, Iry Dugala, Aftaba Ahmeda, Sumeeta Chatterjee, Anshumana Dagi, Summer Zhen; Pisanie przez Adityę Kalrę; Montaż przez Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *