Tajwan ostro krytykuje Elona Muska, twierdząc, że „nie jest na sprzedaż” ani nie stanowi części Chin

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu twierdzi, że Tajwan „nie jest na sprzedaż” i nie jest częścią Chin.
  • Wiadomość ta była odpowiedzią na uwagi Elona Muska podczas szczytu All-In, że Tajwan jest integralną częścią Chin.

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, przemawia na dwupartyjnym forum wywiadu Senatu dotyczącym sztucznej inteligencji (AI) na Kapitolu w Waszyngtonie, USA, środa, 13 września 2023 r.

Bloomberga | Bloomberga | Dobre zdjęcia

Tajwan „nie jest na sprzedaż” i nie jest częścią Chin, stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu, potępiając Elona Muska za nazwanie wyspy „integralną częścią Chin”.

„Słuchaj, Tajwan nie jest częścią ChRL i na pewno nie jest na sprzedaż!” Minister spraw zagranicznych Tajwanu – powiedział Joseph Wu późnym wieczorem w środę Na X, wcześniej znanej jako Twitter. PRC oznacza Chińską Republikę Ludową, oficjalną nazwę Chin.

Wiadomość była odpowiedzią na komentarz Muska wygłoszony w wiadomościach Szczyt All-inNiedawno odbyła się w Los Angeles.

„Myślę, że bardzo dobrze rozumiem Chiny. Byłem tam wiele razy i spotykałem się z przywódcami wyższego szczebla na wielu poziomach… na przestrzeni lat” – powiedział Musk. „Myślę, że jako cudzoziemiec Chin dobrze rozumiem”.

Tajwan rządzi się niezależnie od Chin od czasu oddzielenia się od kontynentu w wyniku wojny domowej w 1949 r. Pekin postrzega Tajwan jako część swojego terytorium, które w razie potrzeby może siłą ponownie połączyć z kontynentem.

Musk, dyrektor generalny X, SpaceX i producenta samochodów elektrycznych Tesla, powiedział dalej, że polityka Chin „polega na ponownym połączeniu Tajwanu z Chinami. Z ich punktu widzenia mogłoby to być analogiczne do Hawajów lub czegoś w tym rodzaju, integralnej części Chin która nie jest automatycznie częścią Chin.”

CNBC nie mogło natychmiast skontaktować się z Muskiem w celu uzyskania komentarza poza godzinami pracy.

Wu powiedział także w swoim tweecie, że ma nadzieję, że Musk może poprosić Komunistyczną Partię Chin o umożliwienie dostępu do X, który jest obecnie zakazany w Chinach.

„Mam nadzieję, że Elon Musk będzie mógł również poprosić KPCh o udostępnienie X swoim obywatelom. Mógłby pomyśleć, że zakazanie tego jest dobrą polityką, tak jak zamknięcie Starlink w celu udaremnienia kontrofensywy Ukrainy przeciwko Rosji” – powiedział Wu.

Według doniesień, na początku wojny Rosji z Ukrainą Musk ograniczył ukraiński atak wojskowy na Rosję, ograniczając dostęp do sieci satelitarnej Starlink SpaceX. Posunięcie to jest skierowane do Ukrainy i senatora. Spotkało się to z ostrą krytyką Elizabeth Warren.

To nie pierwszy raz, kiedy Musk wzbudza gniew samorządnej wyspy.

W październiku ubiegłego roku miliarder spotkał się z potępieniem Tajwanu za sugestię, że napięcia między Chinami a Tajwanem zostaną rozwiązane, jeśli Pekin będzie miał jakąkolwiek kontrolę nad Tajwanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *