Talibowie uwolnili dwóch Amerykanów przetrzymywanych w Afganistanie

Komentarz

Talibowie uwolnili we wtorek dwóch Amerykanów przetrzymywanych w Afganistanie, co amerykańscy urzędnicy określili jako „gest dobrej woli” ze strony wieloletniego przeciwnika USA.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powitał uwolnionych we wtorek zatrzymanych, ale odmówił podania ich tożsamości z szacunku dla ich prywatności.

Powiedział, że uwolnienie nie nastąpiło w zamian za afgańskich więźniów ani inne osoby interesujące dla talibów.

„Zapewniamy wszelką odpowiednią pomoc tym dwóm obywatelom USA” – powiedział Price.

Dwóch zatrzymanych przybyło do Kataru we wtorek przed ponownym połączeniem się z rodzinami, poinformowali urzędnicy, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia drażliwej sprawy.

Talibowie wypuścili Amerykanów po ogłoszeniu zawieszenia edukacji uniwersyteckiej dla wszystkich studentek w Afganistanie, co było ostatnim aktem łamania praw kobiet w tym kraju.

Price potępił restrykcje talibów, mówiąc, że rząd afgański powinien „spodziewać się poniesienia kosztów tej decyzji, wbrew ich wielokrotnym i publicznym obietnicom złożonym własnemu narodowi”.

Price odmówił spekulacji, czy uwolnienie więźniów miało złagodzić gniew rządów USA i zachodnich w związku z ograniczeniami praw kobiet i dziewcząt w tym kraju.

Nastąpiło wyzwolenie Amerykanów Pierwszy zgłoszony przez CNN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *