Tekst z Edmonton: Papież przeprasza za nadużycia Aborygenów w kanadyjskich katolickich szkołach mieszkalnych

W przemówieniu wygłoszonym na spotkaniu z tubylcami w Edmonton w prowincji Alberta w poniedziałek papież przeprosił za to, co się stało i obiecał „poważne śledztwo”.

Przywódcy plemienni od dawna wzywają papieża do przeprosin za dziesięciolecia krzywd wyrządzanych plemiennym dzieciom, w tym nadużycia w szkołach rezydenckich w kraju i niszczenie kultury plemiennej.

Papież przeprasza plemiona kanadyjskie

„W szczególności przepraszam za sposób, w jaki wielu członków Kościoła i wspólnot religijnych współpracowało w programach niszczenia kulturowego i przymusowej asymilacji promowanych przez ówczesne rządy. System szkół rezydencyjnych” – powiedział papież.

W zeszłym roku na terenie dawnych szkół mieszkalnych w Kolumbii Brytyjskiej i Saskatchewan odkryto setki nieoznaczonych grobów.

Podczas swojej poniedziałkowej wizyty papież Franciszek wygłosił komentarze, w których przeprosił za traktowanie dzieci rdzennych mieszkańców w kanadyjskim systemie szkolnym.

Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania poinformowała, że ​​ponad 4000 aborygenów zmarło w wyniku zaniedbań lub nadużyć w szkołach mieszkalnych, z których wiele było prowadzonych przez Kościół katolicki.

Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za nadużycia wobec Aborygenów w katolickich szkołach rezydencyjnych

„W obliczu tego haniebnego zła Kościół klęka przed Bogiem i prosi o przebaczenie grzechów swoich dzieci” – powiedział Papież. „Pokornie przepraszam za zło wyrządzone przez wielu chrześcijan przeciwko rdzennej ludności”.

Papież podkreślił, że przebaczenie jest pierwszym krokiem do naprawienia tych krzywd.

„Ważną częścią tego procesu jest przeprowadzenie poważnego dochodzenia w sprawie tego, co wydarzyło się w przeszłości, i pomoc osobom, które przeżyły szkołę stacjonarną, wyleczyć się z traumy, której doświadczyły” – powiedziała.

Papież odwiedzi także Quebec i stolicę Iqaluit kanadyjski Terytorium Nunavut podczas podróży. Podczas wizyty towarzyszyć mu będą dwaj kardynałowie kanadyjscy, kardynał Mark Olette i kardynał Michael Czerny.

85-letni Francis odwołał podróż do Afryki na początku tego miesiąca z powodu problemów z kolanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *