Teleskop Jamesa Webba odkrył dwie z najstarszych i najbardziej odległych galaktyk, jakie kiedykolwiek widziano | Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

z NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Odkrywa jasne, wczesne galaktyki, które do tej pory były ukryte, w tym jedną, która powstała 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Jeśli wyniki zostaną zweryfikowane, ta nowo odkryta gromada gwiazd przewyższy najdalszą galaktykę kiedykolwiek zidentyfikowaną przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, powiedzieli astronomowie w czwartek – rekord 400 milionów lat po początku wszechświata.

Teleskop Webba, wystrzelony w grudniu ubiegłego roku jako następca Hubble’a, wskazuje, że gwiazdy mogły powstać wcześniej niż wcześniej sądzono — być może w ciągu dwóch milionów lat od Wielkiego Wybuchu.

Zbliżenie na dwie nowo odkryte galaktyki. Zdjęcie: ESA, NASA, CSA, STScI/AFP/Getty Images

Najnowsze wynalazki sieci Opisane w Astrophysical Journal Letters przez międzynarodowy zespół kierowany przez Rogana Naidu z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Artykuł opisuje dwie wyjątkowo jasne galaktyki, jedną uformowaną 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu, a drugą 450 milionów lat później.

Naidu powiedział, że potrzebne będą dalsze obserwacje w podczerwieni przez Webba, zanim zdobędzie nowego rekordzistę.

Chociaż niektórzy badacze twierdzą, że odkryli galaktyki najbliższe powstaniu wszechświata 13,8 miliarda lat temu, kandydaci ci muszą jeszcze zostać zweryfikowani, twierdzą naukowcy. NASA Konferencja prasowa. Zauważyli, że niektóre z nich mogą być późniejszymi galaktykami, które odzwierciedlają wcześniejsze galaktyki.

„To bardzo dynamiczny czas” – powiedział Garth Illingworth z University of California w Santa Cruz, współautor artykułu opublikowanego w czwartek. „Istnieje wiele wstępnych doniesień o wczesnych galaktykach, a my wciąż próbujemy jako społeczność”. aby ustalić, które z nich są prawdziwe”.

Tommaso Drew z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, główny naukowiec wczesnego programu naukowego Webba, powiedział, że dotychczasowe dowody na istnienie galaktyki, która prawdopodobnie uformowała się 350 metrów po Wielkim Wybuchu, są „tak solidne, jak to tylko możliwe”. ”.

Jeśli odkrycia zostaną zweryfikowane i nadal istnieją wczesne galaktyki, Royd i jego zespół napisali, że Webb „odniesie duży sukces w przesuwaniu kosmicznej granicy aż do krawędzi Wielkiego Wybuchu”.

Dwa pola gwiazd z polami lokalizatora pokazującymi galaktyki, powiększone obrazy centrum galaktyk.
Zdjęcie zrobione z ręki z kamery bliskiej podczerwieni Teleskopu Webba pokazuje odległe galaktyki w zewnętrznych obszarach gigantycznej gromady galaktyk Abel 2744. Zdjęcie: ESA, NASA, CSA, STScI/AFP/Getty Images

„Jednym z najciekawszych pytań jest to, kiedy i jak powstały pierwsze galaktyki” – napisali naukowcy.

Jane Rigby z NASA, naukowiec projektu Webba, zauważyła, że ​​te galaktyki były „ukryte na granicy możliwości Hubble’a”.

„Oni tam na nas czekali” – powiedział dziennikarzom. „Więc to miłe zaskoczenie, że te galaktyki mają tak wiele do zbadania”.

Obserwatorium o wartości 10 miliardów dolarów – największy i najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos – znajduje się na orbicie okołosłonecznej około 1 miliona mil (1,6 miliona km) od Ziemi. Pełne operacje naukowe rozpoczęły się latem, a NASA wydała serię Oszałamiające migawki Wszechświata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *