To, co dzieje się w Jackson Hole, nie zostaje w Jackson Hole


Nowy Jork
CNN

Przez większą część roku ludzie przyjeżdżają do Jackson Hole w stanie Wyoming, aby jeździć na nartach, łowić ryby lub cieszyć się rozległą przyrodą tego obszaru. Ale na trzy dni pod koniec sierpnia dolina w pobliżu Parku Narodowego Grand Teton zamienia się dla ekonomistów w Woodstock.

Tam czołowi ekonomiści z całego świata spotykają się z reporterami i inwestorami w poszukiwaniu wskazówek na temat ich perspektyw gospodarczych. Jednak zamiast Grateful Dead szefem festiwalu, który potrwa od 24 do 26 sierpnia, jest prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell (który przyznaje, że jest Deadhead).

Powell wystąpił na scenie w piątkowy poranek 46. Festiwalu Fed w Kansas City, formalnie znanego jako Sympozjum Ekonomiczne w Jackson Hole.

Inflacja znacznie spadła od zeszłorocznej konferencji w Jackson Hole i widać oznaki ochłodzenia się rynku pracy. Ale nie jest to pewne Jak długo potrwa bez dalszych podwyżek stóp? Dotychczasowe działania banku centralnego nie były wystarczające, aby ograniczyć inflację.

Z drugiej strony, ponieważ pomiędzy podjęciem działań przez bank centralny a momentem, w którym jego działania są odczuwalne w całej gospodarce, występują opóźnienia, istnieje ryzyko, że bank centralny sprawi więcej kłopotów, niż jest to konieczne, aby doprowadzić inflację do docelowego poziomu 2%. Podnosi stopy procentowe zbyt wysoko.

W ich ostatnim okresie Na lipcowym posiedzeniu urzędnicy banku centralnego ponownie stwierdzili, że ryzyko niezamierzonego podniesienia stóp procentowych na tyle, aby zwalczyć inflację, przewyższa ryzyko niezamierzonego zbyt wysokiego podniesienia stóp; Zdecydowali się więc na podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu. Wzrost ten nastąpił po tym, jak bankierzy centralni głosowali za utrzymaniem stóp procentowych w czerwcu, co stanowiło pierwszą przerwę od rozpoczęcia podwyżek wiosną 2022 roku.

Traderzy mają nadzieję, że bank centralny ponownie zrobi pauzę na przyszłomiesięcznym posiedzeniu Narzędzie CME FedWatch. Niewiele jest jednak konsensusu co do planu gry banku centralnego po wrześniu.

Jeśli historia jest jakąkolwiek wskazówką, przemówienie Powella może doprowadzić do poważnych zmian w polityce, powiedział Michael Cahill, wiceprezes ds. badań walutowych w Goldman Sachs.

Zeszłoroczna konferencja w Jackson Hole była godna uwagi, ponieważ było to pierwsze od dwóch lat osobiste spotkanie ekonomistów. Powell w swoim przemówieniu programowym ostrzegł, że urzędnicy Fed nie będą przepraszać w walce z inflacją, nawet jeśli będzie to oznaczać „ból” dla rodzin i przedsiębiorstw. Po posiedzeniach Fed po posiedzeniu w Jackson Hole nastąpiły dwie podwyżki stóp procentowych o trzy czwarte punktu.

W najnowszej historii na Konwencji w Jackson Hole wygłoszono wiele znaczących przemówień.

Na przykład w 2010 roku ówczesny prezes Fed Ben Bernanke wykorzystał swój czas na przedstawienie „opcji politycznych dalszego łagodzenia polityki pieniężnej”. „Powszechnie postrzegano to jako sygnał dalszego luzowania ilościowego” – stwierdził. Łagodzenie ilościowe, czyli QE, ma miejsce wtedy, gdy bank centralny kupuje obligacje, próbując obniżyć stopy procentowe w celu pobudzenia gospodarki.

Po przemówieniu Bernanke w Jackson Hole zapoczątkował on nową fazę skupu obligacji, znaną obecnie jako QE2. Później, w swoim przemówieniu w Jackson Hole w 2012 roku, Bernanke stwierdził, że stagnacja na rynku pracy jest „poważnym problemem”. Powiedział także, że QE2 banku centralnego przyniosło dodatnie korzyści netto. Niedługo potem Fed wprowadził QE3.

W 2016 r. ówczesna przewodnicząca Fed Janet Yellen, obecna sekretarz skarbu, wykorzystała swoje przemówienie w Jackson Hole, aby przygotować rynki na dalsze podwyżki stóp procentowych, mówiąc, że jej zdaniem „w ostatnich miesiącach wzmocniły się argumenty za podwyżką stopy funduszy federalnych”. Następnie, począwszy od grudnia 2016 r., mniej więcej do 2018 r. Bank centralny podwyższał stopy procentowe co trzy posiedzenia.

Oprócz festiwalu muzycznego w Jackson Hole odbywają się także inne headlinery i wydarzenia na mniejszą skalę.

Rzeczywiście, „mówcy Fed nie zawsze są bardzo popularni” – powiedział Cahill CNN.

Przemówienie Bernanke w Jackson Hole nie było jedynym nagłówkiem w 2012 roku. Michael Woodford, profesor ekonomii na Uniwersytecie Columbia, skrytykował niechęć Fed do utrzymywania stóp procentowych na niskim poziomie w celu wspierania wzrostu gospodarczego. Jego przemówienie i Wyniki jego badań nie pozostały niezauważone przez bank centralny.

W oświadczeniu politycznym wydanym po posiedzeniu w grudniu 2012 r. zauważono, że urzędnicy Fed spodziewali się, że „ta wyjątkowo niska granica stopy funduszy federalnych pozostanie odpowiednia tak długo, jak stopa bezrobocia będzie utrzymywać się powyżej 6,5%.

„Ta zmiana ma na celu pomóc społeczeństwu lepiej zrozumieć proces decyzyjny Fed w odpowiedzi na zmiany warunków gospodarczych” – powiedział w 2013 roku prezes Fed w Nowym Jorku, John Williams. Kolumna dla VoxEU. W momencie publikacji Williams był prezesem Fed w San Francisco.

Bankierzy centralni spoza Stanów Zjednoczonych również wykorzystywali czas spędzony na platformie Jackson Hole do sygnalizowania zmian w polityce.

Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego, zauważył w swoich uwagach w Jackson Hole w 2014 r., że poziom inflacji jest zbyt niski, aby rynki mogły je wycenić. Cahill stwierdził, że komentarze te były powszechnie postrzegane jako punkt wyjścia do dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, nawet po obniżeniu stóp procentowych przez EBC do poziomu ujemnego.

Felietonista „Financial Times”. Draghi „zdecydowanie skradł show w tym roku”, posunął się nawet do stwierdzenia [at Jackson Hole].”

Cokolwiek wyniknie z tegorocznej konferencji, jasne jest, że to, co wydarzy się w Jackson Hole, nie pozostanie w Jackson Hole.

Ta historia została zaktualizowana w stosunku do oryginalnej wersji w piątek o 8:00 czasu wschodniego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *