Trump może starać się zawiesić śledztwo w sprawie oszustwa biznesowego na kwotę 250 milionów dolarów w Nowym Jorku

  • Prawnik Donalda Trumpa powiedział, że planuje zwrócić się do sądu apelacyjnego w Nowym Jorku o wstrzymanie toczącego się przeciwko Trumpowi śledztwa w sprawie oszustw biznesowych i wstrzymanie orzeczenia sędziego przeciwko firmie Trumpa.
  • Adwokat Trumpa Christopher Kiss powiedział sędziemu Sądu Najwyższego Manhattanu Arthurowi Engoronowi, że planuje zablokować śledztwo, któremu Engoron przewodniczy, a także zablokować nakaz sędziego dotyczący rozwiązania podmiotów korporacyjnych Trumpa.
  • Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James oskarżyła Trumpa, Donalda Trumpa Jr., Erica Trumpa i inne osoby o fałszywe przedstawianie wartości głównych aktywów Organizacji Trump w celu uzyskania lepszych warunków pożyczki i ulg podatkowych.
  • Trump pojawił się w sądzie przez pierwsze 2,5 dnia procesu, ale opuścił go po tym, jak złożył skargę, że sprawa odciąga go od jego kampanii prezydenckiej w 2024 r.

Były prezydent Donald Trump siedzi na sali sądowej trzeci dzień procesu w sprawie oszustwa cywilnego, który odbędzie się 4 października 2023 r. w Nowym Jorku.

Angela Weiss | AFP | Dobre zdjęcia

Prawnicy Donalda Trumpa mogą zwrócić się do sądu apelacyjnego w Nowym Jorku o zawieszenie prowadzonego przez niego śledztwa w sprawie oszustwa biznesowego na kwotę 250 milionów dolarów i wstrzymanie postanowienia sędziego, które mogłoby zniszczyć firmę byłego prezydenta, poinformowali prawnicy w czwartek po południu.

Prawnik Trumpa, Christopher Kiss, powiedział sędziemu Sądu Najwyższego Manhattanu Arthurowi Engoronowi, że planuje tymczasowe zablokowanie rozpoczynającego się w czwartek procesu, któremu Engoron przewodniczy, oraz zablokowanie wydanego przez sędziego nakazu rozwiązania podmiotów korporacyjnych Trumpa.

Kiss powiedział jednak, że nie chce ujawniać zakresu apelacji, która miała się odbyć w piątek rano, co zdenerwowało prawnika z biura prokuratora generalnego Nowego Jorku.

Andrew Amer, prawnik prokuratora generalnego, powiedział Engoronowi, że jego biuro ma prawo otrzymać zawiadomienie z 24-godzinnym wyprzedzeniem o takim odwołaniu.

Polityka CNBC

Przeczytaj więcej o relacjach politycznych CNBC:

Prokurator generalna Letitia James złożyła pozew, zarzucając Trumpowi, jego dorosłym synom, Organizacji Trumpa i kierownictwu firmy błędnie przedstawili wartość aktywów związanych z nieruchomościami, aby uzyskać lepsze warunki kredytu i ulgi podatkowe, zawyżając wartość netto Trumpa ujawnioną w sprawozdaniach finansowych.

Trwa dochodzenie w sprawie pozostałych sześciu roszczeń w tej sprawie.

W zeszłym miesiącu Encoron wydał wniosek o wydanie wyroku podsumowującego, w którym James obalił swoje podstawowe twierdzenie, że oskarżeni dopuścili się oszustwa handlowego.

Oczekuje się, że w ramach tego odkrycia prawnicy Trumpa zwrócą się do sądu apelacyjnego o zablokowanie piątkowego unieważnienia przez Encoron świadectw prowadzenia działalności gospodarczej posiadanych przez oskarżonych.

W wyroku Encoron nakazał także powołanie niezależnego syndyka, który będzie zarządzał likwidacją nieistniejących podmiotów gospodarczych.

W czwartek sędzia wydał oskarżonym szereg nakazów, które rozpoczęły torowanie drogi do sprzedaży przedsiębiorstw.

Engoron nakazał oskarżonym zapewnienie niezależnego nadzoru nad zapowiedzią Organizacji Trumpa „utworzenia nowego podmiotu do przechowywania lub nabywania aktywów” likwidowanych przedsiębiorstw.

Trump pojawił się w sądzie przez pierwsze 2,5 dnia procesu, który rozpoczął się w poniedziałek.

Opuścił obrady w środku środowego obrad po tym, jak złożył skargę, że „utknięto” go w sądzie i odsunięto od republikańskiej kampanii prezydenckiej.

W tamtych czasach Trump nie musiał stawiać się na rozprawie. Niewykluczone jednak, że na którymś etapie procesu, który ma potrwać do końca grudnia, może zostać poproszony o złożenie zeznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *