Trzęsienie ziemi w Nepalu: Ponad 120 osób zginęło w trzęsieniu ziemi w północno-zachodniej części kraju

Biuro/AP Premiera Nepalu

To zdjęcie z ulotki dostarczone przez Biuro Premiera Nepalu przedstawia obszar dotknięty trzęsieniem ziemi w północno-zachodnim Nepalu w sobotę 4 listopada 2023 r.


Katmandu
CNN

Trzęsienie ziemi, które w piątkowy wieczór nawiedziło odległą część północno-zachodniego Nepalu, zabiło co najmniej 129 osób i spowodowało zawalenie się kilku budynków – ostrzegają urzędnicy, a liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Według United States Geological Survey (USGS) trzęsienie ziemi miało siłę 5,6 w skali Richtera i miało miejsce około 42 km od Jumli w prowincji Karnali w Nepalu. Uderzył na względnej głębokości 18 kilometrów, a wstrząsy były odczuwalne aż do stolicy Indii, New Delhi.

Rzecznik nepalskiej policji Kuber Kadayat powiedział CNN, że piątkowe wstrząsy były najbardziej śmiercionośne od 2015 r. – jak dotąd zginęło 129 osób, a 140 zostało rannych.

W dzielnicy Jajarkot, w pobliżu epicentrum, zginęły 92 osoby, a 55 zostało rannych. Kadayat powiedział, że w pobliskiej dzielnicy Rugam West zginęło 37 osób, a 85 zostało rannych.

Materiał filmowy Reutersa pokazał, że kilka domów w Jajarkot zostało zniszczonych cegłami i drewnem.

Nepalska armia / podręcznik / Reuters

Żołnierze armii niosą rannego mężczyznę na noszach po trzęsieniu ziemi w Jajarkot w Nepalu, 4 listopada 2023 r.

Trzęsienia ziemi są powszechne w Nepalu, który tworzy wysokie pasmo górskie Himalajów, na styku płyt tektonicznych indyjskiej i euroazjatyckiej.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które miało miejsce w 2015 r., zabiło co najmniej 9 000 osób, uszkodziło około miliona domów i budynków w całym kraju i spowodowało szkody o wartości 6 miliardów dolarów.

Urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że obawiają się, że liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi może wzrosnąć, ponieważ nie byli w stanie nawiązać łączności w górzystym regionie w pobliżu epicentrum, około 500 kilometrów (300 mil) na zachód od stolicy Katmandu.

„Liczba rannych może sięgać setek, a liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć” – powiedział agencji Reuters przez telefon urzędnik okręgu Jajarkot, Harish Chandra Sharma.

„Wiele domów się zawaliło, a w wielu innych pojawiły się pęknięcia. „Tysiące mieszkańców spędziło noc na zimnym, otwartym terenie, ponieważ byli zbyt przestraszeni, aby wejść do domów popękanych przez wstrząsy wtórne” – dodał Sharma.

Dystrykt Jajarkot liczy 190 000 wiosek rozproszonych na odległych wzgórzach. Zdjęcia opublikowane przez agencję informacyjną AFP pokazują ocalałych gromadzących się w głównym szpitalu Jajarkot.

Biuro Premiera Nepalu/Podręcznik/Reuters

Uszkodzony budynek po trzęsieniu ziemi w Jajarkot w Nepalu 4 listopada 2023 r.

Premier Indii Narendra Modi złożył kondolencje bliskim osób, które zginęły w trzęsieniu ziemi.

„Jestem głęboko zasmucony ofiarami śmiertelnymi i szkodami spowodowanymi przez trzęsienie ziemi w Nepalu” – Modi napisał na X, znanym wcześniej jako Twitter. „Indie solidaryzują się z ludnością Nepalu i są gotowe udzielić wszelkiej pomocy. Nasze myśli są z rodzinami pogrążonymi w żałobie, a rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

To przełomowa historia, która zostanie zaktualizowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *