UE jako pierwsza obniżyła finansowanie dla Węgier na podważanie demokracji

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Organ wykonawczy UE proponuje wycofanie 7,5 mld euro z Węgier
  • Węgry twierdzą, że proponowany środek zaradczy może zadziałać, jeśli zostanie dobrze wdrożony
  • 27 krajów UE ma trzy miesiące na podjęcie decyzji i nie ma weta
  • UE po raz pierwszy przetestowała nową demokratyczną sankcję
  • Węgry zobowiązują się do wypełnienia wszystkich zobowiązań związanych z otwarciem funduszy unijnych

BRUKSELA/BUDAPESZT, 18 września (Reuters) – Przedstawiciel Unii Europejskiej zalecił w niedzielę zamrożenie około 7,5 miliarda euro finansowania dla Węgier w związku z korupcją. Prawo.

Unia Europejska dwa lata temu wprowadziła nowe sankcje finansowe, podważając demokrację w Polsce i na Węgrzech, a premier Viktor Orbán ograniczał sądy, media, organizacje pozarządowe i środowiska akademickie oraz prawa migrantów. , ponad dekadę homoseksualnych mężczyzn i kobiet u władzy.

„Chodzi o łamanie przepisów prawnych, które zagrażają wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE” – powiedział komisarz ds. budżetu UE Johannes Hahn. „Nie możemy stwierdzić, że budżet UE jest odpowiednio chroniony”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zwrócił uwagę na systemowe nieprawidłowości w węgierskich przepisach dotyczących zamówień publicznych, niewystarczające zabezpieczenia przed konfliktami interesów, niedociągnięcia w skutecznym postępowaniu sądowym oraz niedociągnięcia w innych środkach antykorupcyjnych.

Hahn powiedział, że komisja zaleciłaby zawieszenie jednej trzeciej funduszy spójności zaplanowanych dla Węgier z budżetu wspólnego koalicji na lata 2021-27, o łącznej wartości 1,1 biliona euro.

Wspomniane 7,5 miliarda euro to 5% szacowanego PKB na 2022 rok. Kraje UE mają teraz do trzech miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie wniosku.

Niedawna obietnica Węgier dotycząca odpowiedzi na krytykę UE jest znaczącym krokiem we właściwym kierunku, ale nadal wymaga przełożenia na nowe przepisy i praktyczne środki, powiedział Hahn.

Minister rozwoju Tibor Navrasiks, który odpowiada za negocjacje z UE, powiedział, że Węgry wypełnią wszystkie 17 zobowiązań podjętych wobec Komisji Europejskiej, aby zapobiec utracie funduszy unijnych.

„Węgry nie zobowiązały się do zmylenia komisji” – powiedział Navrassiks na konferencji prasowej. „Podjęliśmy zobowiązania, które możemy zrealizować… Więc nie poniesiemy strat finansowych”.

Korupcja

Rząd Orbána zaproponował utworzenie nowej agencji antykorupcyjnej w ostatnich tygodniach, ponieważ Budapeszt znajduje się pod presją zarobienia na forincie, najsłabszej gospodarce i najsłabiej radzącej się walucie na wschodzie UE.

Orbán, który nazywa siebie „bojownikiem o wolność” przeciwko światopoglądowi liberalnego Zachodu, zaprzecza, jakoby Węgry, były komunistyczny kraj liczący 10 milionów ludzi, jest bardziej skorumpowany niż jakikolwiek inny w Unii Europejskiej.

Rząd Orbána przedłoży w piątek parlamentowi ustawę o powołaniu nowej niezależnej komisji antykorupcyjnej do nadzorowania zamówień publicznych z funduszy unijnych, poinformował Navracsics, a jej powołanie ma rozpocząć się w drugiej połowie listopada.

Węgry zobowiązały się do wdrożenia większej liczby zabezpieczeń antykorupcyjnych, w tym bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących konfliktów interesów, rozszerzenia zakresu sprawozdań finansowych i rozszerzenia uprawnień sędziów do ścigania podejrzeń o korupcję.

Navrasics wyraził nadzieję, że komisja zobowiąże się do wdrożenia reform i wycofania proponowanych sankcji wobec Węgier do 19 listopada.

Komisja zablokowała już około 6 miliardów euro w funduszach planowanych dla Węgier w oddzielnym bodźcu ożywienia gospodarczego COVID w związku z tymi samymi obawami o korupcję.

Reuters udokumentował w 2018 r., w jaki sposób Orbán przekazał unijne fundusze rozwojowe swoim przyjaciołom i rodzinie, co według organizacji praw człowieka znacznie wzbogaciło jego najbliższe otoczenie i pozwoliło 59-latkowi umocnić się przy władzy.

OLAF, organ ds. zwalczania nadużyć finansowych grupy, powiedział, że Węgry odpowiadały za prawie 4% wydatków finansowych UE w latach 2015-2019, co jest najgorszym wynikiem wśród 27 krajów UE.

Orbán zdenerwował wielu członków grupy, kontynuując pielęgnowanie bliskich więzi z prezydentem Władimirem Putinem i grożąc odstąpieniem od solidarności UE potrzebnej do ochrony Rosji poprzez nałożenie na nią sankcji za prowadzenie wojny z Ukrainą.

https://www.reuters.com/investigates/special-report/hungary-orban-balaton/

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Gabrieli Pacińskiej; Montaż przez Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *