Ukraina mówi, że Rosja przygotowuje się do kolejnego ataku

  • Rosja strzela „Pełną linię frontu” – Ukraińska Armia
  • Rosja przegrupowuje się do ataku na Słowiańsk, mówi Kijów
  • Moskwa zarządziła środki zapobiegające ukraińskim atakom na wschodzie
  • Rosja umacnia pozycje na południu – Wielka Brytania

KIJÓW, 17 lipca (Reuters) – Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy na Ukrainie, powiedział ukraiński urzędnik wojskowy.

Według Kijowa rosyjskie rakiety i pociski uderzyły w miasta, zabijając w ostatnich dniach dziesiątki.

– To nie tylko ataki rakietowe z powietrza i morza – powiedział w sobotę rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadim Skibitskij. „Przez kontakt widzimy ostrzał na całej linii frontu. Aktywnie wykorzystywane jest lotnictwo taktyczne i śmigłowce szturmowe.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W rzeczywistości na całej linii frontu występuje pewna aktywność wroga… Trwają teraz przygotowania do następnej fazy ataku”.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja przegrupowuje jednostki do ataku na symbolicznie ważne miasto Słowiańsk we wschodniej Ukrainie w obwodzie donieckim.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w niedzielę, że Rosja wzmacnia swoje pozycje obronne na obszarach, które zajmuje na południu Ukrainy. Czytaj więcej

Ukraina twierdzi, że rosyjski ostrzał zabił co najmniej 40 osób na obszarach miejskich w ciągu ostatnich trzech dni, ponieważ wojna, rozpoczęta przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina 24 lutego, przybrała na sile.

Trzy osoby, w tym 70-letnia kobieta, zginęły, a trzy inne zostały ranne, gdy rakiety uderzyły w północno-wschodnie miasto Suhuiv w obwodzie charkowskim w piątek wieczorem, powiedział gubernator regionalny Oleh Sinehupov. Czytaj więcej

„Trzy osoby straciły życie, dlaczego? Dlaczego? Bo Putin jest szalony?” powiedziała 83-letnia Raisa Shaboval, zrozpaczona mieszkanka siedząca na gruzach swojego domu.

Na południu ponad 50 rosyjskich rakiet Grad uderzyło w miasto Nikopol nad Dnieprem, zabijając dwie osoby znalezione w gruzach, powiedział gubernator Valentin Resnichenko.

Moskwa nazywa inwazję „specjalną operacją wojskową” i twierdzi, że używa precyzyjnej broni do zniszczenia infrastruktury wojskowej Ukrainy i ochrony własnego bezpieczeństwa. Wielokrotnie zaprzeczał, jakoby celował w cywilów.

Kijów i Zachód twierdzą, że konflikt jest niesprowokowaną próbą odzyskania kraju uwolnionego spod rządów Moskwy po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu nakazał jednostkom wojskowym zintensyfikowanie operacji, aby zapobiec ukraińskim atakom na wschodniej Ukrainie i innych obszarach kontrolowanych przez Rosję, gdzie mogłyby uderzyć w infrastrukturę cywilną Kijowa lub mieszkańców, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa.

Jego komentarze wydawały się być bezpośrednią odpowiedzią na to, co według Kijowa było ciągiem udanych ataków na 30 rosyjskich centrów logistycznych i amunicyjnych, przy użyciu dostarczonych przez Zachód systemów rakietowych wielokrotnego startu.

Strajki sieją spustoszenie na rosyjskich liniach zaopatrzeniowych i znacznie zmniejszają możliwości ofensywne Rosji, powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Raju Gopalakrishnana; Montaż: William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *