Vermont zapłaci 175 000 dolarów mężczyźnie aresztowanemu za wskazanie środkowego palca funkcjonariuszowi stanowemu

Stan Vermont zgodził się zapłacić 175 000 dolarów w ramach rozstrzygnięcia pozwu złożonego po tym, jak mężczyzna został oskarżony o wskazanie środkowego palca Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich. powiedział.

Oddział ACLU w Vermont, który złożył pozew w imieniu mężczyzny, utrzymuje, że policjant stanowy Jay Riken poddał Gregory’ego Bombarda „nieuzasadnionemu zatrzymaniu ruchu i aresztowaniu w odwecie”, co naruszyło jego prawa wynikające z Pierwszej i Czwartej Poprawki.

„Przede wszystkim ten incydent nie powinien był się wydarzyć” – powiedziała Hillary Rich, prawniczka ACLU w stanie Vermont. Środowy raport. „Policja musi szanować prawa każdego człowieka wynikające z Pierwszej Poprawki – nawet w przypadku rzeczy, które uważa za obraźliwe lub obraźliwe”.

W lutym 2018 r. Riggan zatrzymał Bombarda w St. Albans, ponieważ uważał, że Bombard podniósł na niego środkowy palec. skarga ACLU złożyło wniosek w imieniu Bombarda w 2021 r.

W pozwie stwierdzono, że Riggen przesłuchiwał Bombarta „przez kilka minut”, po czym zaprzeczył wykonaniu tego gestu, twierdząc, że może wyjść.

Odjeżdżając, Bombard „przeklął środkowy palec” – stwierdzono w pozwie. Następnie Riggen odciągnął go z powrotem i powiedział, że jest aresztowany, a według dokumentu jego „publicznie bluźniercze zachowanie” stanowi zakłócanie porządku.

W skardze napisano, że Bombard został zatrzymany i przetrzymywany w areszcie przez ponad godzinę, a jego samochód odholowano, a prokurator stanowy hrabstwa Franklin oskarżył go o zakłócanie porządku. ACLU stwierdziła, że ​​zanim zarzut ten został oddalony, był „zmuszony do prowadzenia postępowania karnego przez prawie rok”.

„Prokurator wniósł później drugi zarzut zakłócania porządku przeciwko firmie Bombard w związku z tym samym incydentem, w sposób nieodpowiedzialny. [creating] Został oskarżony o stwarzanie zagrożenia dla społeczeństwa poprzez utrudnianie ruchu podczas holowania, chociaż sąd oddalił zarzut przed osiągnięciem ugody.

pod 12. czerwca rozwiązanieStan Vermont przyznał firmie Bombard 100 000 dolarów odszkodowania i 75 000 dolarów honorariów adwokackich na rzecz ACLU i Foundation for Individual Rights and Expression (ogień), dwie organizacje non-profit, które reprezentowały go w sprawie, ogłosiły w środę ugodę.

Zgodnie z ugodą Riegen i stan Vermont nie przyznały się do pozwu ani do żadnej odpowiedzialności wobec nich. Policja stanowa Vermont i biuro gubernatora Vermont nie odpowiedziały natychmiast na zgłoszoną z dnia na dzień prośbę o komentarz. Jak poinformowała NBC5 policja stanowa, Riggen odszedł ze służby 31 maja.

„Wierzę, że dzięki temu ugodzie policja stanowa Vermont uniknie uciszenia krytyki pod adresem swoich żołnierzy lub dokonywania bezpodstawnych zatrzymań w ruchu” – stwierdził Bombard w komunikacie prasowym ACLU z Vermont. „Przynajmniej teraz mogę zapłacić mojemu prawnikowi w sprawach karnych, żeby się bronił i zabierał moją 88-letnią matkę na miłą kolację”.

W 2019 roku federalny sąd apelacyjny orzekł, że grożenie funkcjonariuszowi policji stanowi mowę chronioną konstytucyjnie, a nie podstawę do aresztowania, zaledwie kilka tygodni po tym, jak inny federalny sąd apelacyjny orzekł, że konstytucyjne prawa kobiety ze stanu Michigan zostały naruszone, gdy została zatrzymana ze względu na opiekę zastępczą. Środkowy palec oficera.

Sędzia sądu apelacyjnego orzekł, że „znajomy gest” jest „chroniony Pierwszą Poprawką”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *