Wenezuelscy wyborcy odrzucają jurysdykcję MTS w sporze z Gujaną

CARACAS/GEORGETOWN, 3 grudnia (Reuters) – Wyborcy w Wenezueli odrzucili jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w sprawie sporu terytorialnego tego kraju z Gujaną, popierając w głosowaniu utworzenie nowego państwa w bogatym w ropę regionie Essequibo w niedzielę. .

W tym tygodniu sąd zakazał Wenezueli podjęcia jakichkolwiek działań, co jest przedmiotem toczącej się sprawy przed MTS, ale rząd prezydenta Nicolása Maduro zdecydował się na przeprowadzenie „konsultacyjnego” referendum składającego się z pięciu pytań.

Według przewodniczącego Komisji Wyborczej Elvisa Amoroso, wszystkie pytania zostały przyjęte z aprobatą ponad 95%, który powiedział, że co najmniej 10,5 miliona głosów oddano na „tak”, ale nie potwierdził liczby głosujących.

Część analityków politycznych i bezpieczeństwa nazwała głosowanie oznaką siły Maduro i sprawdzianem poparcia dla jego rządu przed planowanymi wyborami prezydenckimi w 2024 roku.

W kwietniu sąd zapowiedział, że wydanie ostatecznego wyroku w tej sprawie zajmie kilka lat. Wenezuela stwierdziła, że ​​oba kraje muszą rozwiązać ten problem.

Pod koniec niedzieli Maduro cieszył się z „całkowitego zwycięstwa” głosowania.

„Naród Wenezueli mówił głośno i wyraźnie” – powiedział wiwatującym tłumom.

Kompleks zajmuje powierzchnię 160 000 km2 (61 776 mil kwadratowych), w większości gęsto zalesioną. W ostatnich latach Wenezuela ponownie potwierdziła swoje roszczenia do tego terytorium po odkryciu złóż ropy i gazu na morzu.

„Celem rządu (Maduro) jest wysłanie sygnału siły do ​​Gujany” – powiedział Ricardo Sucre, profesor polityki na Uniwersytecie Centralnym w Wenezueli, dodając, że Maduro rozważa również potencjalny rozwój złóż ropy i gazu.

Istnieje również kwestia granicy morskiej między obydwoma krajami.

Nie prowadzono żadnej zorganizowanej kampanii przeciwko referendum, a analitycy oczekują, że wyborcy, którzy się temu sprzeciwiali, pozostaną w domu.

Wenezuela ma ponad 20 milionów uprawnionych do głosowania.

Świadkowie agencji Reuters odwiedzili lokale wyborcze w całym kraju – wielu z nich czekało w kolejce, a wielu nie czekało wcale.

W Maracaibo, w bogatym w ropę stanie Julia, frekwencja wyborcza była niska – powiedzieli agencji Reuters pracownicy komisji wyborczej.

„Musimy głosować za obroną naszego narodu, ponieważ Esequibo należy do nas i nie możemy zostawić tego gringo (Amerykanom)” – powiedziała 80-letnia emerytka Carmen Pereira w lokalu wyborczym w Caracas.

Władze przedłużyły głosowanie o dwie godziny.

„Rząd organizuje referendum z powodów wewnętrznych” – powiedział Benigno Alarcon, dyrektor Centrum Studiów Politycznych na Katolickim Uniwersytecie Andres Bello w Caracas. Należy przetestować jego machinę wyborczą.

„Jeśli opozycja zjednoczy się, a naród Wenezueli będzie skłonny uczestniczyć (w wyborach w 2024 r.), Maduro odejdzie” – powiedział analityk ds. bezpieczeństwa Rocio San Miguel. „Dopuszcza sytuację konfliktową”, aby opóźnić wybory.

Niedzielne głosowanie wywołało napięcie w Gujanie, a rząd nalegał, aby obywatele zachowali spokój.

Prezydent Gujany Irfan Ali wziął w niedzielę udział w patriotycznym wiecu, machając flagą wraz z setkami zwolenników. Powiedział, że piątkowe orzeczenie MTS zabrania Wenezueli „aneksji lub wkraczania na terytorium Gujany”.

Niektórzy w Georgetown zaoferowali pomoc po decyzji MTS.

„Mam wrażenie, że sąd podjął właściwą decyzję.[…]Mogę teraz trochę łatwiej oddychać” – powiedziała 41-letnia sprzedawca warzyw Kim Rampersad.

W środę Brazylia oświadczyła, że ​​w związku ze sporem terytorialnym zintensyfikowała „środki obronne” wzdłuż swojej północnej granicy.

Doniesienia Daisy Buitrago, Vivian Sequeira i Mayela Armas w Caracas; Mariela Nava w Maracaibo; Mircely Guanipa w Maracay; Tbisae Rosemary w Walencji; i Kiana Wilburk w Georgetown; Autor: Julia Sims Cope; Montaż: Diane Croft i Stephen Coates

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

DC informuje o ropie i energii oraz ogólne wiadomości z Caracas, stolicy Wenezueli. Interesuje się reportażami na temat polityki i środowiska. Daisy pracuje dla agencji Reuters w Caracas od 2001 roku, gdzie zaczęła pisać między innymi na temat brutalnych protestów antyrządowych, śmierci byłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i problemów w państwowym koncernie naftowym PDVSA. Uwielbia zwierzęta takie jak psy i koty! Kontakt:+584241334490

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *