Erupcja wulkanu Marabi w Indonezji powoduje śmierć 11 wspinaczy; Zaginionych jest 12 osób

  • W tym czasie w okolicy przebywało 75 wspinaczy, wszyscy miejscowi
  • Wiele z 49 uratowanych w poniedziałek było leczonych z powodu oparzeń
  • Działania poszukiwawcze zostają wznowione po zatrzymaniu po drugiej eksplozji
  • Marapi to jeden z wulkanów na wyspie Sumatra

JAKARTA, 4 grudnia — W poniedziałek jedenastu wspinaczy znaleziono martwych, a 12 zaginionych po erupcji góry Marabi na zachodniej Sumatrze – poinformował przedstawiciel służb ratowniczych.

W poniedziałek odnaleziono trzy osoby, które przeżyły, wraz z ciałami 11 alpinistów z 75 osób, które znajdowały się w okolicy w czasie niedzielnej erupcji, powiedziała Jodi Hariawan, rzeczniczka zespołu poszukiwawczo-ratowniczego, która stwierdziła, że ​​wszyscy byli lokalnymi wspinaczami. .

„Od dzisiejszego wieczoru kontynuujemy poszukiwania 12 zaginionych alpinistów. Nie zdecydowaliśmy, kiedy odwołać operację” – powiedzieli oboje w rozmowie telefonicznej, dodając, że będą kontynuować ewakuację trzech ocalałych i ciał wspinacze.

Para powiedziała, że ​​w poniedziałek ewakuowano z tego obszaru 49 wspinaczy, a wielu z nich było leczonych z powodu oparzeń.

Jodi stwierdziła, że ​​wydobycie zwłok z wulkanu trwało od czterech do sześciu godzin: „To bardzo trudne”.

Wulkan o wysokości 2891 metrów (9485 stóp) wyrzucił w niedzielę popiół na wysokość do 3 km.

Marapi to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na Sumatrze, a jego najgorsza erupcja miała miejsce w kwietniu 1979 r., w wyniku czego zginęło 60 osób. W tym roku wybuchł między styczniem a lutym i wyrzucił popiół na odległość 75–1000 metrów od szczytu.

Władze podniosły alarm do drugiego najwyższego stopnia i zakazały mieszkańcom zbliżania się na odległość mniejszą niż 3 km od krateru.

Film pokazuje ogromną chmurę pyłu wulkanicznego rozprzestrzeniającą się szeroko po niebie, a samochody i drogi są pokryte popiołem.

Mała eksplozja w poniedziałek rano tymczasowo przerwała poszukiwania na kilka godzin. Erupcja wyrzuciła popiół wulkaniczny na wysokość około 800 metrów.

Według Instytutu Wulkanologii Indonezja leży w tak zwanym „Pierścieniu Ognia” na Pacyfiku i ma 127 aktywnych wulkanów.

Oświadczenie Anandy Teresy; Redakcja: Martin Petty i Bernadette Baum

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *