Wojna Izrael-Hamas, ratyfikowana umowa o uwolnieniu zakładników, 4-dniowe zawieszenie broni w Gazie

Kobieta trzyma portrety zakładników Ereza Kalderona (12 lat) i dzieci rodziny Goldstein Almog podczas wiecu demonstrantów przed biurem UNICEF w Tel Awiwie w Izraelu, 20 listopada. Ahmada Gharabli/AFP/Getty Images

Po uwolnieniu kobiet i dzieci przetrzymywanych jako zakładniczki przez Hamas uwaga skupi się na innych grupach przetrzymywanych w Strefie Gazy, gdzie oczekuje się, że negocjacje w sprawie ich uwolnienia będą trudne, podają źródła.

Uwolnienie kobiet i dzieci jest najważniejszym priorytetem, a jeśli się powiedzie, pozostawią po sobie szczątki mężczyzn, izraelskich żołnierzy i zabitych – ciała przewiezione do Gazy 7 października lub te zabite później.

Uważa się, że w Gazie przetrzymywanych jest 236 zakładników. 50 osób, które mają zostać uwolnione w pierwszej fazie, to izraelskie kobiety i dzieci, niektóre z nich nie są Izraelczykami.

Źródło zaznajomione z negocjacjami podało, że urzędnicy amerykańscy i izraelscy postrzegają starszych mężczyzn jako kolejną kategorię osób, które najprawdopodobniej opuszczą Gazę, zaraz po obcokrajowcach.

Źródło dodało, że zarówno żołnierze, jak i żołnierze mieli trudności z negocjacjami poza Gazą. Ponadto strony powinny również podjąć działania mające na celu odzyskanie ciał zabitych, które prawdopodobnie są przetrzymywane przez Hamas.

Źródło podało, że negocjacje w sprawie tych kategorii jeszcze się na dobre nie rozpoczęły.

W wyniku utrzymującego się kryzysu zakładników inne źródło zaznajomione z dyskusjami potwierdziło, że pozostali nie brali udziału w bezpośrednich rozmowach i dlatego podążali inną ścieżką.

Innym czynnikiem komplikującym w przypadku wielu pozostałych, którzy pozostają, jest to, że nie przebywają oni w areszcie Hamasu, ale wraz z innymi grupami i osobami.

Gilad Shalit spotyka się z ambasadorem Francji w Izraelu Christophe Picotem w ambasadzie francuskiej w Tel Awiwie, Izrael, 11 stycznia 2012 r.
Gilad Shalit spotkał się z ambasadorem Francji w Izraelu Christophe Picotem w ambasadzie francuskiej w Tel Awiwie w Izraelu 11 stycznia 2012 r. Jacques Guez/Getty Images/File

Izraelscy żołnierze przetrzymywani jako zakładnicy mogliby zapewnić Hamasowi ogromny wpływ w negocjacjach. W 2011 r. po latach negocjacji izraelski żołnierz Gilad Szalit został wymieniony na ponad 1000 palestyńskich więźniów.

Po obowiązkowej izraelskiej służbie wojskowej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet większość Izraelczyków zostaje rezerwistami, a według osoby zaznajomionej z negocjacjami Hamas pierwotnie chciał uwzględnić zakładniczki w wieku poniżej 45 lat w charakterze żołnierzy.

Izrael odmówił, a obie strony zgodziły się, że za żołnierzy uważane będą wyłącznie uprowadzone kobiety w mundurach, podało inne źródło zaznajomione z dyskusjami.

Według osoby zaznajomionej z dyskusjami oprócz Izraelczyków uprowadzani są także obywatele innych krajów, takich jak Tajlandia i Nepal, krajów powiązanych z Katarem, ponieważ katarski mediatorzy mają kluczowe powiązania z Hamasem.

Izraelskie wojsko opublikowało wideo ochrony ze szpitala Al Shifa w Gazie, na którym bojownicy Hamasu przynoszą do szpitala matkę i nepalskiego zakładnika, z których jeden krwawi na noszach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *