Wojna między Izraelem a Hamasem szaleje, gdy Biden wygłasza przemówienie do Gabinetu Owalnego: Aktualizacje na żywo

18:42 ET, 19 października 2023 r

Źródła CNN podają, że przejście graniczne w Rafah nie zostanie otwarte w piątek dla niezbędnej pomocy dla Gazy

Od Jake’a Tappera, Jennifer Hansler i Alexa MarquardtaKonwój ciężarówek przewożących pomoc czeka na przejściu granicznym w Rafah na pozwolenie na wjazd do Gazy na Synaju Północnym w Egipcie, czwartek, 19 października.

Mahmuda Khaleda/Getty Images

The Przeprawa w Rafah Nie oczekuje się, że konwój z pomocą humanitarną do Gazy zostanie otwarty w piątek, podało CNN wiele źródeł, mimo że prezydent USA Joe Biden i inni spodziewają się, że konwój pozostanie otwarty.

„Nie mam zamiaru inwestować w jutrzejsze ciężarówki” – powiedziało CNN źródło zaznajomione z dyskusjami.

Źródło podało, że po egipskiej stronie strefy buforowej mają zostać przeprowadzone naprawy dróg, a istnieje wiele szczegółów zapewniających kontynuację pomocy.

To była „naprawdę niestabilna sytuacja” – stwierdziła osoba. „Ci ludzie czekają na żywność, lekarstwa i wodę. Załóżmy, że nadjeżdża 20 ciężarówek i nie wiesz, kiedy przyjedzie następna, co stwarza bardzo niebezpieczną sytuację. Gdybym był w takiej sytuacji i nie sądziłem, że będzie dużo ciężarówek, zrobiłbym wszystko, co w mojej mocy, żeby dostać się do tego, co było w środku.

Urzędnicy amerykańscy oczekują obecnie, że pierwsze ciężarówki przewożące pomoc humanitarną z Egiptu do Gazy przekroczą granicę do końca tego tygodnia, prawdopodobnie do soboty.

Urzędnik amerykański ostrzegł, że sytuacja pozostaje płynna, ponieważ trwają przygotowania umożliwiające pomoc humanitarną.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matt Miller powiedział na odprawie w czwartkowe popołudnie, że David Satterfield, specjalny wysłannik USA ds. pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie, „prowadził negocjacje z Izraelczykami w terenie” i „w tej chwili pracuje nad szczegółami”.

„Jeśli chodzi o ciężarówki, nie chcę rozmawiać o tym, jak będzie wyglądać idealna umowa, ponieważ jest to wciąż kwestia negocjowana, a ambasador Satterfield jest zaangażowany w negocjacje” – powiedział Miller.

Umowa obejmuje 20 ciężarówek, ale 200 jest zaparkowanych na zewnątrz, więc pomoc będzie mogła być kontynuowana, jeśli umowa będzie obowiązywać.

Izrael chce wziąć udział w mechanizmie kontroli, podało źródło, aby upewnić się, że zgadzają się co do tego, co się dzieje.

„Sytuacja może się szybko zmienić na lepsze i na gorsze” – stwierdzili.

Miller w czwartek powtórzył obawy wyrażone przez izraelski rząd, że Hamas będzie próbował przekierować pomoc do Gazy, i zauważył, że „uważamy, że jest to uzasadniona obawa”.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi powiedział, że Biden rozmawiał w środę z reporterami w drodze powrotnej z Izraela do Stanów Zjednoczonych. Rafa zgodził się otworzyć przeprawę „Na początek należy zezwolić na maksymalnie 20 ciężarówek”. Prezydent powiedział, że droga do Gazy musi zostać naprawiona, a dziury w niej wypełnione, zanim będą mogły przejechać przez nią ciężarówki. Powiedział, że prace zajmą około ośmiu godzin w czwartek i spodziewa się, że ciężarówki wyruszą w trasę w piątek.

W czwartek egipskie media państwowe i egipski funkcjonariusz bezpieczeństwa wskazali również, że przejście będzie otwarte w piątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *