Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości – The New York Times

BUDAPESZT – Ciemność nad wojną na Ukrainie i niedzielnymi wyborami na Węgrzech i w Serbii wydaje się przedłużyć kadencję dwóch europejskich sojuszników Kremla. Dwóch populistycznych siłaczy, wzmocnionych skrajną kontrolą nad mediami i tanią potęgą Rosji.

Przy przeliczeniu ponad 60 procent głosów na Węgrzech wstępne wyniki sugerują, że Victor Orban wygrał czwartą kadencję z rzędu, pomimo oskarżeń premiera Węgier od 2010 roku i długoletniego już przywódcy europejskiego Victora Orbana o rosyjską ofensywę militarną. Przez wiele lat prezydent Rosji Władimir V.

„Odnieśliśmy wielki hit, może widać to z księżyca, oczywiście z Brukseli” – powiedział. Orbán powiedział wiwatującemu tłumowi kibiców późną niedzielę. LGBTQ a prawa imigrantów z naruszeniem demokratycznej woli węgierskiego elektoratu.

Wstępne wyniki rozwiały nadzieje przeciwników politycznych Orbána, że ​​coraz bardziej dyktatorski ucisk jego rządzącej partii Fidesz nad środkowoeuropejskim krajem obok Ukrainy może zostać złamany przez niezwykle zjednoczony obóz opozycji.

Przemawiając w swojej stolicy, Kijowie, w pierwszą niedzielę, ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński określił Orbana jako „jedynego w Europie, który otwarcie popiera Putina”.

Po głosowaniu w Budapeszcie w niedzielę rano, pan. Zapytany o ocenę Jelensky’ego, pan. Orbán powiedział krótko: „Pan. Żeleński dziś nie głosował. Dzięki. Jakieś inne pytania? „

dług…Nanna szefowa The New York Times

Prezydent Serbii Alexander Vusić, który przyjaźnił się z Moskwą i rządzi Serbią od 2012 roku, miał zmobilizować swoją nacjonalistyczną i prorosyjską bazę, by odmówić przystąpienia do UE w nałożeniu sankcji na Rosję i wygraniu reelekcji. Serbia ma nadzieję, że zostanie członkiem obozu europejskiego, ale jej wniosek został zawieszony.

Władze Serbii zmusiły lokale wyborcze do pozostania otwarte do wieczora, a około 60 procent wyborców zgłosiło się do urn. Wśród skarg na nadużycia ze strony opozycji, Centralna Komisja Wyborcza w stolicy Belgradzie poinformowała, że ​​opublikuje wyniki dopiero w poniedziałek rano.

Ale sondaże wychodzące, panie Vui zasygnalizował, że wygra nową prezydenturę i że jego serbska partia postępowa utrzyma władzę w parlamencie, choć z niewielką większością. Opozycja przejęła kontrolę nad władzami miejskimi w Belgradzie.

Węgry i Serbia mają bardzo różne historie. Pan. Dopóki Orbán nie dojdzie do władzy, będzie rządził krajem, który z wielką nieufnością widział Rosję w wyniku dawnych cierpień z rąk Rosji, zwłaszcza odkąd Moskwa wysłała wojska w 1956 r., by brutalnie stłumić antykomunistyczne powstanie. Pan. Jednak Vusic naród – jak słowiańscy i prawosławni chrześcijanie, jak Rosja – od dawna postrzegał Moskwę jako swojego sojusznika i obrońcę.

Jednak pod rządami dwóch silnych przywódców oba kraje drastycznie ograniczyły przestrzeń dla krytycznych głosów w mediach w ciągu ostatniej dekady, zamieniając stacje telewizyjne na szczeblu krajowym w propagandowe megafony i zmierzając w kierunku rządów dyktatorskich. Zatwierdzenie kampanii wyborczej węgierskiego przywódcy, który w lutym odwiedził Moskwę na krótko przed inwazją na Ukrainę.

dług…Nanna szefowa The New York Times

Węgry, które od 2004 roku są członkiem Unii Europejskiej, odmówiły nałożenia sankcji na Rosję, gdy zgodziły się na pierwszą rundę sankcji europejskich.

W przeciwieństwie do liderów w sąsiedniej Polsce, pan. Ze względu na wspólną wrogość do liberalnych wartości bliskiego sojusznika Orbána, węgierski przywódca odmówił wysłania do swojego kraju broni przeznaczonej na Ukrainę.

W okresie poprzedzającym wybory na Węgrzech sprzeciwiał się oskarżeniom, że jego polityka wobec Ukrainy zdradziła nie tylko zagranicznych sojuszników, ale także bolesne wspomnienia Węgier o rosyjskiej okupacji. Orbán zemścił się. Pan. Orban zmobilizował media, z których większość jest kontrolowana przez rząd i sojuszniczych szefów, do przedstawiania swoich przeciwników jako watażków, którzy chcą wysłać węgierskie wojska do walki z Rosją. Wybory dawały „wybór między wojną a pokojem”, ostrzegały prorządowe media.

Wydaje się, że kampania zadziałała, nawet wśród starszych wyborców, którzy pamiętają cierpienia spowodowane przez wojska Moskwy w 1956 roku. „Dlaczego węgierscy chłopcy mieliby walczyć o Ukrainę?” Janos Diozeki, który miał 13 lat w czasie powstania węgierskiego, zapytał swojego ojca, który przez 14 lat był więziony przez prosowieckie władze, o udział w powstaniu antymoskiewskim. Kiedy głosował w Nagikovachi, małym miasteczku niedaleko Budapesztu, powiedział „oczywiście”, że pan. Orbán powiedział, że Fidesz wybrał tę partię.

Powtarzające się wersety często emitowane w mediach kontrolowanych przez Fidesz, panie. Dioszegi powiedział, że Ukraina nie musi pomagać w obronie, ponieważ stała się „amerykańską bazą wojskową” i sprowokowała wojnę.

Pan. Dopóki Putin nie wyśle ​​wojsk na Ukrainę 24 lutego, pan. Centralnym punktem kampanii wyborczej Orbána jest referendum w dniu wyborów parlamentarnych, czy chirurgii osób transpłciowych powinno się uczyć małe dzieci w szkole. I nieograniczoną ekspozycję na treści o charakterze jednoznacznie seksualnym.

Jednak kolejna wojna na Ukrainie miała zwrócić uwagę wyborców na osoby transpłciowe i homoseksualistów. Próba Orbána została udaremniona i został zmuszony do skupienia się na przedstawianiu swoich wrogów jako chętnych do wzięcia Węgier na wojnę.

dług…Nanna szefowa The New York Times

Kiedy setki proukraińskich Węgrów i uchodźców z Ukrainy zgromadziły się w sobotę w centrum Budapesztu, by potępić ogrodzenie wojenne rządu, główna państwowa stacja telewizyjna M1 określiła to wydarzenie jako „wiecę prowojenną”. Anna Olishevska, 24-letnia Ukrainka z Kijowa, która wzięła w nim udział, pochwaliła zwykłych Węgrów za pomoc po przekroczeniu granicy. Ponad 500 000 Ukraińców wjechało na Węgry w ciągu ostatniego miesiąca, znacznie mniej niż ponad dwa miliony, które wjechały do ​​Polski, ale trująca wrogość wobec zagranicznych imigrantów od dawna jest źródłem frustracji dla pana. Platforma polityczna.

Pani zachwycona widząc jej powitanie na Węgrzech. Olyshevsky powiedział, że rząd jest zbyt tymczasowy, by potępić rosyjską inwazję, a Ukraina sprzeciwia się pomocy w obronie. Orbán powiedział również, że obawia się pozostania na Węgrzech, jeśli wygra ponownie.

„Nie mogę być w kraju, w którym rząd wspiera Rosję” – powiedział. Putin machnął ręką narysowaną tablicą, gdzie zamontować swoje rakiety.

Pan. Niektórzy kluczowi zwolennicy partii Orbána oskarżyli Ukrainę o rozlew krwi w 1956 r., powiedziała Maria Schmidt, historyk i dyrektor muzeum. Oni kłamią Przywódca sowiecki Nikita S., który w tym roku nakazał rozmieszczenie wojsk na Węgrzech. Chruszczow był Ukraińcem. On jest Rosjaninem. Pani Schmidt błędnie przedstawiła wygląd sowieckiego przywódcy Tweet od brytyjskiego komika Johna Cleese, Wezwał węgierskich wyborców do rozważenia, czy Rosja lub Ukraina najechały Węgry w 1956 roku.

dług…Nanna szefowa The New York Times

Burza wypaczeń i kłamstw w węgierskich mediach kontrolowanych przez Fitzgeralda wprawiła zwolenników opozycji w rozpacz.

„Wciąż kłamią dzień po dniu” – powiedziała 81-letnia lekarka Judith Barna przed centralnym lokalem wyborczym w Budapeszcie, gdzie głosowała za biletem zjednoczonej opozycji kierowanej przez konserwatywne miasteczko Peter Margi J. Burmistrz.

W 1989 r. wezwał do wycofania wojsk sowieckich. Odnosząc się do wczesnej kariery politycznej Orbána jako rodzaju podpalenia Moskwy, zapytał: „Jak to możliwe po 40 latach sowieckiej okupacji i 30 latach demokracji? tylko wojna na Ukrainie?”

Dzięki uciskaniu mediów przez Fitzgeralda dodał: „Połowa ludności Węgier zjada te kłamstwa. To hańba dla Węgier”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *