Xi odwiedza Hongkong zmieniony przez represje: aktualizacje na żywo

dług…Anthony Kwan/Getty Images

Podczas gdy chiński prezydent Xi Jinping odwiedza Hongkong, aby uczcić 25. rocznicę jego przekazania przez Wielką Brytanię, przybywa do miasta, które zostało w dużej mierze przekształcone trzy lata temu, kiedy miliony wyszły na ulice w największym wyzwaniu dla rządów Pekinu.

Rządząca Partia Komunistyczna pana Ji zacieśniła uścisk i odrzuciła wyzwanie. Władze aresztowały tysiące protestujących i aktywistów, nałożyły ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która uciszyła sprzeciwy i przeredagowała zasady wyborcze, by uciszyć krytyków Pekinu.

„To była dla niego niezwykła podróż” – powiedział John P. – powiedział Burns. „Oczywiście chodzi o świętowanie 25. rocznicy i tak dalej, ale ogłasza zwycięstwo nad pandemokratyczną opozycją i jej zwolennikami”.

W piątek pan Xi wyznaczył wybranego byłego urzędnika bezpieczeństwa na kolejnego przywódcę miasta. Wcześniej spotkał się z wybranymi parlamentarzystami po przeprowadzeniu w Pekinie rewizji wyborczej, która zapewniła, że ​​tylko „patrioty” mogą objąć urząd w Hongkongu.

„Władza polityczna powinna być w rękach patriotów” – powiedział pan. Ji powiedział w przemówieniu w piątek po nadzorowaniu ceremonii zaprzysiężenia nowego rządu. „Żaden kraj ani region na świecie nie pozwoli niepatriotycznym, zdradzieckim lub zdradzieckim siłom i postaciom przejąć władzy”.

Przedstawiciele Hongkongu i Chin wzięli udział w krótkiej ceremonii w piątek rano, podczas której policyjna straż honorowa uniosła flagi Chin i Hongkongu z okazji rocznicy. Wiał silny wiatr, niebo było zachmurzone i groził deszcz. Gdy ceremonia odbyła się o 8 rano, rządowy helikopter z dużą chińską flagą, a następnie inny helikopter z mniejszą flagą Hongkongu, przeleciał nad Victoria Harbour, a za nim łódź straży pożarnej spryskująca wodę z węży.

Ale przepych i ceremonia stoją w jaskrawym kontraście ze względnym spokojem ulic z wyraźną obecnością sił bezpieczeństwa. W pobliżu obiektu patrolowały oddziały policji, a furgonetki policyjne stały przy wejściach do kilku stacji metra. Dla wielu mieszkańców Hongkongu rocznica przekazania i pan. Wizyta Xi nie ma większego znaczenia poza dniem wolnym.

„Rząd centralny nie musi wiele robić dla Hongkongu. Niech Hongkong sam załatwi sprawę. Czy to nie jest wolna gospodarka? Nie było wcześniej pod dużym zarządem” – powiedział Joseon Kwok, 33-letni projektant wnętrz, który jadł śniadanie w dzielnicy Wanchai. „Dzisiaj nie jest dla mnie niczym szczególnym. Cieszę się, że nie muszę dzisiaj iść do pracy.

Pan. Wizyta Xi jest przesłaniem mającym na celu umocnienie rządów Pekinu nad Hongkongiem dla 7,5 miliona mieszkańców miasta i kontrą dla zachodnich rządów, które potępiły jego represje. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje oskarżyły Chiny o złamanie obietnic dotyczących ochrony praw jednostki przez Hongkong przez 50 lat w ramach porozumienia „jeden kraj, dwa systemy”.

Okiełznanie Hongkongu Mr. Shi ma również znaczenie osobiste. Pomoże to wzmocnić jego pozycję wśród elit Partii Komunistycznej w kluczowym momencie, gdy stara się o trzecią pięcioletnią kadencję.

„Można się spodziewać, że na październikowej konferencji partyjnej podkreśli zwycięstwo jednego kraju, dwóch systemów”, powiedział komentator polityczny w Hongkongu Sony Lo.

Dla lokalnych aktywistów 1 lipca to rocznica wielkich demonstracji. Ale połączenie ograniczeń pandemicznych i represji politycznych w dużej mierze wyeliminowało takie zgromadzenia. Grupa lewicowa, Liga Socjaldemokratów, regularnie wyznaczała ważne daty małymi czteroosobowymi demonstracjami, które są technicznie dozwolone zgodnie z zasadami dystansu społecznego.

Jednak po wizytach policji bezpieczeństwa narodowego grupa ogłosiła, że ​​nie zorganizuje piątkowego protestu w tym tygodniu. Sekretarz generalny grupy, Avery Ng, powiedział, że sekretarz generalny grupy, Avery Ng, powiedział, że członkowie grupy są pod stałą obserwacją, a ich organizacji grozi zamknięcie, jeśli będą próbowali demonstrować.

„To jak Chiny” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *