Yellowknife, Terytoria Północno-Zachodnie: Tysiące ludzi starają się ewakuować stolicę kanadyjskiego terytorium, ponieważ ponad 200 „bezprecedensowych” pożarów ogarnia ten obszarCNN

Tysiące mieszkańców rzuciło się, by ewakuować stolicę Północno-Zachodnich Terytoriów Kanady, gdy płonie ponad 200 pożarów, przez co wielu musi stawić czoła niebezpiecznym warunkom drogowym lub godzinami stać w kolejce po pilnie potrzebne loty ratunkowe. Ewakuacja trwała również w Kolumbii Brytyjskiej.

Yellowknife, stolica Terytoriów Północno-Zachodnich – zamieszkana przez około 20 000 osób – i kilka innych społeczności Terytoriów Północno-Zachodnich otrzymało nakaz ewakuacji, ponieważ duży ogień czołga się w kierunku miasta i głównej autostrady, walcząc z 236 aktywnymi pożarami.

W całej Kanadzie płonie ponad 1000 pożarów, w tym piekło na Terytoriach Północno-Zachodnich, ponieważ kraj notuje najgorszy sezon pożarów w historii. Dym z pożarów przedostaje się do Stanów Zjednoczonych, powodując szkodliwe zanieczyszczenie i pogarszając jakość powietrza.

Możliwy jest niewielki deszcz, ale silne wiatry północno-zachodnie i zachodnio-północno-zachodnie mogą zepchnąć pożar na przedmieścia Yellowknife do końca tygodnia, podał raport. Rejestracja na Facebooku Z rządowego konta Straży Pożarnej.

Rząd Kanady przeznaczył „znaczące zasoby wojskowe” na ewakuację z powietrza i działania przeciwpożarowe na Terytoriach Północno-Zachodnich, powiedział premier Justin Trudeau na konferencji prasowej w Edmonton w piątek wieczorem.

„Koordynujemy ewakuacje lotnicze, upewniając się, że odpowiadamy teraz na wszystkie potrzeby społeczności i będziemy tam w nadchodzących miesiącach i latach, obserwując, jak ludzie bezpiecznie posuwają się naprzód. Odbudowujemy tam, gdzie było straszna strata” – powiedział Trudeau.

Na osobnej konferencji prasowej kanadyjscy przywódcy zobowiązali się, że nikt nie pozostanie w tyle podczas bezprecedensowej ewakuacji z Yellowknife i że bezpieczna ewakuacja mieszkańców będzie kontynuowana przez cały weekend.

„Będziemy nadal koncentrować się na pomocy najsłabszym i pozostaniemy tak długo, jak będzie to konieczne” – powiedział minister obrony Bill Blair.

Podczas gdy większość zachęcano do wyjazdu jedyną drogą poza gminę, 5000 mieszkańców poprosiło o loty z miasta.

Nieprzewidywalny wiatr i szalejący pożar około 10 mil od Yellowknife były spowite dymem od tygodni, podobnie jak Yellowknife.

Jednak urzędnicy federalni powiedzieli, że wierzą, że większość społeczności może nadal być chroniona przed szkodami spowodowanymi przez pożar i pracują nad stworzeniem pasów przeciwpożarowych poprzez usuwanie drzew i stosowanie środków zmniejszających palność.

W West Kelowna urzędnicy potwierdzili, że w pożarze zginęło kilka budynków, w tym kilka domów. Jednak pomimo szczegółów wstrząsających akcji ratunkowych, nie było doniesień o ofiarach, powiedzieli urzędnicy.

Kanadyjskie Siły Zbrojne wspierają działania przeciwpożarowe i lotnicze na Terytoriach Północno-Zachodnich. Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne rozmieściły kilka samolotów i helikopterów w celu wsparcia regionalnych zespołów ratunkowych.

CAF powiedział, że pierwszy samolot CAF, CC-130 J Hercules, przeprowadził lot ewakuacyjny w czwartek i przetransportował 79 pasażerów do Edmonton. Dodatkowe loty zaplanowano na piątek.

Przychodzące i wychodzące loty komercyjne zostały odwołane na lotniskach na Terytoriach Północno-Zachodnich z powodu pożarów lasów. Loty komercyjne do i z lotniska Yellowknife zostaną wstrzymane po odlocie ostatniego lotu w piątek wieczorem, zgodnie z aktualizacją na rządowej stronie internetowej.

Loty ewakuacyjne nadal będą mogły odbywać się poza lotniskiem, a także ewakuacje medyczne, loty przeciwpożarowe i loty związane z wojskiem, podała strona rządowa.

Ponad 1000 osób zostało ewakuowanych z Yellowknife podczas lotów ratunkowych w czwartek, a dodatkowe 2000 miejsc było dostępnych w piątek, poinformowali regionalni urzędnicy w aktualizacji online. Wiele osób, które miały nadzieję wylecieć w czwartek, stało godzinami w krętej, wolno poruszającej się kolejce, ale powiedziano im, aby spróbowali ponownie w piątek, donosi partner CNN, CBC.

Ludzie ustawiają się w kolejce w Yellowknife, aby odprawić się na lot odlatujący 17 sierpnia.

„Rozumiemy, że jest to bardzo frustrujące dla tych, którzy stali w kolejce przez wiele godzin i jutro będą musieli ponownie ustawić się w kolejce” – czytamy w regionalnej aktualizacji. Osoby, które mają obniżoną odporność, mają problemy z poruszaniem się lub cierpią na inne schorzenia wysokiego ryzyka, są przesuwane w górę.

Urzędnicy zachęcają ludzi do jazdy samochodem, jeśli to możliwe, spowalniania ruchu i wspólnych przejazdów, aby pomóc osobom bez pojazdów.

„Loty ewakuacyjne powinny być stosowane w ostateczności dla tych, którzy nie chcą ewakuować się drogą” – powiedzieli regionalni urzędnicy.

Ale niektórzy uciekający z tego obszaru napotkali drogi pochłonięte gęstym dymem i płomieniami. Mieszkaniec Yellowknife, Rui Pineda, powiedział CNN, że on i jego rodzina mieli trudności z poruszaniem się w gęstej mgle po ogłoszeniu w środę nakazu ewakuacji.

„Nie jesteśmy tak naprawdę w pełni przygotowani” – powiedział Pineda. „W drodze wszyscy baliśmy się tego, co widzieliśmy przed sobą, ale ciągle przypominano nam, że lepiej być poza domem niż utknąć”.

Pineda opisał niebezpieczne warunki drogowe, gdy on i inni próbowali opuścić stolicę.

„Na drodze widziałeś ogień i walczyliśmy z powodu dymu” – powiedział. „Widoczność na drodze była bardzo zła. Nie mogliśmy nawet zobaczyć, czy ktoś jest przed nami.

On i jego rodzina wciąż byli w drodze w czwartek rano i udali się do schronienia w Edmonton, 900 mil na południe.

„Jesteśmy teraz bardzo zmęczeni. Jeszcze nie spaliśmy i bardzo martwimy się o nasz dom w Yellowknife, jeśli nadal mamy dom” – powiedział Pineda.

Ludzie ustawiają się w kolejce przed szkołą, aby zostać wypuszczeni w Yellowknife.

Według danych pożary w Kanadzie w tym roku spłonęły sześć razy więcej niż średnia 10-letnia. Kanadyjski system informacji o pożarach Wildland.

Kanada miała w tym roku więcej pożarów niż średnia 10-letnia, różnica 128%. Mimo to pożary rozprzestrzeniają się szerzej niż kiedykolwiek, spalając w tym roku ponad 13 milionów hektarów – obszar większy niż Pensylwania.

Aktualne dane z 9 sierpnia pokazują, że średni dotychczas spalony obszar z 10 lat to ponad 2 miliony hektarów.

Kolumbia Brytyjska ewakuuje tysiące ludzi

Około 15 000 domów podlega nakazowi ewakuacji, ponieważ pożary nadal rozprzestrzeniają się w Kolumbii Brytyjskiej. Ostatni nakaz ewakuacji dotyczył 4000 w piątek.

Kolejne 20 000 domów znajduje się w stanie alarmu ewakuacyjnego, co oznacza, że ​​mieszkańcy muszą być gotowi do natychmiastowego opuszczenia, jeśli zostanie wydane polecenie, powiedział minister ds. zarządzania kryzysowego i gotowości klimatycznej Povin Ma na konferencji prasowej w piątek wieczorem.

„W wyniku tego gwałtownego pogorszenia sytuacji ogłaszamy dziś w prowincji stan wyjątkowy, aby zapewnić szybki dostęp do wszelkich narzędzi potrzebnych do reagowania na tę sytuację” – powiedział premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby.

Niektóre pożary osiągnęły wysokość 400 stóp i „poruszają się szybciej, niż można skutecznie rozmieścić środki gaśnicze” – powiedział w piątek Cliff Chapman, dyrektor operacji prowincjonalnych w BC Forest Fire Service.

„W przypadku tych wiatrów i tego rodzaju zachowań związanych z ogniem bardzo niewiele można zrobić z taktyką reagowania” – powiedział Chapman.

Powiedział, że McDougal Creek Fire w pobliżu West Kelowna doświadczył „znaczącego wzrostu” w ciągu ostatnich 12 godzin i obecnie ma ponad 6000 hektarów.

Międzynarodowy port lotniczy Kelowna został zamknięty dla lotów komercyjnych, aby zapewnić miejsce dla akcji gaśniczych, zgodnie z a Informacja prasowa Z lotniska.

Więcej niż Kolumbia Brytyjska 360 aktywny ogień – więcej niż jakakolwiek inna kanadyjska prowincja, według Canadian Interagency Forest Fire Centre. Prognozowany wiatr i wyładowania atmosferyczne mogą spowodować, że ogień szybko się rozprzestrzeni i rozprzestrzeni – poinformowały władze ostrzegali. Pioruny są główną przyczyną nowych pożarów, powiedział Chapman.

W czwartek w całej prowincji obowiązywało prawie 60 nakazów ewakuacji – poinformowała brytyjska leśna straż pożarna.

Wśród ewakuowanych było co najmniej 4800 mieszkańców nieruchomości, którym nakazano ewakuację w środę i czwartek, gdy pożar McDougall Creek rozwijał się w zachodnim regionie Kelowna w prowincji, poinformowały lokalne służby ratunkowe.

Stan wyjątkowy został ogłoszony w Kelowna, ponieważ załogi walczą z pożarem McDougal Creek po drugiej stronie jeziora Central Okanagan. Informacja prasowa Piątek.

Film nagrany przez mieszkańca Todda Ramseya pokazuje płonące jezioro otoczone dużymi górami.

„Absolutnie zdruzgotany” – powiedział Ramsey o katastrofie w poście na Facebooku. „Ogień wskoczył do jeziora i był za naszym domem”.

Ramsey powiedział, że w końcu udało mu się bezpiecznie wydostać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *