Zgony podczas hadżdż: „Za mało lekarzy”, aby pomóc pielgrzymom w upale – mówią świadkowie CNNCNN

Nie ma wystarczającej liczby lekarzy ani podstawowych udogodnień, aby chronić pielgrzymów hadżdż Wpływ ekstremalnych upałów w Arabii Saudyjskiej W zeszłym tygodniu dwóch pielgrzymów, którzy niedawno wrócili z pielgrzymki, powiedziało CNN, że oficjalna liczba ofiar śmiertelnych tegorocznej pielgrzymki wzrosła do prawie 500.

Świadkowie twierdzą, że podczas masowego wydarzenia religijnego wśród wiernych często zdarza się tracić przytomność i mijać ciała ubrane w białe szaty.

Tegoroczna pielgrzymka do Mekki odbyła się w ekstremalnych warunkach pogodowych, a temperatury stale przekraczały średnie wartości. Ponieważ każdy kraj niezależnie zgłasza śmierć swoich obywateli, dokładna liczba ofiar śmiertelnych jest niejasna i oczekuje się, że będzie nadal rosła.

Ponadto rządy wiedzą jedynie o pielgrzymach, którzy zarejestrowali się i udali do Mekki w ramach limitu obowiązującego w ich kraju, i istnieje obawa, że ​​wśród niezarejestrowanych pielgrzymów może dojść do większej liczby zgonów.

Zirar Ali (40 l.), który w piątek wrócił do Londynu z pielgrzymki ze swoim 70-letnim ojcem, powiedział CNN, że w ciągu tygodnia, w którym tam przebywał, władze nie zapewniły pielgrzymom odpowiedniej wody, cienia ani pomocy medycznej.

„Wydawało mi się, że było za dużo ludzi, a za mało lekarzy, więc czekali, aż wydarzy się najgorszy przypadek, a potem przyjmowali pacjentów” – powiedział Ali, dodając, że ci, którzy wychodzili, przyszli. byłaby rutyną.

„Nie mogłem skoncentrować się na pielgrzymce, kiedy widziałem, jak ci ludzie cierpią” – dodał.

Do komentarzy Alego powtórzył inny świadek z Indonezji, 44-letni Ahmad, który powiedział CNN, że widział, jak wiele osób chorowało i umierało z powodu upału.

Fadel Senna/AFP/Getty Images

Kobieta używa wentylatora, aby ochłodzić mężczyznę leżącego na ziemi podczas hadżdż.

„W drodze do domu widziałem śmierć wielu pielgrzymów. Mniej więcej co kilkaset metrów kładziono ciało i przykrywano je ihromem [white fabric] Tkanina” – powiedział.

„Za każdym razem, gdy mieszkańcy lub niektóre grupy rozdają wodę, jest ona natychmiast zalana przez pielgrzymów” – powiedział, dodając, że nie widział na drodze pracowników służby zdrowia ani karetki pogotowia.

Obaj pielgrzymi ubolewali nad słabą infrastrukturą i organizacją tegorocznej pielgrzymki, szczególnie w przypadku tych, którzy podróżowali samodzielnie, poza licencjonowanymi grupami wycieczkowymi.

Każdy pielgrzym w Arabii Saudyjskiej musi uzyskać jedno z 1,8 miliona pozwoleń na legalny wjazd do Mekki. Licencje te kosztują kilka tysięcy dolarów amerykańskich. Pielgrzymi nielicencjonowani zazwyczaj nie podróżują zorganizowanymi autobusami wycieczkowymi, wyposażonymi w klimatyzację lub zapewniający łatwy dostęp do wody i żywności.

Rafiq Maqbool/AP

Muzułmańscy pielgrzymi używają parasoli, aby chronić się przed słońcem.

Chociaż niektóre mają luksusowe udogodnienia, wszyscy pielgrzymi spędzają większość dnia spacerując na zewnątrz w upale.

Według Alego minimum pięć godzin marszu dziennie to minimum, ale wielu pielgrzymów spędza na świeżym powietrzu nawet do 12 godzin dziennie.

Według niego, chociaż długi spacer stanowi zasadniczą część pielgrzymki, uważa, że ​​rząd Arabii Saudyjskiej powinien był zapewnić większą pomoc.

„Przebycie ośmiu godzin z punktu A do B oznacza cierpliwość i jest uważane za trudność… Bądź częścią pielgrzymki, musimy pocieszać się i dbać o siebie” – powiedział.

Córka starszego Indonezyjczyka, który zmarł podczas pielgrzymki hadżdż, powiedziała CNN, że jego rodzina była „zachwycona” faktem, że po latach oczekiwania na pielgrzymkę pochowano go w świętym mieście islamu, Mekce.

W niedzielnej rozmowie z CNN Heru Jumartiyah powiedział, że jego 86-letni ojciec, Ngatijo Wongso Sentono, zarejestrował się na pielgrzymkę w 2018 roku i udał się do Mekki ze swoją 83-letnią żoną i sąsiadami z Yogyakarty w Indonezji.

„Mój ojciec bardzo lubił pielgrzymkę. Chciał natychmiast wyjść” – powiedział CNN.

Według wierzeń islamskich śmierć i pochówek w Mekce uważane są za błogosławieństwo, a wielu muzułmanów podróżuje na starość, oszczędzając na pielgrzymkę.

CNN nie skontaktowało się jeszcze z urzędnikami Arabii Saudyjskiej, którzy twierdzą, że nie zareagowali odpowiednio na tegoroczne upały.

więcej niż 1,8 miliona ludzi Według Saudyjskiego Generalnego Urzędu Statystycznego udział w tegorocznej hadżdż, jednym z największych zgromadzeń religijnych na świecie.

Śmierć pielgrzymów nie jest rzadkością (w zeszłym roku było ich ponad 200), a tegoroczne zgromadzenie przebiega w wyjątkowo wysokich temperaturach.

Sezon hadżdż zmienia się co roku zgodnie z kalendarzem islamskim i w tym roku przypadał na czerwiec, jeden z najgorętszych miesięcy w królestwie.

Przypada dwa miesiące i 10 dni po Ramadanie, podczas islamskiego miesiąca Dhul-Hijjah. Ponieważ kalendarz islamski jest krótszy niż kalendarze księżycowy i gregoriański, czas hadżdż w kalendarzu gregoriańskim zmienia się nieznacznie co roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *