„Złośliwy i ukierunkowany” sabotaż wstrzymuje transport kolejowy w północnych Niemczech

BERLIN, 8 października (Reuters) – Cały ruch pociągów w północnych Niemczech został zatrzymany na prawie trzy godziny w sobotę rano po tym, jak kable krytyczne dla sieci kolejowej zostały celowo odcięte w dwóch miejscach, w których urzędnicy, nie identyfikując kogo, nazwali sabotażem. Bądź odpowiedzialny.

Minister spraw wewnętrznych Nancy Fesser powiedziała, że ​​policja federalna prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu, który stwierdził, że motyw jest niejasny.

Zakłócenie wywołało dzwony alarmowe po tym, jak NATO i Unia Europejska w zeszłym miesiącu podkreśliły potrzebę ochrony infrastruktury krytycznej po tzw. aktach sabotażu na gazociągach Nord Stream.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Oczywiste jest, że jest to ukierunkowany i złośliwy czyn” – powiedział na konferencji prasowej minister transportu Volker Wissing.

Źródło bezpieczeństwa stwierdziło, że możliwe są różne przyczyny, od kradzieży kabla – która zdarza się często – po atak ukierunkowany.

Lider Partii Zielonych Omit Nuripour, członek federalnej koalicji prezydenta Olafa Scholesa, powiedział, że każdy, kto zaatakuje krytyczną infrastrukturę kraju, „uzyska zdecydowaną reakcję”.

„Nie będziemy się bać” – napisał na Twitterze.

Zamieszanie przed dniem wyborów

„Z powodu wandalizmu na kablach istotnych dla ruchu kolejowego Deutsche Bahn musiała wstrzymać ruch pociągów na północy na prawie trzy godziny dziś rano” – powiedział operator kolei państwowych w oświadczeniu.

Deutsche Bahn (DB) wcześniej obwiniała za zakłócenia sieci problem techniczny związany z komunikacją radiową. Gazeta Spiegel poinformowała, że ​​system komunikacji zepsuł się około 6:40 (0440 GMT). O 11:06 DB napisał na Twitterze, że ruch się uspokoił, ale ostrzegł przed dalszymi odwołaniami pociągów i opóźnieniami.

Zakłócenia wpłynęły na usługi kolejowe przez Dolną Saksonię i Szlezwik-Holsztyn oraz miasta związkowe Brema i Hamburg, wywołując efekt domina w przypadku międzynarodowych podróży kolejowych do Danii i Holandii.

Przybyli w przeddzień wyborów stanowych w Dolnej Saksonii, gdzie socjaldemokraci Scholza są na dobrej drodze do utrzymania władzy, a sondaże pokazują, że Zieloni podwajają swoje głosy.

Kolejki szybko utworzyły się na głównych stacjach, w tym w Berlinie i Hanowerze, ponieważ tablice odlotów wskazywały, że wiele usług jest opóźnionych lub odwołanych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raporty Sarah Marsh; Dodatkowe relacje Andreasa Rinke i Christiana Ruettgera; Montaż przez Davida Holmesa i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *