Źródło podało, że Country Garden spłaca dług w ramach ulgi dla chińskiego sektora nieruchomości

Na zdjęciu plac budowy budynków mieszkalnych chińskiego dewelopera Country Garden w Tianjin w Chinach, 18 sierpnia 2023 r. REUTERS/Tingshu Wang/Zdjęcie pliku Zdobądź prawa licencyjne

HONG KONG, 5 września (Reuters) – Country Garden (2007.HK) zapłaciło odsetki od dwóch obligacji dolarowych w związku z wygaśnięciem okresu karencji we wtorek, powiedziała z ulgą osoba bliska firmie. Deweloper z problemami i dotknięty kryzysem chiński sektor nieruchomości.

Największy prywatny deweloper w Chinach nie spłacił kuponów za obligacje o łącznej wartości 22,5 mln dolarów z terminem wykupu 6 sierpnia, co wzbudziło obawy o sytuację gotówkową dewelopera i utrzymywało rynki w niepewności przez cały 30-dniowy okres karencji.

Chociaż kwota jest stosunkowo skromna, niewypłacalność może podważyć kruche zaufanie do rynków finansowych, ponieważ ciągły dopływ bodźców politycznych z Chin zaczyna stabilizować borykający się z trudnościami rynek nieruchomości i szerzej rozumianą gospodarkę.

Spowodowałoby to wzrost żądań ze strony osób nie wywiązujących się ze zobowiązań i innych posiadaczy obligacji dolarowych, aby przyspieszyć płatności, twierdzą posiadacze obligacji i prawnicy.

Country Garden nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. Osoba bliska firmie odmówiła podania danych, ponieważ nie była upoważniona do rozmów z mediami.

Cena akcji dewelopera spadła we wtorek o około 3%, co odzwierciedla niewielką zmianę po informacji o płatności przez Reuters.

Indeks nieruchomości kontynentalnych Hang Seng (.HSMBI) i chiński indeks nieruchomości CSI 300 (.CSI000952) straciły ponad 2%. Część inwestorów skorzystała na wzrostach z poprzednich sesji.

Wtorkowe wydarzenie następuje po tym, jak w piątek Country Garden otrzymało zgodę zagranicznych wierzycieli na przedłużenie prywatnej obligacji o wartości 3,9 miliarda juanów (536 milionów dolarów).

Country Garden nigdy nie zalegało ze spłatą długów ani spółek offshore, dopóki w zeszłym miesiącu nie spłaciło kuponów dwudolarowych obligacji, co zmniejszyło popyt na nowe domy, co przełożyło się na ograniczoną płynność.

Z danych, które mają zostać uregulowane we wtorek, Country Garden jest winien odsetki od zagranicznych obligacji w wysokości około 162 milionów dolarów za resztę roku, wynika z danych firmy badawczej CreditSites.

Kłopoty Country Garden uwydatniają niestabilny stan chińskiego sektora nieruchomości, który odpowiada za jedną czwartą drugiej co do wielkości gospodarki świata i którego sytuacja pogorszyła się od rozpoczęcia w 2021 r. rządowej kampanii przeciwko wysokim kursom walutowym.

Sytuację pogarsza ożywienie gospodarcze po pandemii.

We wtorek badanie sektora prywatnego wykazało, że działalność usługowa rosła w najwolniejszym tempie od ośmiu miesięcy, ponieważ słaby popyt w dalszym ciągu negatywnie wpływał na gospodarkę, a środki stymulacyjne nie przyczyniły się do znaczącego ożywienia konsumpcji.

Najnowsze zachęty obejmują niższe obecne oprocentowanie kredytów hipotecznych i preferencyjne pożyczki dla nabywców pierwszego domu w dużych miastach.

„Nadal istnieją obawy dotyczące słabości sektora nieruchomości, ponieważ popyt krajowy pozostaje słaby, a ceny domów spadają, szczególnie w mniejszych chińskich miastach” – stwierdziła Susannah Streeter, dyrektor ds. pieniądza i rynków w Hargreaves Lansdown w Wielkiej Brytanii.

„Pobudzające wysiłki na rzecz zwiększenia akcji kredytowej hipotecznej są mile widziane, ale może być potrzebny znacznie większy poziom wsparcia, aby przywrócić większe zaufanie do sektora i zapewnić solidniejsze podstawy firmom zajmującym się aktywami posiadającymi ekspozycję na ryzyko”.

Napisane przez Xie Yu w Hongkongu, Chi Xue w Szanghaju i Siddharth S. Sumeet Chatterjee w Bangalore; Redakcja: Christopher Cushing

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *