Fot. Hyundai Motorsport


Rajd Szwecji: Śnieg zdecydował o układzie sił, szczęśliwy dzień Hyundaia

Autor: | 16 lutego 2018

Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul prowadzą po drugim dniu Rajdu Szwecji. Belgowie mają 4,9 sekundy przewagi nad Andreasem Mikkelsen/Andersem Jaegeren oraz 12,1 nad Haydenem Paddonem/Sebastianem Marshallem. Taka klasyfikacja oznacza, że na trzech pierwszych lokatach znajdują się załogi Hyundaia.

W ten weekend w Skandynawii mamy temperaturę oscylującą wokół 0 stopni Celsjusza i opady śniegu. Gdyby już same zimowe warunki były zbyt łatwe dla zawodników, to organizator postanowił im jeszcze bardziej uprzykrzyć życie. Zwyczajowo przed zaśnieżonymi oesami na trasę wyjeżdżał pług i pozbywał się większości luźnej nawierzchni z drogi. Tym razem odśnieżaniem zajmowała się czołówka stawki, przez to rywalizacja jest daleka od sprawiedliwej.

Neuville startował jako piąty, więc on miał już dobre warunki do jazdy, co skrzętnie wykorzystał. Belg wygrał tylko jeden oes, ale cały czas jest w czołówce i to przynosi efekty. Tuż za nim jedzie Mikkelsen, który zapowiada, że nie odpuści i do końca będzie walczył o zwycięstwo. Norweg tym samym chce pokazać, że Hyundai ma dwóch kandydatów do mistrzostwa świata. Na OS6 zaliczył dobry występ, ale wyskoczył z auta, bo wydawało mu się, że złapał kapcia. Wnioskował po tym, że samochód fatalnie się prowadził, lecz jak się okazało wszystko było w porządku.

Niespodzianką jest Paddon. Nowozelandczyk w przeszłości dobrze czuł się na takiej nawierzchni, ale ostatni rok był dla niego koszmarem. Teraz wraca do dobrej jazdy, którą znacznie ułatwiła mu odległa pozycja startowa. Hayden zaliczył bardzo dobre popołudnie i dzięki temu po ostatnim dzisiejszym oesie przesunął się z piątej pozycji na trzecią. Tuż za nim są Craig Breen/Scott Martin, którzy bardzo dobrze radzili sobie na odśnieżonej już trasie. Również ze świetnej pozycji skorzystali Mads Ostberg/Torstein Eriksen, a więc druga z załóg Citroena. Norwegowie chcą stanąć na podium i udowodnić, że zasługują na miejsce w fabrycznej ekipie.

Niespodziewanie najlepszym duetem M-Sport-Ford są Teemu Suninen/Mikko Markkula. Jednak wynika to z sytuacji na drodze. Nie można też odmówić dobrej formy Finom, którzy są szybcy i do tej pory unikają większych błędów. Za nimi znajdują się Esapekka Lappi/Janne Ferm. Pierwsza z załóg Toyoty jeszcze na piątym oesie była druga, ale zblokowali hamulce i uderzyli w bandę śnieżną. Uszkodzenia Yarisa nie były duże, ale straty czasowe wręcz przeciwnie. Dalej są dwa pozostałe duety japońskiego producenta. Oba startują z przodu stawki, więc tracą dużo czasu. Ósmi są Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, a dziewiąci Ott Tanak/Martin Jarveoja. Finowie słabo jechali rano, ale poprawili tempo na drugiej pętli. Z kolei Estończycy zaatakowali na OS2, po którym prowadził. Jednak później czyszczenie trasy zabrało im szanse na walkę o dobre lokaty. Ott po jednym z oesów stwierdził, że bycie tutaj pierwszym na drodze, jest po prostu niesprawiedliwe.

Dziesiątkę zamykają Kris Meeke/Paul Nagle, którzy wciąż nie mogą się dogadać z C3 WRC na luźnej nawierzchni. Dodatkowo też pozycja na drodze im nie pomaga. Jedenaści są Elfyn Evans/Daniel Barritt, którzy złapali kapcia rano, a później powoli się rozkręcali. Mimo wszystko ich tempo jest słabe, jeśli spojrzymy na to, że startowali za Neuvillem. Dwunasta lokata to Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. Ich Ford Fiesta „dzięki” organizatorom zamienił się w pług śnieżny, co generuje gigantyczne straty czasowe. Po tym etapie mają blisko trzy minuty do lidera. Pod koniec dnia zgubili zderzak w swoim aucie, ale dla sfrustrowanego kierowcy nie miało to wielkiego znaczenia. Francuz jest po prostu wściekły, a całą sytuację nazwał żartem. Jutro nie będzie lepiej, bowiem wieczorem zaczął padać śnieg, a jutro będzie startował jako drugi. Przed nim pojadą tylko Henning Solberg/Cato Menkerud, którzy po piątku zajmują 18. lokatę.

Jedyna załoga jadąca w starym aucie WRC, Yazeed Al-Rajhi/Michael Orr plasują się na 25. pozycji. W tym roku zlikwidowano WRC Trophy, więc duet w Fordzie Fiesta RS startuje wyłącznie hobbystycznie, bowiem szans na punkty nie mają. W WRC-2 niespodziewanie liderują Takamoto Katsuta/Marko Salminen, a dalej są Pontus Tidemand/Jonas Andersson i Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermoen. Czwarte miejsce zajmują Jari Huttunen/Antti Linnaketo, debiutujący w Hyundai Motorsport. Na 14. lokacie plasują się Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur. Załoga Skody Fabia R5 popełnia masę błędów i ma słabe tempo. Na ostatnim odcinku stracili 10 minut do zwycięzcy próby.

Z kolei w J-WRC liderują Emil Bergkvist/Ola Floene przed Denisem Radstromem/Johanem Johanssonem i Kenem Tornem/Kuldarem Sikkiem.

Jutrzejszy dzień otworzy próba Turntorp, która rozpocznie się o godzinie 7:54.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *