Ponad 760 mln transakcji w ciągu zaledwie roku. BLIK – polski standard płatności mobilnych – odmienił oblicze polskiej bankowości mobilnej. Nic dziwnego, że najlepsze legalne kasyna online coraz chętniej oferują składanie depozytów tą metodą.
Polska innowacja w płatnościach online
W dziedzinie bankowości i płatności Polacy kochają innowacje! Chętnie sięgają też po bankowość mobilną. Do tej pory zdecydowało się z niej skorzystać ponad 16 milionów osób znad Wisły.
Na polskim rynku jest kilka rozwiązań wartych uwagi, takich jak płatności pay-by-link (szybkie, automatyczne przelewy online) czy platformy wymiany pieniędzy online. Jednak bezsprzecznie największym powodzeniem cieszy się BLIK – polski standard płatności mobilnych, od niedawna obecny także w portalach hazardowych.
Czym jest BLIK?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się o kilka lat wstecz. Pierwsze rozwiązania obejmujące portfele bezgotówkowe, umożliwiające użytkownikom dokonywanie płatności za pomocą smartfonów, wprowadziły początkowo Google i Apple. Polskie banki nie chciały jednak czekać na wejście dwóch gigantów technologicznych na rodzimy rynek z Google Pay i Apple Pay. Kilka z nich – Alior Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska (wówczas BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank – w 2013 roku uruchomiły wspólny projekt.
Inicjatorzy postanowili promować i wspierać rozwój nowego standardu płatności mobilnych. W ten sposób narodził się BLIK. Z perspektywy użytkownika jest to prosta i wygodna opcja płatności mobilnej, która wykorzystuje sześciocyfrowe kody wyświetlane w aplikacji bankowej użytkownika. Na poziomie technicznym jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, łatwe do zaadaptowania do każdego systemu bankowego i dające szansę na podważenie dominacji Visy i MasterCard w sektorze płatności bezgotówkowych.
Gdy użytkownik smartfona płaci BLIK-iem, jego aplikacja bankowa generuje specjalny kod dostępu. Kod ten jest następnie używany w bankomacie lub sklepie internetowym kompatybilnym z BLIK, przed potwierdzeniem transakcji w aplikacji mobilnej. Korzysta z nich dziś każde liczące się kasyno internetowe z BLIK-iem.
Dzięki temu użytkownicy mogą:
- robić zakupy w Internecie, korzystając z 6-cyfrowych kodów dostępu wygenerowanych przez ich aplikację,
- wpłacać depozyty do kasyn na pieniądze online,
- wypłacać gotówkę z bankomatu bez użycia karty bankowej (używając jedynie kodu)
- przelewać środki, używając jedynie numeru telefonu odbiorcy,
- aktywować czek BLIK (za pomocą takich czeków można szybko wysłać pieniądze do innych osób, bez konieczności posiadania przez nie konta osobistego czy dostępu do Internetu),
- zapamiętanie sklepów (BLIK One Click), w których użytkownik już coś kupił, co umożliwia zakupy jednym kliknięciem bez konieczności wpisywania kodów BLIK,
BLIK w kasynach na pieniądze
Popularność BLIK w kasynach na pieniądze zawdzięcza… prostocie. Przy tworzeniu BLIKa nie tworzono nowej aplikacji. Zamiast tego, BLIK został zaimplementowany w już działających aplikacjach bankowości mobilnej. W ten sposób od razu uzyskano ogromną bazę danych klientów. Dziś w Polsce jest blisko 10 mln użytkowników mobilnych aplikacji bankowych. Osiągnięcie takiej bazy za pomocą nowej, osobnej aplikacji dla BLIK-a, zajęłoby lata. Sam BLIK jest też ogromną wartością dodaną aplikacji bankowych, w których został wdrożony, w prosty sposób zwiększając ich funkcjonalność.
Dziś aby złożyć depozyt w kasynie online wystarczy:
- Zalogować się do kasyna.
- Przejść do działu z płatnościami.
- Wybrać BLIK spośród dostępnych metod zasilenia salda.
- Wygenerować 6-cyfrowy, jednorazowy kod na stronie naszego banku lub w aplikacji bankowej na komórce/tablecie.
- Wpisać 6 cyfr w odpowiednim oknie na stronie kasjera w kasynie.
- Zatwierdzić płatność apką mobilną.
Czy BLIK jest bezpieczny?
Płatności w portalach hazardowych wymagają najwyższych zabezpieczeń. Na szczęście zarówno serwis płatności BLIK, jak i sama aplikacja są zabezpieczone przez niepowołanymi osobami.
- osoba pobierająca aplikację bankową, w której jest BLIK, musi zostać odpowiednio zweryfikowana przez bank,
- apka posiada dwuetapowy mechanizm blokady dostępu do aplikacji – taki jak PIN, skan odcisku palca czy hasło. Bez nich nie będzie możliwe wygenerowanie kodu.
- kod jednorazowy generowany przez system BLIK jest wyświetlany w aplikacji bankowości mobilnej na telefonie klienta. Kod należy wpisać w terminalu w sklepie, na klawiaturze bankomatu lub na ekranie komputera. Nie można za jego pomocą dokonać transakcji bez autoryzacji na smartfonie.