Drony atakują rosyjskie rafinerie w pobliżu głównego portu naftowego Noworosyjsk

  • Drony uderzyły w rafinerie w południowej Rosji
  • Rafinerie znajdują się w pobliżu Noworosyjska
  • Noworosyjsk obsługuje 1,5% światowej ropy

MOSKWA, 31 maja (Reuters) – W środę drony uderzyły w dwie rafinerie znajdujące się 40-50 mil (65-80 km) na wschód od największych rosyjskich terminali eksportujących ropę naftową, podpalając jedną i nie powodując szkód w drugiej, powiedział Rosjanin. Oficerowie.

Uderzenia dronów głęboko w Rosji zintensyfikowały ataki w Moskwie, rurociągach naftowych, a nawet na Kremlu w ostatnich tygodniach przed ukraińską kontrofensywą.

Dron uderzył w rafinerię ropy naftowej Afipsky w rosyjskim regionie Krasnodar około godziny 0100 GMT, powodując pożar, który został później ugaszony, powiedział gubernator Wieniamin Kondratiew.

Rafineria Afipsky znajduje się 80 mil na wschód od czarnomorskiego portu w Noworosyjsku, jednej z najważniejszych rosyjskich bram eksportowych ropy. Zakład może przetwarzać około 6 milionów ton (44 miliony baryłek) ropy rocznie.

Noworosyjsk wraz z terminalem Caspian Pipeline Consortium (CPC) dostarcza na rynek 1,5% światowej ropy.

W ubiegłym roku CPC wyeksportowało przez południowy terminal Ozereyevka 58,7 mln ton ropy, głównie z Kazachstanu, podczas gdy terminal Sheskharis w Noworosyjsku przeładował około 30 mln ton ropy.

Kolejny dron rozbił się w rafinerii Ilski, około 40 mil na wschód od Noworosyjska, poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, powołując się na lokalnych urzędników.

Według strony internetowej rafinerii, jej pięć jednostek przetwórczych ma łączną zdolność produkcyjną 3 mln ton rocznie.

Nie było natychmiastowych informacji o tym, kto wystrzelił drony, ale we wtorek Rosja oskarżyła Ukrainę o nasilenie ataków na cele w kraju, w tym na Moskwę.

Ukraina nigdy publicznie nie przyznała się do ataków w Rosji lub na terenach kontrolowanych przez Rosję na Ukrainie.

Rafinerie w całej Rosji są często celem dronów po ogłoszeniu przez Kreml „specjalnej akcji wojskowej” na Ukrainie w lutym 2022 r.

Guy Faulconbridge w Moskwie i Lidia Kelly w Melbourne; Montaż autorstwa Garetha Jonesa i Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Guya Falconbridge’a

Thomsona Reutersa

Jako szef moskiewskiego biura, Guy prowadzi relacje z Rosji i Wspólnoty Niepodległych Państw. Przed wyjazdem do Moskwy Guy prowadził relacje z Brexitu jako szef londyńskiego biura (2012-2022). W noc brexitu jego zespół odniósł jeden z historycznych sukcesów agencji Reuters – jako pierwszy przekazał światu i rynkom finansowym wiadomość o Brexicie. Guy ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat zajmując się byłym Związkiem Radzieckim. Mówi płynnie po rosyjsku. Kontakt: +447825218698

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *