Gospodarka Chin stabilizuje się, a działalność fabryk powraca do ekspansji

Pracownik pracuje na linii produkcyjnej w fabryce pras filtracyjnych Jingjin w Dezhou w chińskiej prowincji Shandong, 25 sierpnia 2022 r. REUTERS/Siyi Liu/zdjęcie pliku Zdobądź prawa licencyjne

  • Chiny: PMI dla przemysłu we wrześniu 50,2 wobec 49,7 w sierpniu
  • PMI poza przemysłem we wrześniu w Chinach wzrósł do 51,7 z 51,0.
  • Chiny Wrzesień Composite PMI 52,0 vs 51,3 sierpnia

PEKIN, 30 września (Reuters) – Jak wynika z oficjalnego sondażu, we wrześniu po raz pierwszy od sześciu miesięcy działalność fabryk w Chinach wzrosła.

Według Urzędu Statystyk Narodowych wskaźnik menedżerów zakupów (PMI), oparty na badaniu największych producentów, wzrósł do 50,2 z 49,7 we wrześniu, powyżej poziomu 50 punktów, który określa spadek aktywności wynikający z ekspansji. Odczyt przekroczył prognozę o 50,0.

Indeks PMI, pierwsza oficjalna wartość za wrzesień, wzmocnił oznaki stabilności w gospodarce, która osłabła po początkowym gwałtownym wzroście na początku roku, kiedy zniesiono ultrarestrykcyjną politykę Chin dotyczącą Covid-19.

Pierwsze oznaki poprawy pojawiły się w sierpniu, kiedy produkcja fabryczna i sprzedaż detaliczna przyspieszyły, przy jednoczesnym złagodzeniu spadków eksportu i importu oraz złagodzeniu presji deflacyjnej. Zyski przedsiębiorstw przemysłowych wzrosły w sierpniu o 17,2%, odwracając lipcowy spadek o 6,7%.

„Indeks PMI dla przemysłu i dobre dane dotyczące zysków przemysłu sugerują, że gospodarka stopniowo osiąga dno” – powiedział Zhou Hao, główny ekonomista w Guotai Junan International.

Indeks PMI poza przemysłem w Chinach, który obejmuje subindeksy dla sektora usług i budownictwa, wzrósł do 51,7 z 51,0 w sierpniu.

Złożony wskaźnik PMI obejmujący działalność przemysłową i pozaprodukcyjną wzrósł do 52,0 z 51,3 we wrześniu.

Krótkoterminowe dane dostępne na radarze ekonomistów obejmują wydatki konsumentów w związku z najdłuższym świętem państwowym w roku. „Złoty Tydzień” rozpoczął się w piątek Świętem Środka Jesieni, po którym do 6 października przypadało święto narodowe.

W piątek państwowe media podały, że liczba pasażerów podróżujących koleją wyniosła 20 milionów, co stanowi rekord w ciągu jednego dnia, co oznacza początek – jak przewidywali urzędnicy – ​​„najpopularniejszego złotego tygodnia w historii”.

Ryzyka majątkowe

Decydenci z zadowoleniem przyjmą bardziej stabilne wskaźniki gospodarcze, ponieważ sektor nieruchomości w dalszym ciągu zmaga się z załamaniem kredytowym, które wstrząsnęło rynkami światowymi. Władze ogłosiły szereg działań mających na celu ożywienie rynku nieruchomości, w tym obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych, ale sektor nie jest jeszcze na straconej pozycji.

W sierpniu ceny nowych domów spadły najszybciej od 10 miesięcy. Inwestycje w nieruchomości spadły 18. miesiąc z rzędu.

China Evergrande Group (3333.HK), najbardziej zadłużony deweloper na świecie, posiadający pożyczki na kwotę ponad 300 miliardów, poinformowała w czwartek, że wobec jej założyciela toczy się śledztwo w związku z podejrzeniami „nielegalnych przestępstw”.

Azjatycki Bank Rozwoju obniżył w zeszłym tygodniu prognozę wzrostu gospodarczego Chin na 2023 rok do 4,9% z lipcowej prognozy wynoszącej 5,0%.

Analitycy twierdzą, że potrzebne będzie dodatkowe wsparcie polityczne, aby chińska gospodarka osiągnęła w tym roku rządowy cel wzrostu na poziomie około 5%.

„Gospodarka chińska nieco się ustabilizowała dzięki złagodzeniu polityki dotyczącej aktywów” – powiedział Shiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

„Kluczową kwestią na przyszłość jest to, czy polityka fiskalna stanie się bardziej wspierająca. Uważam, ale pod względem czasowym zmiana nastawienia polityki fiskalnej może nastąpić w przyszłym roku, a nie w tym roku”.

Doniesienia Ryana Wu, Tiny Qiao i Joe Casha; Montaż: Michael Perry i William Mallard

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *