Irańskie władze aresztowały zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

CAIRO (AP) – władze irańskie aresztowały w sobotę jedną z najbardziej znanych aktorek w kraju pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych informacji o ogólnokrajowych protestach, które ogarniają kraj, podały państwowe media.

IRNA poinformowało, że Taraneh Alidoosty, gwiazda nagrodzonego Oscarem filmu „Sprzedawca”, został zatrzymany tydzień po tym, jak zamieścił na Instagramie post wyrażający solidarność z pierwszym mężczyzną, który został niedawno stracony za swoje zbrodnie podczas protestów.

Ogłoszenie jest najnowszym z serii aresztowań celebrytów, w tym piłkarzy, aktorów i wpływowych osób, w odpowiedzi na ich otwarte poparcie dla trwających już trzeci miesiąc protestów antyrządowych.

Według oświadczenia opublikowanego na oficjalnym kanale państwowych mediów Telegram, Alydusti został aresztowany, ponieważ nie przedstawił „żadnych dokumentów zgodnych z jego żądaniami”.

Stwierdzono również, że kilka irańskich celebrytów zostało również „wezwanych przez system sądowy do publikowania prowokacyjnych treści”, a niektórzy zostali aresztowani. Nie podał dalszych szczegółów.

W swoim poście 38-letnia aktorka napisała: „Nazywa się Mohsen Shekhari. Wszystkie organizacje międzynarodowe, które nie zareagowały na ten rozlew krwi, są hańbą dla ludzkości”.

Shekhari został stracony 9 grudnia po tym, jak został skazany przez irański sąd za zablokowanie ulicy w Teheranie i zaatakowanie nożem członka sił bezpieczeństwa kraju.

W listopadzie Hengame Ghajiani i Katayon Riahi, dwie popularne irańskie aktorki, zostały aresztowane przez władze za wyrażanie solidarności z protestującymi w mediach społecznościowych. Irański piłkarz Voria Ghafori został również aresztowany w zeszłym miesiącu za „obrażanie narodowej drużyny piłkarskiej i propagandę przeciwko rządowi”. Cała trójka została zwolniona.

Od września Alydusti otwarcie wyraża solidarność z protestującymi w co najmniej trzech postach na Instagramie. Jego konto, które miało około 8 milionów obserwujących, zostało zawieszone.

W zeszłym tygodniu Iran dokonał egzekucji drugiego więźnia, Majidrezy Rahnavard, w związku z protestami. Ciało Rahnavarda zostało zawieszone na dźwigu budowlanym jako ponure ostrzeżenie dla innych. Irańscy urzędnicy oskarżyli Rahnavarda o zadźganie nożem dwóch członków jego sił paramilitarnych.

Zarówno Shekari, jak i Rahnavard zostali skazani i straceni w ciągu miesiąca, co podkreśla szybkość, z jaką Iran wykonuje obecnie karę śmierci za przestępstwa związane z protestami. Aktywiści twierdzą, że co najmniej tuzin osób zostało skazanych na śmierć w procesach za zamkniętymi drzwiami. Iran jest jednym z największych egzekutorów na świecie.

Iranem wstrząsają protesty od 16 września po śmierci 22-letniego Mahzy Aminiego, który zmarł po zatrzymaniu przez policję moralności. Protesty okazały się jednym z najpoważniejszych wyzwań dla irańskiej teokracji ustanowionej przez rewolucję islamską z 1979 roku.

Alidosti skrytykował irański rząd i jego policję przed tegorocznymi protestami.

W czerwcu 2020 roku została skazana na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu po tym, jak w 2018 roku skrytykowała policję na Twitterze za napaść na kobietę, która zdjęła chustę.

Według organizacji Human Rights Watch w Iranie, która monitoruje protesty od ich początku, w protestach zginęło co najmniej 495 osób. Władze aresztowały 18 200 osób.

Inne znane filmy, w których zagrał Alitoosti, to „Piękne miasto” i „O Ellie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *