Lawina w Kalifornii: 1 osoba nie żyje, 1 ranna w ośrodku narciarskim Tahoe

Reno, Nevada (AP) – W środę lawina zeszła przez odcinek specjalistycznych tras w kalifornijskim ośrodku narciarskim w pobliżu jeziora Tahoe, zabijając jedną osobę i raniąc drugą, gdy wielka burza przeszła przez obszar ze śniegiem i silnym wiatrem – podali urzędnicy. powiedział.

Lawina spowodowała zamknięcie Palisades Tahoe 30 minut po otwarciu, a ekipy poszukiwawcze przeszukały okolicę, aby sprawdzić, czy ktoś nie został ranny lub nie został uwięziony.

Jeden mężczyzna zmarł kilka godzin później, a drugi odniósł obrażenia zagrażające życiu, powiedział rzecznik szeryfa hrabstwa Placer, David Smith. Powiedział, że nie widział nikogo więcej.

Lawina zeszła około godziny 9:30 na stromych zboczach poniżej wyciągu KT-22, który stanowi dla narciarzy i snowboardzistów trasy „czarnego diamentu”. Obie strony góry w ośrodku będą tego dnia zamknięte, Palisades Tahoe, X powiedział wcześniej w oświadczeniu na Twitterze.

Biuro szeryfa podało, że pole gruzu lawinowego miało około 45,72 m szerokości, 137,16 m długości i 3,05 m głębokości.

„Nasze myśli i modlitwy są w tym trudnym czasie z członkami ich rodzin” – oznajmiło biuro szeryfa w oświadczeniu.

Lawina nadeszła, gdy spodziewano się, że potężna burza przyniesie w czwartek wczesnym wieczorem 2 stopy (61 centymetrów) śniegu na najwyższe wzniesienia.

Palisades, miejsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1960 r., położone jest po zachodniej stronie jeziora Tahoe, około 64 km od Reno w stanie Nevada. Narodowa Służba Meteorologiczna w Reno podała, że ​​w środę wokół jeziora w ciągu godziny może spaść 2 cale (5 centymetrów).

Służby pogodowe podały, że we wtorkowe popołudnie na szczycie pobliskiego kurortu Alpine Meadows porywy wiatru osiągnęły prędkość 177 km/h.

Don Lawley (67 l.) z Reno, posiadacz karnetu sezonowego w Palisades, jeździł na nartach głównie na alpejskiej łące w poniedziałek, kiedy nie było możliwości jazdy na nartach, a wyciąg KT-22 był zamknięty.

„Nie mają wystarczającej ilości lodu, aby otworzyć windę, ona nawet nie działa. … Dziś powinien być pierwszy dzień, w którym otworzą KT-22” – powiedział.

Powiedział, że na stromej trasie obok wyciągu odbywał się slalom wielki podczas Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku.

„Naprawdę dobrzy narciarze uwielbiają tę trasę, ponieważ jest bardzo stroma” – powiedział. „Pamiętam, jak jeździłem tam na nartach, gdy byłem bardzo młody. Spadłem z mniej więcej dwóch trzecich trasy w dół. Było tak stromo, że nie było możliwości zatrzymania się.

Lawina, która nawiedziła alpejskie łąki w 2020 r., spowodowała śmierć jednego narciarza, a drugiego ciężko rannego po silnej burzy. Kolejna lawina na alpejskiej łące w marcu 1982 roku zabiła siedem osób, w tym kilku pracowników ośrodka narciarskiego.

___

Dazio donosi z Los Angeles. Współautor prasowy Christopher Weber z Los Angeles przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *