Niewidzialni dowódcy Władimira Putina są bezbronni pomimo przetrwania powstania

Władimir Putin ma zwołać swoje cotygodniowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w ciągu najbliższych kilku dni, próbując przez Kreml zażądać, aby jego inwazja na Ukrainę przebiegła zgodnie z planem. Ten wysiłek zależy od tego, co prezydent Rosji zdecyduje się zrobić z parą generałów, którzy byli celem nieudanego puczu.

Minister obrony Siergiej Szojgu i dowódca sił inwazyjnych Rosji Walerij Gierasimow nie byli widziani publicznie od czasu, gdy Jewgienij Prigożyn rozpoczął nadzwyczajny spisek mający na celu ich obalenie.

Chociaż Prigożyn i jego siły paramilitarne Wagnera ostatecznie wstrzymali marsz na Moskwę, watażka zgodziła się opuścić Rosję, pozostawiając ich obu w coraz większym stopniu bezbronnych.

Analitycy twierdzą, że nieudane powstanie postawiło Putina przed trudnym wyborem – zwolnić generałów lub utrzymać ich na czele słabnącej inwazji.

„Shoiku i Gierasimow tak źle wykonują swoją pracę, że pozostawienie ich na miejscu byłoby dla Putina niebezpieczne” – powiedziała Tara Massicot, starszy politolog z Rand Corporation z siedzibą w USA. „Ale lojalność i stabilność są najwyższym priorytetem dla Putina. Nie wiem, jak on ma zamiar dyktować mu te warunki.

Założyciel firmy Wagner, Jewgienij Prigożyn, z prawej, i jego bojownicy przejmują wojskowe centrum dowodzenia w Rostowie © Kadr z filmu za pośrednictwem Reuters

Przez miesiące Prigożyn celował w Gierasimowa i Szojgu, obwiniając ich za braki militarne Rosji na Ukrainie i przedstawiając ich jako niekompetentnych przywódców, którzy siedzieli wygodnie w Moskwie, podczas gdy rosyjscy żołnierze ginęli na polu bitwy.

W niedzielę niektórzy rosyjscy analitycy wojskowi spekulowali, że Szojgu i Gierasimow mogli być dwiema dodatkowymi ofiarami nieudanego zamachu stanu po tym, jak Prigożyn i jego bojownicy przebyli połowę drogi z ukraińskiej granicy do Moskwy, zajęli bazę wojskową i zestrzelili kilka helikopterów wojskowych. Wszystko w ciągu kilku godzin.

„Shoigu i Gierasimow są teraz oczywistymi kulawymi kaczkami i myślę, że zostaną usunięci” – powiedział Rusłan Puchow, dyrektor Centrum Analiz Strategii i Technologii, moskiewskiego think-tanku obronnego. Nie wykluczył możliwości odejścia tych dwóch osób w ramach wynegocjowanej umowy, która doprowadziła Prigożyna do złożenia swoich ludzi. Kreml temu zaprzecza.

Uszczerbek na honorze Rosji był tak duży, że nawet prowojenni komentatorzy w państwowej telewizji i mediach społecznościowych przyznali się do spisku, podważając całą wojnę.

„To poważny cios dla potęgi kraju i władzy prezydenta” – powiedziała związana z Kremlem reżyserka filmowa Karen Shaknazarov w popularnej internetowej transmisji na żywo. „Było tu wrażenie, że wszystko jest nieruchome, a okazało się, że tak nie jest”.

Jeśli Szojgu i Gierasimow zostaną ostatecznie obaleni, oznaczałoby to dramatyczny upadek dla obu – jednego gracza w śliskiej rosyjskiej hierarchii politycznej, drugiego długoletniego oficera wojskowego, który został dowódcą rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Pierwszy — Szojgu — jest najdłużej urzędującym ministrem Rosji, który objął stanowisko ministra obrony w 2012 roku, po dziesięcioleciach pełnienia funkcji ministra służb ratunkowych. Ta praca dała mu publiczny profil, który dorównywał Putinowi w występach telewizyjnych na lądzie lub helikopterze podczas katastrof spowodowanych przez człowieka lub klęsk żywiołowych w Rosji.

Przez lata obaj pozowali razem, towarzysząc Putinowi w wakacyjnych wyprawach na Syberię w poszukiwaniu grzybów; sportowe kożuchy podczas posiłków na świeżym powietrzu w śniegu; i łowiectwo podwodne bez koszuli latem.

W ostatnich latach wzrosła kontrola sławy i działalności biznesowej członków rodziny Shoigu, którzy stali się celem zaciekłego gniewu za ich uprzywilejowany styl życia i pozorną izolację od skutków wojny.

W kwietniu Władimir Putin spotkał się w Moskwie z ministrem obrony Siergiejem Szojgu
Spotkanie Władimira Putina z ministrem obrony Siergiejem Szojgu w kwietniu w Moskwie © Gavriil Grigorov/Sputnik/AFP/Getty Images

W międzyczasie Gierasimow walczył z dowódcami na Ukrainie, którzy nie zgadzali się z jego brutalną taktyką, zarówno generałami, jak i milicją, poświęcając wielu ludzi za bardzo niewielkie zyski.

Krytyka Prigożyna pod adresem Szojgu i Gierasimowa – a szerzej – rosyjskiego wojska – gotuje się od miesięcy. W wiadomości wideo na początku tej wiosny Prigożyn uderzył na tle rosyjskiego cmentarza. „Siedzisz w swoich drogich klubach nocnych, a twoje dzieci lubią kręcić filmy na YouTube. . . Ci ludzie umierają, abyś ty mógł przytyć w swoich drewnianych biurach.

Przyjęcie, jakie zgotowano ludziom Wagnera w Rostowie, pokazuje popularność okrucieństw Prigożyna wobec dowództwa wojskowego. W sobotę rano, gdy Prigożyn zażądał bezpośredniego spotkania z Szojgu i Gierasimowem, zastępca szefa rosyjskiego wywiadu wojskowego Władimir Aleksiejew zaśmiał się: „Weź ich!”.

Gdy Wagner opuścił południowe miasto, które było platformą startową zamachu stanu, tłumy machały, wiwatowały i robiły sobie selfie z Prigogine – ale wygwizdały siły bezpieczeństwa, które ich zastąpiły.

Poparcie Putina dla decyzji Szojgu o podpisaniu kontraktów Wagnera z Ministerstwem Obrony na początku tego miesiąca wydaje się być głównym bodźcem do rezygnacji Prigożyna.

„Problem z Wagnerem narastał i osiągał punkt krytyczny [declaration]. Putin mógł zostać ostrzeżony i nic nie zrobił” – napisał na Twitterze Michael Goffman, dyrektor ds. badań nad Rosją w amerykańskim think tanku CNA ds.

Chociaż Putin publicznie poparł wysiłki Szojgu, Prigożyn stanowczo odmówił — zdając sobie sprawę, że taki układ wyrządziłby szkodę jego statusowi potężnego wodza, który odpowiada tylko przed Putinem, według osoby, która zna go od lat 90.

„On bardzo dobrze rozumie, że jeśli stanie się zerem, Shoigu w pewnym momencie się z nim rozprawi. Dlatego postanowił wyjść i pokazać Putinowi, że tylko on jest prawdziwy i że powinien zostać sam ze swoimi pieniędzmi, „powiedziała osoba. „Trochę się pomylił. , jak zwykle wszystko poszło w diabły [in Russia]”.

Massicot powiedział, że największym błędem Putina było wspieranie Szojgu bez znalezienia akceptowalnego sposobu na uratowanie jego twarzy.

„Kiedy udzielił poparcia Ministerstwu Obrony, w zasadzie postawiło to cel na plecach Prigożyna” – powiedział. „Kompetentny polityk zaoferowałby Prigożynowi zachętę lub coś w tym rodzaju. Najwyraźniej tak się nie stało.

Zdaniem osoby znającej watażkę, kiedy Prigogine jest teraz na wygnaniu, pozycja Shoigu może zostać wzmocniona – a Putin nie będzie widział powodu, by zwolnić lojalistę.

„Shouiku jest zwycięzcą,” powiedział mężczyzna. Będzie ministrem obrony na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *