Nowy rosyjski atak rakietowy wstrząsnął krajem i uderzył w sieć energetyczną

Minister energii mówi, że ucierpiała infrastruktura energetyczna Ukrainy na południu i wschodzie kraju

Rosyjski ostrzał wpłynął na infrastrukturę energetyczną w południowej i wschodniej Ukrainie. — poinformował na Facebooku minister energetyki German Kałuszczenko, według Tłumacza Google. Ostrzegł, że mogą wystąpić obniżone poziomy wytwarzania energii lub awaryjne przerwy.

Ihor Terekow, burmistrz Charkowa, potwierdził dziś, że ostatnie rosyjskie bombardowanie Ukrainy spowodowało szkody w lokalnej infrastrukturze energetycznej. Moskwa wystrzeliła już ponad 60 pocisków w ramach ataku – poinformowała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrainform, cytując Jurija Ihnata, rzecznika Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Oni powiedzieli.

Zniszczenia infrastruktury w Kargi

Burmistrz Charkowa na Ukrainie Ihor Terekow powiedział, że infrastruktura krytyczna została odcięta po ostatnim rosyjskim ataku rakietowym.

„Dochodzi do ogromnego zniszczenia infrastruktury, przede wszystkim systemu energetycznego” – powiedział. Według Tłumacza Google jego postów na Telegramie.

„Proszę o cierpliwość wobec tego, co się teraz dzieje. Wiem, że w waszych domach nie ma światła, ogrzewania, wody… Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby szybko przywrócić to, co zrobił rosyjski okupant.

Inne doniesienia wskazują, że całe miasto Charków jest obecnie pozbawione prądu i wprowadzono ogólnokrajowe wyłączenie awaryjne.

-Matt Clinch

Cztery osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w ostrzale Chersoniu 15 grudnia

Według Jarosława Januszewycza, szefa chersońskiej regionalnej administracji wojskowej, 4 osoby zginęły, a 9 zostało rannych w 30 ostrzałach dokonanych przez siły rosyjskie w obwodzie chersońskim 15 grudnia. O jego wypowiedziach poinformowała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

Rosyjski ostrzał uderzył w osady, szlaki transportowe, placówki służby zdrowia i ośrodki pomocy humanitarnej, zauważył Januszewicz.

MSC nadal wysyła towary przez Morze Czarne

MSC, największa na świecie firma żeglugowa, poinformowała w czwartek, że będzie nadal przewozić towary przez Morze Czarne, unikając ukraińskich portów uważanych za bardziej niebezpieczne, takich jak Odessa.

Dyrektor generalny Soren Toft powiedział CNBC, że nadal będzie wysyłać żywność, pomoc humanitarną i środki medyczne do Rosji, „oczywiście z zastrzeżeniem sankcji”.

„Nie sądzę, aby moja praca była aktywna politycznie. „Rosjan jest 150 milionów i nie chcę pozbawiać ich podstawowych dóbr”.

– Karen Gilchrist

Ukraina twierdzi, że Rosja zamierza rozpocząć nową ofensywę

Według najwyższych urzędników ukraińskich Rosja może rozpocząć nową ofensywę na Ukrainie w styczniu.

Szef Sił Zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załuszny, prezydent Wołodymyr Zełenski i generał Ołeksandr Czirski wystąpili w opublikowanym w czwartek magazynie The Economist, szczegółowo opisując swoje prognozy na przyszły rok.

„Rosjanie przygotowują około 200 000 nowych żołnierzy” – powiedział gazecie Załuszny.

Czytaj więcej Tutaj.

-Matt Clinch

Co najmniej 3 miasta są atakowane

Associated Press donosi teraz, powołując się na ukraińskich urzędników, że eksplozje odnotowano w piątek rano w co najmniej trzech miastach na Ukrainie — w Kijowie, Krzywym Rogu na południu i w północno-wschodnim Charkowie.

„Eksplozje w Charkowie drugi dzień z rzędu. Wcześniej pociski trafiły w infrastrukturę. Mogą być problemy z elektrycznością… Uważaj i schowaj się” – powiedział burmistrz Charkowa Ihor Terekow w tłumaczeniu Google za pośrednictwem Telegramu. .

-Matt Clinch

Wybuchy w Kijowie, mówi burmistrz

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że wybuchy nawiedziły stolicę w piątek rano po tym, jak w całym kraju rozległy się syreny nalotów.

„Wybuchy w dzielnicy Desnian stolicy. Wszystkie służby kierują się w tamte strony… zostańcie w schronach!” Kliczko powiedział, według Tłumacza Google jego postu na Telegramie.

„Kolejna eksplozja w Kijowie, rejon Dnipro”.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko stoi przed zniszczonym budynkiem po rosyjskich uderzeniach w Kijowie podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 29 kwietnia 2022 r.

Genya Savilov AFP | Dobre zdjęcia

Na Ukrainie wyją syreny alarmowe

Wczesnym rankiem w piątek spodziewano się nowej fali rosyjskich ataków, ponieważ Reuters poinformował o syrenach nalotów w miejscach takich jak stolica Kijów.

Kyrillo Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta; powiedział za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram: „Nie ignoruj ​​​​ostrzeżeń o nalotach, pozostań w schronach”.

– Matt Clinch

USA rozszerzą szkolenie bojowe dla ukraińskich żołnierzy

Pentagon rozszerza wojskowe szkolenia bojowe dla sił ukraińskich, wykorzystując wolniejsze miesiące zimowe do szkolenia większych jednostek w zakresie bardziej złożonych umiejętności bojowych, poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Stany Zjednoczone przeszkoliły już około 3100 ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i konserwacji niektórych rodzajów broni i innego sprzętu, w tym haubic, pojazdów opancerzonych i systemu rakiet artyleryjskich o dużej mobilności, znanego jako HIMARS. Jednak od miesięcy starsi dowódcy wojskowi debatowali nad rozszerzeniem tych ćwiczeń, powołując się na potrzebę poprawy zdolności ukraińskich jednostek na poziomie kompanii i batalionu do przemieszczania się i koordynowania ataków na polu bitwy.

Batalion może liczyć 800 żołnierzy; Kompania jest bardzo mała i składa się z kilkuset żołnierzy.

Jak informują urzędnicy, szkolenie odbędzie się na poligonie Grafenwoehr w Niemczech. Celem jest wykorzystanie miesięcy zimowych do poprawy zdolności sił ukraińskich, aby były lepiej przygotowane do stawienia czoła ewentualnemu wzrostowi rosyjskich ataków lub próbom poszerzenia zdobyczy terytorialnych Rosji.

– Associated Press

Dyplomaci twierdzą, że UE zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i premier Ukrainy Denis Schmihal na konferencji prasowej w związku z kontynuacją rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, 9 maja 2022 r. w Odessie na Ukrainie.

Ukraiński rządowy serwis informacyjny | agencji Reutera

Unia Europejska zatwierdziła nowe sankcje gospodarcze mające na celu zwiększenie presji na Rosję w związku z jej wojną na Ukrainie.

Paczka, której szczegółów nie ujawniono, dotarła po kilkudniowych obradach podczas spotkania ambasadorów 27-narodowej grupy.

Republika Czeska, sprawująca rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, zapowiedziała w piątek, że pakiet zostanie potwierdzony w drodze procedury pisemnej. Szczegóły zostaną opublikowane później w aktach prawnych okręgu wyborczego.

Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, w zeszłym tygodniu zaproponowała zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów prawie 200 rosyjskich urzędników i wojskowych w ramach nowej rundy środków.

Celem ostatnio proponowanych sankcji są ministrowie, prawodawcy, gubernatorzy regionów i partie polityczne.

– Associated Press

Z ukraińskich portów wypływają cztery statki w ramach Black Sea Grain Initiative

2 listopada 2022 roku masowiec Zante pod banderą Malty przewiózł 47 270 ton rzepaku i fosforu z Ukrainy do Belgii, po wycofaniu się Rosji z umowy w sprawie zboża z Morza Czarnego. Indyk.

Chris McGrath | Dobre zdjęcia

Cztery statki przewożące pszenicę i olej roślinny opuściły ukraińskie porty – poinformował krajowy regulator eksportu produktów rolnych.

Statki do Indii i Turcji.

The Inicjatywa zbożowa z Morza Czarnegoporozumienie osiągnięte w lipcu między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ ponownie otworzyło trzy kluczowe ukraińskie porty po tym, jak rosyjska blokada morska wstrzymała eksport na miesiące. Od wejścia w życie umowy z Ukrainy wyjechało ponad 13,9 mln ton zboża i innych towarów.

Umowa między sygnatariuszami wygasa za około trzy miesiące.

– Amandę Macias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *