Opóźnienie Artemidy może pozwolić Chinom dotrzeć na Księżyc przed powrotem NASA

Członkowie Kongresu wyrazili w środę rosnące zaniepokojenie faktem, że opóźnienia w programie księżycowym Artemis NASA i jego wygórowane koszty mogą zagrozić celowi Stanów Zjednoczonych, jakim jest powrót astronautów na Księżyc, zanim dotrą tam rosnące siły kosmiczne Chin.

W zeszłym tygodniu administrator NASA Bill Nelson ogłosił pierwszą od ponad 50 lat próbę wysłania astronautów na Księżyc. Będzie późno Od końca tego roku do września 2025 r. Powiedział, że pierwsze lądowanie na Księżycu od ery Apolla również zostanie przesunięte o prawie rok, na wrzesień 2026 roku.

Odroczenia następują po tym, jak agencja kosmiczna bada, dlaczego osłona termiczna statku kosmicznego Orion, pojazdu, który zabierze astronautów Artemis na Księżyc, wykazała więcej zaostrzeń, niż oczekiwano podczas lotu testowego bez udziału personelu, który odbył się pod koniec 2022 r. NASA poinformowała również, że w budowie statku kosmicznego wystąpiły opóźnienia. Ma to wpływ na harmonogram transportu astronautów z powierzchni Księżyca, a także na tworzenie skafandrów kosmicznych, które tam noszą.

Oprócz tych opóźnień inspektor generalny NASA powiedział w: Raport opublikowano w środę Całkowity koszt programu w latach 2012–2025 wyniesie 93 miliardy dolarów.

„NASA stoi przed dodatkowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o osiągnięcie celów Artemidy. Zajęcie się problemami technicznymi zagrażającymi bezpieczeństwu astronautów ma kluczowe znaczenie” – powiedział pełniący obowiązki administratora generalnego NASA, George Scott, ustawodawcom podczas przesłuchania Komisji ds. Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii w Izbie Reprezentantów. „Niezrównoważone koszty, niewiarygodne harmonogramy projektów i finansowanie Agencja powinna to zrobić, rozwiązując jednocześnie utrzymujące się od dawna obawy, takie jak brak przejrzystości wymogów”.

Podsumowując, wyzwania te umożliwiłyby Chinom, których celem jest dotarcie na powierzchnię Księżyca, wysłanie tam swoich astronautów przed powrotem NASA, powiedział podczas przesłuchania przewodniczący komisji, przedstawiciel Frank Lucas (Okla).

„Przypominam moim kolegom, że nie jesteśmy jedynym krajem zainteresowanym wysłaniem ludzi na Księżyc” – powiedział. „Komunistyczna Partia Chin aktywnie poszukuje partnerów międzynarodowych do eksploracji Księżyca, stacji badawczej Księżyca i wyraziła ambicję, aby do 2030 r. na powierzchni wylądowali kosmonauci. Kraj, który wyląduje jako pierwszy, ustanowi precedens. Przyszłe operacje księżycowe powinny być otwarte i przejrzyste lub w bardziej kontrolowany sposób.

Były administrator NASA Mike Griffin, który piastował kluczowe stanowiska w Pentagonie, powiedział, że Stany Zjednoczone nie wykazały większego poczucia pilności sprawy niż Chiny. „Nasi samozwańczy wrogowie, Komunistyczna Partia Chin, wraz ze swoim rosyjskim sojusznikiem w pełni rozumieją rolę granicy kosmicznej w globalnej polityce sił” – powiedział. „Wydaje się, że już tego nie rozumiemy. Niedopuszczalne jest, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nie byli na Księżycu, podczas gdy inni są na Księżycu.

Pod koniec 2022 roku NASA wykonała pierwszy lot kapsuły załogi Orion, która bezzałogowo okrążyła Księżyc w ramach misji Artemis I. Jednak NASA nieoczekiwanie bada korozję osłony termicznej. Kapsuła ponownie weszła w atmosferę z prędkością około 30 000 km/h i osiągnęła temperaturę prawie 5000 stopni Fahrenheita.

W zeszłym tygodniu urzędnicy NASA powiedzieli, że pracują nad zrozumieniem problemu z obwodami w systemie podtrzymywania życia kapsuły oraz systemem awaryjnego przerywania, który wyrzuca kapsułę z rakiety w sytuacji awaryjnej.

Problemy te muszą zostać rozwiązane, zanim NASA wyśle ​​misję Artemis II, która wyśle ​​astronautów NASA Christinę Koch, Victora Glovera i Reeda Wisemana oraz kanadyjskiego astronautę Jeremy'ego Hansena na 10-dniową misję wokół Księżyca.

„Chcę podkreślić, że bezpieczeństwo jest naszym priorytetem numer jeden” – powiedział zastępca administratora NASA Jim Free podczas odprawy na temat ogłoszenia opóźnienia w zeszłym tygodniu. „Przygotowując się do wysłania na tę misję naszych przyjaciół i kolegów, dokładamy wszelkich starań, aby wystartować tak bezpiecznie, jak to możliwe. Wystartujemy, gdy będziemy gotowi.

Nelson, nawet przy opóźnieniach NASA powinna być gotowa do wylądowania swoich astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III do Chin powiedział na konferencji.

„Nie martwię się, że Chiny wylądują przed nami” – powiedział. „Myślę, że Chiny mają bardzo agresywny plan. Myślę, że chcą wylądować przed nami, ponieważ mogłoby to dać im pewną zmianę reżimu PR. Ale prawda jest taka, że ​​nie sądzę, że to zrobią.

Po wysłaniu statku kosmicznego wokół Księżyca w 2007 r. w 2010 r. Chiny wylądowały statkiem kosmicznym Chang'e-3 w 2013 r., stając się pierwszym krajem, który wykonał miękkie lądowanie na powierzchni Księżyca od czasu rywalizacji amerykańsko-sowieckiej pięć dekad wcześniej. . Na początku 2019 r. Chiny stały się pierwszym krajem, który wylądował statek kosmiczny po niewidocznej stronie Księżyca. A w 2020 roku przywiózł próbki z powierzchni Księżyca.

Jeszcze w tym roku planuje wylądować statkiem dalej, tym razem w celu sprowadzenia próbek z powrotem na Ziemię, co będzie kolejną imponującą demonstracją jego rosnących umiejętności i ambicji. Chiny twierdzą, że ostatecznie planują utworzenie bazy w pobliżu południowego bieguna Księżyca, gdzie woda będzie mogła zamarznąć w stale zacienionych kraterach. Jest też Biegun Południowy, który NASA chce odwiedzić w ramach projektu Artemis.

Konkurencja z Chinami była jednym z głównych powodów, dla których administracja Bidena przyjęła Artemidę, narodzoną za administracji Trumpa, jako pierwszy od czasów Apollo program eksploracji kosmosu, który przetrwał zmianę administracji prezydenckiej. Początkowo administracja Trumpa nakazała NASA wylądować astronautów na Księżycu do 2024 r., co po ocenie planu Biały Dom Bidena przesunął na 2025 r.

Pomimo opóźnienia Artemis ma ponadpartyjne poparcie w Kongresie, który zgodnie z obietnicą NASA nie może się doczekać, aby zobaczyć pierwszą kobietę i pierwszy kolorowy spacer po Księżycu. Ale obecność Chin wisi nad planem.

„Popieram Artemis, ale chcę, aby zakończyła się sukcesem” – powiedział poseł Joe Lofgren (ze stanu Kalifornia) podczas środowego przesłuchania – „szczególnie depcząc nam po piętach w stosunkach z Chinami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *