Super tajfun carding: Filipiny w czerwonej pogotowiu, gdy zbliża się Noru

Burza, znana lokalnie jako Super Tajfun Carding, nagle się nasiliła i osiągnęła status supertajfunu wczesnym rankiem w niedzielę rano czasu lokalnego na Filipinach.

„Najwyższy protokół gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe został wdrożony w Metro Manila, Central Luzon, Calabarzon, Mimaropa i Bicol” – powiedziała Narodowa Rada ds. Redukcji i Zarządzania Ryzykiem Katastrof.

Ponieważ w ciągu najbliższych 18 godzin spodziewane są silne wiatry, radzimy zachować ostrożność

Oczekuje się, że tajfun wyląduje wieczorem w północnej części Quezon lub południowej części Aurory, poinformowała w cogodzinnym programie telewizyjnym Filipińska Administracja Usług Atmosferycznych, Geofizycznych i Astronomicznych (PAGASA).

Powiedział, że nie wyklucza wcześniejszego lądowania na Wyspach Bolillo w godzinach popołudniowych.

Szkoły w kilku miastach, w tym Muntinlupa City i Aurora, zawiesiły zajęcia w poniedziałek 26 września, gdy zbliżała się burza.

Według CNN Weather, Noru ma teraz wiatry odpowiadające huraganowi kategorii 5 w USA.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 24 godzin na Luzon przyniesie duże fale i fale sztormowe, ulewne deszcze i wiatry o długości do 200 km (124 mph).

PAGASA wydała ostrzeżenie na Wyspy Bolilo w oczekiwaniu na poważne szkody spowodowane przez burzę.

Ostrzeżenie zostało wydane po gwałtownym nasileniu się burzy we wczesnych godzinach niedzielnego poranka.

Wzmocnił się ze 140 km (85 mph) do 250 km (155 mph) super tajfunu w ciągu zaledwie sześciu godzin, powiedział Joint Typhoon Warning Center.

Wcześniej w niedzielę PAGASA wydała czwarte ostrzeżenie sygnałowe dla Wysp Polillo oraz ostrzeżenia drugiego i trzeciego poziomu dotyczące poważnych uszkodzeń i większości Luzonu, w tym Metro Manila.

To rozwijająca się historia. Dużo więcej w przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *