Taylor Dudley: US Marine uwolniony z rosyjskiego aresztuCNN

Aresztowany US Navy SEAL Rosja Były gubernator Nowego Meksyku Bill Richardson został w czwartek zwolniony z rosyjskiego aresztu po miesiącach prowadzonych przez niego negocjacji – powiedział CNN rzecznik jego rodziny.

Taylor Dudley, lat 35, z Lansing w stanie Michigan, został zatrzymany przez rosyjską straż graniczną w kwietniu 2022 r. po podróży z Polski do Kaliningradu, rosyjskiej eksklawy rządzonej przez Moskwę między Polską a Litwą. Był na festiwalu muzycznym w Polsce i nie jest jasne, dlaczego przekroczył granicę.

Zatrzymanie Dudleya – którego rząd USA nie uważa za „bezprawne” lub oparte na arbitralnych i dyskryminujących motywacjach – nie zostało szeroko nagłośnione przed czwartkiem, ponieważ jego rodzina chciała, aby negocjacje w sprawie jego uwolnienia pozostały prywatne.

Richardson Center for Global Engagement, organizacja non-profit założona przez Richardsona, przewodziła negocjacjom, powiedział CNN rzecznik rodziny Jonathan Franks. Były gubernator i dyplomata od dawna działa na rzecz uwolnienia przetrzymywanych za granicą Amerykanów i jego centrum Odegrał rolę w zapewnieniu wyzwolenia Trevor Reed, obywatel amerykański i były żołnierz piechoty morskiej, który zeszłego lata został niesłusznie zatrzymany w Rosji.

Mickey Bergman, wiceprezes i dyrektor wykonawczy centrum, powiedział, że nie dokonano żadnej wymiany w USA za Dudleya.

Bronx powiedział, że globalna fundacja Steve’a Menziesa i ambasada USA pomogły uwolnić Dudleya.

„Wcześniej rosyjskie władze zwolniły obywatela USA Taylora Dudleya, 35-letniego weterana marynarki wojennej, przez polską granicę gubernatorowi Billowi Richardsonowi i jego zespołowi oraz przedstawicielowi ambasady USA w Warszawie, w której działało Centrum Richardsona. Steve Menzies Global Foundation, Hostage US i James Pracowici i cisi przez ponad 6 miesięcy ze znaczną pomocą Fundacji Foley. Rodzina będzie na zawsze wdzięczna za pracę trio.

„Ostatnie 9 miesięcy było trudne dla rodziny i proszą media o uszanowanie ich prywatności i zapewnienie Taylorowi miejsca na powitanie w domu” – dodał.

W osobnym oświadczeniu dla CNN Richardson powiedział, że Dudley został zwolniony w czwartek na przejściu granicznym Rosja-Polska Bagrationowsk-Bezledy po prawie rocznych negocjacjach. Potwierdził również zaangażowanie Departamentu Stanu i ambasad USA w Moskwie i Warszawie w uwolnienie Dudleya.

„Po sześciu miesiącach intensywnej pracy wspaniale jest zobaczyć, jak doszło do uwolnienia Taylora Dudleya” – powiedział Richardson telefonicznie w rozmowie z CNN w czwartek. „Ciężko pracowaliśmy w Moskwie i Kaliningradzie i po raz pierwszy poruszyliśmy ten temat podczas naszych spotkań z władzami rosyjskimi Britney Griner I Paula Whelana i Trevora Reeda”.

Obywatele USA Griner i Reed zostali zwolnieni, ale Whelan pozostaje w rosyjskim areszcie. Richardson powiedział, że on i jego zespół nadal „naciskają do przodu” w negocjacjach z Rosją, aby zapewnić uwolnienie Whelana.

„Jest znacznie mniej Amerykanów, którzy zasługują na wolność” – powiedział Richardson. „Innymi słowy, jest wielu ludzi, którzy nie są sławni na całym świecie, ale wciąż zasługują na wsparcie Ameryki”.

Stosunki amerykańsko-rosyjskie osiągnęły najniższy poziom w historii w związku z wojną Moskwy na Ukrainie i amerykańskimi sankcjami wobec Kremla.

Kilku obywateli USA zostało zatrzymanych w Rosji, w tym Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który został uznany za niesłusznie zatrzymanego. Został aresztowany w Rosji w grudniu 2018 roku i skazany na 16 lat więzienia. W zeszłym roku Stany Zjednoczone zaproponowały, że przekażą jako więźnia amerykańskiego gwiazdora koszykówki Whelana i Grinera handlarzowi bronią Viktorowi Bode, ale Rosja zgodziła się tylko na uwolnienie Grinera.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *