Ukraina: Rosjanie opuścili Czarnobyl po ataku radiacyjnym

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosyjskie wojska zaczęły opuszczać elektrownię jądrową w Czarnobylu w czwartek po otrzymaniu „znacznych ilości” promieniowania z okopów w bardzo zanieczyszczonym obszarze, poinformowała w czwartek ukraińska państwowa spółka energetyczna. .

Energoatom nie podał szczegółowych informacji na temat stanu wojsk ani liczby rannych. Ale powiedział, że Rosjanie okopali się w dżungli w strefie wyłączonej wokół elektrowni, która jest obecnie zamknięta, w miejscu największej katastrofy nuklearnej na świecie w 1986 roku.

Żołnierze „spanikowali na pierwsze oznaki choroby”, które „pojawiły się bardzo szybko” i zaczęli przygotowywać się do wyjazdu, powiedział Enercott.

Brak natychmiastowego komentarza ze strony Kremla.

We wczesnych etapach inwazji 24 lutego siły rosyjskie zdobyły bazę w Czarnobylu, budząc obawy, że mogą spowodować uszkodzenia lub zakłócenia wywołane promieniowaniem. Personel na miejscu nadzoruje bezpieczne przechowywanie zużytych prętów paliwowych i zakopanego w betonie gruzu po zdetonowanym reaktorze jądrowym.

Wykluczenie odbywa się w warunkach ciągłych walk i oznak, że Kreml potajemnie wykorzystuje rozmowy do reorganizacji i ponownego umocnienia swoich sił i ponownego ich utworzenia do poważnej ofensywy na wschodzie Ukrainy.

„Ukraina widzi budowanie sił rosyjskich do nowych ataków na Donbas i przygotowujemy się do tego” – powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński.

W międzyczasie, po tym, jak rosyjskie wojsko zgodziło się na ograniczone zawieszenie broni w tym rejonie, konwój autobusów skierował się do Mariupola w kolejnej próbie ewakuacji ludzi z oblężonego miasta portowego. Na piątek zaplanowana jest kolejna runda rozmów, mająca na celu powstrzymanie dalszych walk.

Czerwony Krzyż powiedział, że jego zespoły udały się do Mariupola z zaopatrzeniem medycznym i inną pomocą, i ma nadzieję, że wyprowadzi cywilów z oblężonego miasta.

W ciągu ostatnich kilku tygodni dziesiątkom tysięcy ludzi udało się uciec z Mariupola korytarzami humanitarnymi, zmniejszając populację z 430 000 do 100 000 przed wojną, ale inne próby wyzwolenia miasta były konsekwentnie udaremniane przez Rosjan. Ataki.

Miniatura wideo z YouTube

Tymczasem w czwartek siły rosyjskie ostrzelały przedmieścia Kijowa, dwa dni po tym, jak Kreml ogłosił, że znacznie ograniczy operacje w pobliżu stolicy i północnego miasta Czernihów, aby zwiększyć zaufanie między obiema stronami.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło „znaczące rosyjskie ostrzały i ataki rakietowe” wokół Czernihowa. Wojska rosyjskie wkraczają, ale nie można ich wycofać – powiedział Wiaczesław Sass, gubernator regionu.

Rosyjskie wojsko twierdzi, że pod koniec środy rozpoczęło atak na ukraińskie dostawy paliwa, a ukraińscy urzędnicy twierdzą, że ostrzał artyleryjski uderzył w północno-wschodnie miasto Charków i jego okolice.

Pomimo walk Rosja oświadczyła, że ​​obiecała zawieszenie broni w drodze z Mariupola do miasta Saporizia, będącego własnością Ukrainy.

Ukraińska wicepremier Irina Vareshchuk powiedziała, że ​​45 autobusów zostanie wysłanych po cywilów dotkniętych najgorszą wojną..

Tygodniowe oblężenie i bombardowania miasta zmniejszyły zapasy żywności, wody i lekarstw. Ogół społeczeństwa, który jest w stanie się wydostać, zazwyczaj korzysta z prywatnych samochodów, ale liczba pozostałych jeżdżących pojazdów w mieście jest niewielka, a paliwo jest niskie.

„Bardzo ważne jest, aby ta akcja miała miejsce” – powiedział Czerwony Krzyż w oświadczeniu. „Od tego zależy życie dziesiątek tysięcy ludzi w Mariupolu”.

Szef ukraińskiej delegacji David Arakamiya skomentował, że rozmowy między Ukrainą a Rosją zostaną wznowione w piątek za pośrednictwem wideo, przygotowując grunt pod wojnę, w której zginęły tysiące ludzi i uciekło 4 miliony Ukraińców. Kraj.

Wydawało się jednak, że nie ma nadziei, że obie strony w każdej chwili rozwiążą konflikt, zwłaszcza po rosyjskich inwazjach w regionach, w których proponowano ponowne zmierzenie konfliktu.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że warunki zawieszenia broni jeszcze nie „dojrzały” i nie jest gotowy na spotkanie z Żeleńskim do czasu zakończenia negocjacji. .

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwraca uwagę, że obecność wojskowa Rosji na Ukrainie nie zmniejszyła się, ale raczej stara się na nowo skoordynować, ponownie rozmieścić swoje siły i wzmocnić ofensywę w Donbasie.

„Rosja wielokrotnie kłamała na temat swoich zamiarów” – powiedział Stoltenberg. Jednocześnie wywierana jest presja na Kijów i inne miasta, a „możemy spodziewać się więcej operacji ofensywnych, które spowodują więcej cierpienia” – powiedział.

Donbas to główny rosyjskojęzyczny obszar przemysłowy, w którym od 2014 roku promoskiewscy separatyści walczą z siłami ukraińskimi. W ostatnich dniach Kreml powiedział, że zmiana intencji wojennych jest teraz jego „głównym celem”. Przejmuje kontrolę nad Donbasem, który obejmuje regiony Doniecka i Ługańska, w tym Mariupol.

Denis Bushlin, czołowy przywódca rebeliantów w Doniecku, nakazał utworzenie rządu miejskiego, który miałby rywalizować z Mariupolem, co według rosyjskich państwowych agencji prasowych jest oznaką zamiaru Rosji do kierowania i zarządzania miastem.

Na przedmieściach Kijowa gubernator regionu Ołeksandr Palwiuk powiedział w mediach społecznościowych, że siły rosyjskie ostrzelały Irbinę i Makarów, a wokół Hostomla toczą się wojny. Pavliuk powiedział, że były ukraińskie kontrataki i kilka rosyjskich odwrotów wokół wschodnich przedmieść Brovari.

Służby ratownicze Ukrainy twierdzą, że liczba ofiar śmiertelnych po wtorkowym ataku rakietowym na budynek rządowy w południowym Mikołajowie wzrosła do 20.

Czołowy urzędnik brytyjskiego wywiadu powiedział, że przygnębieni rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiają wykonywania rozkazów, ponieważ zachodnie władze szukają wskazówek, jaki będzie następny ruch Rosji. I zniszczyli ich sprzęt i przypadkowo zestrzelili własny samolot.

W przemówieniu do Australii Jeremy Fleming, szef agencji szpiegowskiej GCHQ, powiedział, że Putin „rażąco przeinaczył” inwazję.

Tak postanowili urzędnicy amerykańskiego wywiadu Ponieważ boją się powiedzieć Putinowi prawdę, Putin jest błędnie informowany przez swoich doradców o tym, jak zła będzie wojna.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Stany Zjednoczone się myliły i że „ani Departament Stanu, ani Pentagon nie mają żadnych prawdziwych informacji o tym, co dzieje się na Kremlu”.

___

Karmanov zgłosił się z LV na Ukrainie. Dziennikarze Associated Press z całego świata przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację wojenną AP na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *