USS Canberra: pierwszy okręt wojenny US Navy przyjęty do służby w zagranicznym porcie

SYDNEY, 22 lipca (Reuters) – Okręt marynarki wojennej USA po raz pierwszy wszedł do czynnej służby w zagranicznym porcie, gdy dwaj bliscy sojusznicy zacieśnili więzi wojskowe w odpowiedzi na rozszerzający się zasięg terytorialny Chin.

Fregata przybrzeżna typu Independence – nazwana na cześć okrętu Królewskiej Marynarki Wojennej Australii, który został zatopiony w ramach wsparcia lądowania amerykańskiej piechoty morskiej na Guadalcanal w 1942 r. – oficjalnie dołączyła do aktywnej floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w australijskiej bazie marynarki wojennej w Sydney Harbour.

„Zaprojektowany w Australii Zachodniej przez lokalny przemysł i nazwany na cześć HMAS Canberra, Australijczycy mogą być dumni z tego, że po raz pierwszy w historii Marynarki Wojennej USA zostali tu oddani do służby” – powiedział australijski minister obrony Marles w oświadczeniu.

Dodał, że operacja amerykańskiego statku na wodach australijskich odzwierciedla „nasze wspólne zaangażowanie w przestrzeganie porządku opartego na zasadach”.

Ceremonia odbywa się w ramach odbywających się co dwa lata ćwiczeń wojskowych Talisman Sabre między Stanami Zjednoczonymi a Australią, pokazem siły i solidarności, że Chiny coraz bardziej umacniają swoją władzę w regionie Indo-Pacyfiku.

Ćwiczenia, które odbywają się w różnych miejscach w Australii przez dwa tygodnie, obejmują symulowaną walkę naziemną i powietrzną oraz desant desantowy.

Oprócz Australii i Stanów Zjednoczonych biorą w nich udział wojska z Kanady, Fidżi, Francji, Niemiec, Indonezji, Japonii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Republiki Korei, Tonga i Wielkiej Brytanii.

W ramach gier wojennych Japońskie Siły Samoobrony Lądowej (JGSDF) wystrzeliły w sobotę pocisk rakietowy ziemia-statek w Jervis Bay, 195 km (121 mil) na południe od Sydney na wschodnim wybrzeżu Australii.

Australijski Departament Obrony powiedział, że „był to pierwszy raz, kiedy JGSTF przetestował tę zdolność w Australii”.

Niemcy biorą udział po raz pierwszy z 210 spadochroniarzami i żołnierzami piechoty morskiej, ponieważ naród europejski wzmacnia swoją obecność w regionie.

W ramach ogłoszonego w marcu programu AUKUS USA i Wielka Brytania zgodziły się pomóc Australii w pozyskaniu atomowych okrętów podwodnych.

Wcześniej, na początku lat 30. XX wieku, Stany Zjednoczone muszą sprzedać Australii trzy okręty podwodne o napędzie atomowym typu Virginia, z opcją zakupu przez Australię dwóch kolejnych.

Reportaż Sama McKeitha z Sydney; Edytowanie przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *