Szef toru Paul Ricard: Szykana zwiększy liczbę manewrów wyprzedzania

Autor: | 22 grudnia 2016

Stephan Clair broni swojej decyzji o wykorzystaniu szykany na prostej Mistral. Przy takim układzie najszybsi kierowcy świata wystartują w 2018 roku podczas Grand Prix Francji.

W 2018 roku obiekt Paul Ricard w 2018 roku będzie gospodarzem GP Francji, która powróci do kalendarza wyścigowego Formuły 1 na co najmniej dziesięć lat. Organizatorzy ogłosili, że układ toru będzie obejmował szykanę znajdującej się w połowie słynnej prostej Mistral, co nie spodobało się wielu fanom. Clair uważa, że jej włączenie uatrakcyjni ściganie.

– Istnieje kilka możliwości, które gwarantują homologację typu Grade 1 – powiedział szef toru. – Jest wiele rozwiązań. W naszych oczach ta zaprezentowana wygląda najciekawiej. Wykorzystanie pełnej prostej nie miałoby sensu dla Formuły 1. W ciągu kilku sekund samochody osiągają pełną prędkość, dlatego nie ma podstaw, aby utrzymywać ich na pełnych obrotach, bo to nie zapewnia widowiska.

–  Jednakże wykorzystując szykanę stworzymy kolejną możliwość wyprzedzania i mocnego dohamowania. Naszym celem jest to, aby wyjście z szykany, kierowcy pokonywali zakręt Signes z gazem w podłodze. Dzięki temu będzie to najszybszy wiraż w całym kalendarzu – kontynuował.

– Już dawno rozmawialiśmy na temat układu toru ze środowiskiem F1. Ten wydaje się najbardziej logiczny. Jednak jeśli pojawią się szczególne wymagania, co do zmiany w przepisach na 2018 rok w odniesieniu do stref DRS, weźmiemy je pod uwagę.