Fot. Virgin Racing


ePrix Marrakeszu: Sam Bird z Pole Position

Autor: | 12 stycznia 2019

Sam Bird wygrał kwalifikacje do wyścigu o ePrix Marrakeszu, co stanowi drugą rundę tego sezonu Formuły E. Dla Brytyjczyka to pierwsze w tej kampanii Pole Position, a piąte w karierze. Obok niego w pierwszej linii ustawi się Jean-Eric Vergne.

Nie ma dziś w Maroku za dużo słonecznej pogody, ale do ścigania się jest dobra. Ponadto mamy 18 stopni Celsjusza i nie ma wiatru.

Pierwszy poranny trening wygrał Robin Frijns przed Antonio Felixem da Costą i Samem Birdem, a drugi Mitch Evans, a za nim znaleźli się Andre Lotterer i Sebastien Buemi.

W pierwszej grupie kwalifikacyjnej jechali Antonio Felix da Costa, Jean-Eric Vergne, Jerome D’Ambrosio, Mitch Evans i Andre Lotterer. Niespodziewanie to Portugalczyk był najszybszy z czasem 1:17,950. Niecałą jedną dziesiątką stracił do niego Vergne, a dalej byli Evans, D’Ambrosio i Lotterer.

Drugą część tworzyli Sebastien Buemi, Oliver Rowland, Daniel Abt, Lucas di Grassi i Nelson Piquet Jr. Tutaj najlepszy był Buemi, który wskoczył na pierwszą lokatę. Piquet był piąty, di Grassi siódmy, Rowland ósmy, a Abt dziewiąty.

W Q3 jechali Sam Bird, Robin Frijns, Oliver Turvey, Tom Dillmann, Stoffel Vandoorne i Max Gunther. Bird wskoczył na pierwszą lokatę, Frijns na szóstą, Turvey na jedenastą, Dillmann na trzynastą. Gunther i Vandoorne zajmowali pozycje 15 i 16, lecz pierwszy z nich uderzył w bandę i uszkodził auto, a drugi zmagał się z problemami technicznymi, więc żaden z nich nie przejechał szybkiego kółka.

Ostatni zestaw stworzyli Felipe Massa, Alexander Sims, Edoardo Mortara, Gary Paffett, Jose Maria Lopez i Pascal Wehrlein. Paffett był dziewiętnasty, Mortara siedemnasty, Massa piętnasty, Lopez trzynasty, a Sims i Wehrlein walczyli o miejsce w szóstce, czyli o obecność w Super Pole. Najpierw Pascal wskoczył na szóstą lokatę, za chwilę Alex pojechał fenomenalnie awansując na trzecie miejsce i to on zapewnił sobie udział w walce o Pole Position.

Ostatecznie o Pole Position walczyli Bird, Buemi, Sims, da Costa, Evans i Lotterer.

Walkę w Super Pole rozpoczął Evans, który jednak przestrzelił zakręt i jego czas 1:29,379 nie dawał nadziei na coś lepszego niż szóste miejsce. Z kolei Vergne pojechał bardzo dobrze i wykręcił wynik 1:17,535. Da Costa w kilku zakrętach zmagał się z podsterownością, dlatego stracił do Francuza niecałą jedną dziesiątą sekundy.

Sims stracił ponad 0,8 sekundy do Vergne’a i znalazł się na trzeciej pozycji, a do końca kwalifikacji pozostawały jeszcze przejazdy Buemiego i Birda. Seb w teorii nie popełniał błędów, ale jego przejazd był znacznie wolniejszy od Vergne’a, bo o 0,2 sekundy. Teraz to Szwajcar był trzeci. Ostatni był Sam Bird i to on był najszybszy. Osiągnął czas 1:17,489, co dało mu Pole Position.

Wyścig o ePrix Marrakeszu rozpocznie się o godzinie 16.

Fot. ABB Formula E

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *