Motocyklowe GP Niemiec: 67. pole position Marca Marqueza

Autor: | 1 lipca 2017

Hiszpan Marc Marquez wystartuje jutro z pole position do wyścigu o GP Niemiec na torze Sachsenring. 24-latek wyprzedził w deszczowej sesji kwalifikacyjnej Danilo Petrucciego i zespołowego kolegę Daniego Pedrosę. Marquez wystartuje z pierwszej pozycji po raz 67. w karierze.

W piątek i sobotę nad torem Sachsenring przechodziły przelotne opady deszczu. Zawodnicy mieli tylko jedną suchą sesję treningową, aby wykręcić czasy okrążeń premiujące awansem bezpośrednio do drugiej części sesji kwalifikacyjnej. Dosyć sporym zaskoczeniem w piątkowych i sobotnich treningach było tempo Johanna Zarco. Francuz, który w poprzednim wyścigu startował z pole position, po trzech sesjach treningowych zajmował dopiero dalekie 17. miejsce, przez co musiał startować w Q1 i walczyć z resztą stawki o miejsce umożliwiające start z pierwszych czterech rzędów do niedzielnego wyścigu. Na dodatek przed pierwszą częścią kwalifikacji spadł deszcz, co zwiastowało jeszcze większą dramaturgię sobotniej czasówki.

Już pierwsza część kwalifikacji przyniosła ogromne emocje. Wszyscy zawodnicy zgodnie wyjechali na oponach deszczowych. W takich warunkach faworytów można upatrywać w zawodnikach dosiadających motocykle Ducati. Od samego początku bardzo dobre tempo pokazywali Loris Baz i Pol Espargaro. Z czasem poprawiali się również Alex Rins i Jack Miller, który w pewnym momencie był szybszy o sekundę od drugiego zawodnika. Bardzo szybkie okrążenie przejechał Danilo Petrucci, który nabrał dużej pewności siebie po ostatnim GP Holandii, gdzie dojechał na podium zajmując doskonałe drugie miejsce. Dość niespodziewanie na sześć minut przed końcem Q1 liderem czasówki został Andrea Iannone. Włoch nie może się odnaleźć po tegorocznej przesiadce z fabrycznego motocykla Ducati na Suzuki.

Po krótkiej wizycie w boksie na tor powrócił Jack Miller. Australijczyk dzięki nowemu kompletowi opon awansował na pierwsze miejsce. 22-latek długo jednak nie cieszył się z pozycji lidera, gdyż bardzo dobre kolejne kółko pojechał Petrucci. O dużym pechu może mówić wspomniany wcześniej zawodnik Marc VDS, ponieważ ostatecznie został wypchnięty z awansu do Q2 na rzecz Pola Espargaro.

Żaden z zawodników długo nie czekał z wyjazdem na tor. Warunki zdecydowanie się poprawiły, przede wszystkim przestał padać deszcz a na niebie pojawiło się słońce. Pierwsze okrążenia drugiej części kwalifikacji zawodnicy pokonali w dość wolnym tempie. Z czasem jednak najlepsza dwunastka zaczęła kręcić dobre rezultaty. Bardzo dobre okrążenie pokonał Danilo Petrucci, który z czasem 1:28.671 zameldował się na pierwszym miejscu. Za jego plecami znajdowali się Dani Pedrosa i Pol Espargaro. „Petrux” jednak nie zwalniał tempa i na kolejnym okrążeniu dołożył 0,8 sekundy.

Bardzo słabe tempo prezentowali zawodnicy fabrycznej ekipy Yamahy. W połowie drugiej części kwalifikacji Rossi i Vinales zajmowali odpowiednio dziesiąte i jedenaste miejsce. Bardzo dobrą dyspozycję zaczął pokazywać w końcu Marc Marquez, który w ostatnich siedmiu edycjach wyścigu o GP Niemiec rozgrywanych na tym torze startował za każdym razem z pole position. Kolejnym zaskoczeniem była postawa Andrei Dovizioso. Lider mistrzostw świata na trzy minuty przed końcem drugiej części kwalifikacji legitymował się dopiero jedenastym rezultatem.

Na dwie minuty przed końcem kwalifikacji na pierwsze miejsce awansował Marc Marquez, który na ten moment wyprzedzał Danilo Petrucciego o zaledwie 19 tysięcznych sekundy i o ponad pół sekundy kolegę zespołowego Daniego Pedrosę. Sytuacja jednak się nie zmieniła i to pięciokrotny mistrz świata wystartuje jutro z pole position do wyścigu o GP Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *