11 zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na rodzinne miasto prezydenta Ukrainy

  • W ataku rakietowym ucierpiały mieszkania i magazyny
  • Prezydent Zełenski potępił strajk w swoim rodzinnym mieście
  • Kilka niedawnych nalotów od czasu inwazji Rosji

KRIVY RIH, Ukraina, 13 czerwca (Reuters) – Rosyjski atak rakietowy na budynek mieszkalny i magazyny w Krzywym Rogu, rodzinnym mieście prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zabił we wtorek 11 cywilów, poinformowały lokalne władze.

Służby ratownicze poinformowały, że cztery osoby zginęły w mieszkaniach, a siedem w magazynach, w których według urzędników prywatna firma przechowywała towary, takie jak napoje gazowane. Burmistrz Oleksandr Vilkul powiedział, że żaden z celów nie miał powiązań wojskowych.

Kolejnych 25 osób zostało rannych, z których dwie doznały poważnych poparzeń i są w stanie krytycznym, powiedział dziennikarzom naczelny lekarz szpitala Krivi Rih.

Mieszkańcy szlochają przed spalonym blokiem mieszkalnym po porannym ataku na miasto w centrum Ukrainy.

Olha Chernozova, która mieszka w pięciopiętrowym budynku mieszkalnym, powiedziała, że ​​obudziła ją eksplozja, która brzmiała jak grzmot i została wyrzucona z jej łóżka przez gwałtowną falę uderzeniową.

„Pobiegłam do drzwi, ale było za gorąco. Było dużo dymu” – powiedziała.

„Co mogłem zrobić? Siedziałem na balkonie i traciłem przytomność. Od dawna nikt nie przychodził. Myślałem, że wskoczę na drzewo”.

Wokół niej ulica i dziedziniec były wypełnione szkłem i cegłą. Co najmniej pięć samochodów było rozbitymi łuskami.

Ihor Lavrenenko, który mieszka w innej części budynku, powiedział, że słyszał dwie eksplozje.

„Obudziłem się po pierwszym huku, słabym, i natychmiast wyszedłem na balkon. Potem drugi wybuchł na górze i zobaczyłem z mojego balkonu, jak spadły gorące gruzy” – powiedział.

Urodzony w Krzywym Rogu Zełenski potępił atak.

„Rosyjscy zabójcy kontynuują wojnę z budynkami mieszkalnymi, zwykłymi miastami i ludźmi” – napisał w komunikatorze Telegram. „Terroryści nigdy nie otrzymają przebaczenia i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za każdy wystrzelony przez siebie pocisk”.

Rosja wielokrotnie atakowała miasta na Ukrainie od czasu inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r., ale zaprzecza, że ​​atakowała cywilów. Moskwa oskarżyła również Ukrainę o przeprowadzanie transgranicznych ostrzałów w ramach kontrataków Kijowa.

Dowództwo wojskowe Ukrainy poinformowało, że obrona powietrzna zniszczyła 10 z 14 pocisków manewrujących i jeden z czterech irańskich dronów wystrzelonych w nocy na Ukrainę.

Dodatkowe relacje Lydii Kelly, Anny Bruchnickiej i Alexandra Vasovica; Montaż autorstwa Timothy’ego Heritage

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *